Czy oczyszczacz powietrza do biura musi być drogi?
Strona główna » Informator » Eko » Czy oczyszczacz powietrza do biura musi być drogi?…

Czy oczyszczacz powietrza do biura musi być drogi?

INFORMATOR. Eko

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 13-09-2018


 
Z roku na rok wzrasta ilość biur wyposażonych w oczyszczacze powietrza. Z drugiej strony nadal panuje przekonanie, iż jest to wprawdzie dobra inwestycja, ale wymagająca dużych nakładów finansowych. Czy taka opinia jest słuszna i w biurze sprawdzają się wyłącznie drogie urządzenia?

Zanieczyszczenia obecne w biurach

W biurach – podobnie jak w budynkach mieszkalnych – poważny problem stanowi smog, będący mieszaniną substancji wytwarzanych na skutek nieefektywnego spalania paliw, w tym węgla kamiennego, drewna i benzyny. Znaczna część jego składników ma udowodnione działanie rakotwórcze. Podobne zagrożenie stanowią formaldehyd, ksyleny i inne tokysny znajdujące się w środkach czystości oraz produktach wykorzystywanych do wykańczania wnętrz i mebli. W pomieszczeniach biurowych jest ich szczególnie dużo, z powodu wykorzystywanych w nim urządzeń. W raporcie opracowanym przez Zakład Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie możemy przeczytać, iż: „Drukarki i kserokopiarki są źródłem lotnych związków organicznych (LZO), które przynajmniej w części pochodzą z tonerów poddawanych ogrzewaniu podczas procesu drukowania oraz pyłów papieru. LZO zidentyfikowane podczas badania emisji z urządzeń drukujących obejmują toksyczne zanieczyszczenia powietrza, takie jak benzen, toluen, etylobenzen, ksylen, styren, a także formaldehyd”.

To nie wszystko, ponieważ na liście zanieczyszczeń należy umieścić również alergeny wziewne, które nie powodują wprawdzie tak niebezpiecznych schorzeń jak pył zawieszony czy benzen, ale nawet ich niewielkie stężenie w powietrzu może wywołać nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą zatem doprowadzić do chorób pracowników, a więc do utraty zdolności do pracy albo spadku efektywności.

Cechy idealnego oczyszczacza biurowego

Ze względu na szeroki zakres zanieczyszczeń obecnych w biurze, podczas wyboru oczyszczacza należy kierować się między innymi rodzajem wykorzystywanych filtrów. Wyeliminowanie wszystkich groźnych składników smogu wymaga zastosowania sprzętu wyposażonego zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy. Ten pierwszy oczyszcza powietrze z pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5, natomiast drugi pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym benzen. Ponadto technologia HEPA jest wysoce skuteczna w walce z alergenami wziewnymi, a węgiel aktywny chroni przed związkami organicznymi wytwarzanymi np. przez drukarki laserowe i środki czyszczące. Producenci są świadomi możliwości poszczególnych technologii, dlatego wśród oczyszczaczy powietrza dominują urządzenia wyposażone właśnie w filtr HEPA i filtr węglowy. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, przy czym jednym z czynników wpływających na koszt sprzętu jest jego wydajność, czyli tempo filtracji.

filtrweglowy22.jpg
Filtr węglowy i filtr HEPA do oczyszczacza Klarta Stor, fot klarta.pl

Wydajność jest ważna niezależnie od charakteru miejsca, w którym wykorzystywany będzie oczyszczacz, ale w przypadku budynków użyteczności publicznej jej znaczenie wzrasta. W takich obiektach obowiązują bowiem bardziej restrykcyjne zasady w zakresie wentylacji niż w nieruchomościach mieszkalnych. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, strumień objętości powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach biurowych w przeliczeniu na jedną osobę powinien wynosić 20 m³/h lub 30 m³/h, jeśli dopuszcza się palenie papierosów. W budynkach klimatyzowanych, gdzie nie otwiera się okien, wartości te wzrastają odpowiednio do 30 m³/h i 50 m³/h. Spełnienie obowiązujacych wymagań jest równoznaczne z szybszą wymianą powietrza między wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem, czyli z napływem do biura większych ilości zanieczyszczonego powietrza.

Stosunek jakości do ceny

Tak prezentują się wydajność i koszt popularnych oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do dużych pomieszczeń:
  • Sharp KC-G60EUW – CADR: 408 m³/h, cena: 3299 zł,
  • Philips AC6608/10 – CADR: 657 m³/h, cena: 3899 zł,
  • LIFAAir LA502 – CADR: 450 m³/h, cena: 4499 zł,
  • Electrolux EAP450 – CADR: 494 m³/h, cena: 1590 zł.

Oczyszczacze powietrza oferowane przez popularnych producentów kosztują ponad 1500 zł, a więc ich zakup może być znacznym obciążeniem dla budżetu firmy, zwłaszcza jeśli jeden oczyszczacz okaże się niewystarczający. Alternatywę dla wspomnianych tutaj urządzeń stanowią nowe propozycje na rynku oczyszczaczy powietrza. Jednym z nich jest Klarta Stor, wyprodukowana przez warszawską firmę Klarta Poland, która zdążyła już zdobyć uznanie wśród konsumentów, dzięki swojemu pierwszemu oczyszczaczowi – Klarcie Forste.

oczyszczaczpowietrzaklartastor.jpg
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor, fot. klarta.pl

Wydajność modelu Klarta Stor sięga 580 m³/h, a koszt jego zakupu to jedyne 1099 zł. Urządzenie zostało wyposażone w filtr wstępny, węglowy i HEPA, a także w jonizator, który wspomaga walkę z patogenami. Może pracować w trybie automatycznym, bazując na stężeniu pyłu PM2.5. Warto zaznaczyć, że czujniki pyłu zawieszonego są rzadko spotykane w tańszych oczyszczaczach, a co więcej, często brakuje ich w droższych modelach. Nie ma ich między innymi Electrolux EAP450, który w trybie automatycznym działa w oparciu o poziom kurzu i brzydkiego zapachu. Ponadto w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych tu modeli, produkowanych tylko w jednej wersji, Klarta Stor dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych, co pozwala na wyposażenie biura w oczyszczacz dobrze komponujący się z jego aranżacją. To ważna zaleta, gdyż według psychologów estetyka miejsca pracy ma wpływ na wydajność pracowników.

Podsumowując, Klarta Stor zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny i zaprzecza teorii, według której zakup dobrego oczyszczacza powietrza do biura musi wiązać się z dużym wydatkiem. Technologie zastosowane w tym urządzeniu zapewniają znakomitą skuteczność w usuwaniu niebezpiecznych zanieczyszczeń, a wysoki CADR gwarantuje właściwie dostosowanie do warunków panujących w pomieszczeniach biurowych.

W.Press, 13-09-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe