Z czego składa się smog i jak uniknąć wdychania go?
Strona główna » Informator » Eko » Z czego składa się smog i jak uniknąć wdychania go…

Z czego składa się smog i jak uniknąć wdychania go?

INFORMATOR. Eko

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-02-2019


 
Od jakiegoś czasu temat smogu pojawia się w mediach niemal nieustannie. Intensywność komunikatów wzrasta zwłaszcza w sezonie grzewczym. Mimo to nie wszyscy są przekonani co do tego, że naprawdę stanowi on dla człowieka poważne zagrożenie. Przed wydaniem takiej opinii warto jednak sprawdzić, co wdychamy wraz z tlenem, a następnie dowiedzieć się, w jaki sposób można tego uniknąć.

Główne składniki smogu

Smog to mieszanina różnych rodzajów zanieczyszczeń. Oto jego główne i najbardziej niebezpieczne składniki:

Pyły zawieszone PM10 i PM2,5

Pył zawieszony to mieszanina cząsteczek stałych oraz kropelek cieczy, w których zawarte są m.in. metale ciężkie, siarka i dioksyny. Zgodnie z nazwą pył PM10 składa się z cząsteczek o średnicy do 10 µm, natomiast pył PM2,5 z drobinek nie większych niż 2,5 µm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa wynosi około 40 µm. Cząsteczki pyłu zawieszonego kumulują się w górnych drogach oddechowych i przenikają do płuc, a te drobniejsze przedostają się do krwioobiegu, co zapewnia im dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych.

Lotne związki organiczne (LZO)

LZO to grupa związków organicznych, które charakteryzują się łatwym przechodzeniem w postać pary lub gazu. Znaczna część z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Do lotnych związków organicznych należą m.in. benzen, toluen, ksylen oraz terpeny.

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)

WWA to policykliczne węglowodory, powstające w trakcie niecałkowitego spalania wszystkich węglowodorów poza metanem. Lista wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych obejmuje ponad 200 związków, a wiele z nich uznawanych jest za związki rakotwórcze.

Tlenki azotu (NOx)

Znaczna część tlenków azotu obecnych w atmosferze pochodzi z rur wydechowych samochodów, zwłaszcza tych wyposażonych w silnik Diesla, ale wytwarzają je też domowe piece i zakłady przemysłowe, szczególnie te produkujące nawozy sztuczne. NOx podrażniają śluzówkę i zaburzają pracę układu oddechowego, wywołują duszności, sprzyjają wystąpieniu astmy, chorób układu sercowo-naczyniowego i wielu innych schorzeń.

Tlenki siarki (SOx)

Tlenki siarki również są wytwarzane m.in. przez pojazdy silnikowe. Wraz z tlenkami azotu przyczyniają się one do powstawania kwaśnych deszczy. Ponadto SOx uszkadzają drogi oddechowe, a przede wszystkim oskrzela, jak również kumulują się w wątrobie, węzłach chłonnych i śledzionie.

zczegoskladasiesmog.jpg
Oczyszczacze powietrza możesz łatwo porównać w rankingu oczyszczaczy wybierzoczyszczacz.pl

Technologie najskuteczniej usuwające zanieczyszczenia

Zanieczyszczenia napływające do wnętrza budynków można usuwać przy pomocy oczyszczaczy powietrza, natomiast ochronę na zewnątrz zapewniają maseczki antysmogowe. Zarówno jedne, jak i drugie mogą wykorzystywać rozmaite technologie filtracyjne, ale w obu przypadkach najwyższą skuteczność zapewnia połączenia filtra HEPA oraz filtra węglowego.

Filtr HEPA

Filtr HEPA został opracowany przez NASA podczas drugiej wojny światowej, w celu ochrony przed cząsteczkami pyłu radioaktywnego. Jest złożony z kilku warstw szkła spiekanego albo polipropylenu, w których znajdują się pory o wielkości 0,3 µm. Technologia HEPA oczyszcza powietrze z drobnych cząsteczek stałych, a więc m.in. z pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Wielkość porów sprawia, że to właśnie z cząsteczkami o rozmiarach 0,3 µm HEPA ma szczególny problem i to na podstawie skuteczności ich usuwania opracowano klasyfikację HEPA. W domowych oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są głównie filtry klas E11, E12 i H13, których dokładność wynosi od 95% do 99,95%. Rzadziej spotkać można oczyszczacze z filtrem E10 lub H14, których efektywność to odpowiednio 85% i 99,995%.

Filtr węglowy

Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego, który charakteryzuje się porowatą strukturą i związanymi z nią znakomitymi właściwościami absorpcyjnymi. Węgiel stosowany jest w postaci granulek lub mat, umieszczonych w specjalnej obudowie. Powstały w ten sposób filtr pochłania zanieczyszczenia gazowe, a najlepiej radzi sobie ze związkami o charakterze organicznym. W celu zwiększenia jego skuteczności w walce z zanieczyszczeniami nieorganicznymi często dokonuje się odpowiedniej impregnacji. Przykładem tego może być każdy oczyszczacz Sharp z serii KC-G. Urządzenia z tej linii zawierają bowiem filtr węglowy z dodatkiem żelu krzemionkowego. Warto wspomnieć o tym, iż węgiel aktywny nie tylko chroni zdrowie, usuwając szkodliwe zanieczyszczenia, ale i poprawia komfort, eliminując nieprzyjemne zapachy.

W.Press, 28-02-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe