Dlaczego warto mieć w domu nawilżacz powietrza
Strona główna » Informator » Eko » Dlaczego warto mieć w domu nawilżacz powietrza

Dlaczego warto mieć w domu nawilżacz powietrza

INFORMATOR. Eko

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-03-2019


 
Płytki sen, łamliwe włosy, nawracająca chrypka i kaszel – to nie objawy poważnej choroby, ale zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Aby temu przeciwdziałać, warto kupić dobry nawilżacz powietrza.

Podatność na infekcje jest tym większa, im mniejsza jest wilgotność powietrza w domu. Suche powietrze wysusza błonę śluzową i rzęski nosowe, a te nie są w stanie skutecznie zatrzymać wirusów i bakterii. W efekcie nietrudno o stan zapalny górnych i dolnych dróg oddechowych, a także o inne choroby przenoszone drogą kropelkową. Suche powietrze ma także negatywny wpływ na stan jamy ustnej i gardła. Uporczywe drapanie w gardle, kaszel, permanentna suchość ust, to sygnały, które mogą alarmować o zbyt suchym powietrzu w otoczeniu.

Wydajność, szczególnie w przypadku osób pracujących umysłowo, jest wprost proporcjonalna do poziomu wilgotności otoczenia. W dobrze nawilżonym mieszkaniu praca przebiega szybko i efektywnie, podczas gdy suche powietrze wiąże się ze spadkiem koncentracji i nadmierną sennością.

Wszechobecny kurz unoszący się w powietrzu o wiele łatwiej usunąć, gdy powietrze w domu jest optymalnie nawilżone. Przy dużej wilgotności kurz szybciej osiada na meblach i można go łatwo zetrzeć. Być może nie brzmi to najlepiej, ale warto pamiętać, że kurz, który unosi się w powietrzu, trafia bezpośrednio do naszych płuc!

Problemy ze snem są niezależne od wzmagającej się senności. Paradoksalnie senność nie oznacza, że będziemy długo i mocno spali. Przy suchym powietrzu możemy spodziewać się częstych pobudek w nocy, a poranek przywita nas bólem głowy i zmęczeniem. Tymczasem w dobrze wywietrzonym i nawilżonym pomieszczeniu możemy liczyć na mocny, zdrowy sen.

Wygląd zewnętrzny też jest bezpośrednio uzależniony od wilgotności powietrza w mieszkaniu. Przesuszona skóra, suche i łamliwe włosy, większa podatność na alergie skórne, nie muszą być skutkiem rodzaju cery czy włosów, ale właśnie suchego powietrza.

nawilzaczpowietrza1.jpg
Dlaczego warto posiadać w domu nawilżacz powietrza?


Rodzaje nawilżaczy


Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowy, ultradźwiękowy, ewaporacyjny.

Nawilżacz parowy to najprostszy rodzaj nawilżacza. Woda podgrzewana jest za pomocą grzałki a powstająca w ten sposób para emitowana jest do pomieszczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest eliminacja pod wpływem wysokiej temperatury drobnoustrojów chorobotwórczych, wadą – wysokie rachunki za prąd.

Nawilżacz ultradźwiękowy pracuje bezgłośnie. Woda za pomocą ultradźwięków rozbijana jest na mgiełkę, która jest emitowana do pomieszczenia. Nawilżacze ultradźwiękowe są energooszczędne. Za dobry przykład może posłużyć nawilżacz powietrza eldom.eu.

Nawilżacz ewaporacyjny jest chyba najbardziej zaawansowany technologicznie. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza, nawilżaniu i oddawaniu z powrotem. Niestety, nawilżacze ewaporacyjne, chociaż energooszczędne, są bardzo głośne. Przy dłuższym używaniu ich dźwięk może być męczący.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza


Producent – nie musi być topowy, ale dobrze, jeśli będzie dysponował serwisem gwarancyjnym w Polsce. Warto też upewnić się u sprzedawcy, czy nie będziemy mieli problemu z kupnem części zamiennych, np. filtrów.

Cena – na pierwszy rzut oka może być myląca, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. Nawilżacze tanie na starcie często okazują się drogie w eksploatacji i odwrotnie. Warto sprawdzić, jak często trzeba wymieniać filtry i ile one kosztują. Istotny jest także pobór prądu.

Wydajność – określana jest w metrach kwadratowych. Kupując nawilżacz, warto upewnić się, że zdoła on nawilżyć całe mieszkanie.

Głośność pracy – ponieważ nawilżacz pracuje wiele godzin, warto zadbać, by był cichy.

Automatyczny wyłącznik – to gwarancja bezpieczeństwa i jego obecność jest niezbędna. W momencie, w którym w urządzeniu zabraknie wody, powinno ono automatycznie się wyłączyć.

W.Press, 25-03-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe