Onycholiza - skąd się bierze i jak ją leczyć
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Onycholiza - skąd się bierze i jak ją leczyć

Onycholiza - skąd się bierze i jak ją leczyć

INFORMATOR. Ciekawostki

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 03-03-2023

Zdjęcie ilustracyjne
 
Onycholiza to oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Tego typu objawy często pojawiają się po urazie paznokcia, ale mogą też wynikać z innych przyczyn, do których zaliczane są także grzyby. Co warto o niej wiedzieć? Jak leczyć onycholizę?

Objawy onycholizy są bezbolesne, jednak w przestrzeni pod odklejoną płytką paznokcia mogą gromadzić się zanieczyszczenia, a to już może prowadzić do pojawienia się bolesnego stanu zapalnego. Onycholiza nie jest chorobą grzybiczną, lecz jednym z jej objawów. Choroba dotyka paznokcie rąk i stóp w tej samej mierze. Warto zaznaczyć, że onycholiza nie jest chorobą zaraźliwą.

Kogo dotyczy onycholiza?

Onycholiza częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Także częściej dotyczy osób ze schorzeniami skóry, jak łuszczyca, liszaj płaski czy grzybica paznokci. Oddzielaniu się płytki paznokciowej sprzyjają choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, choroby tarczycy, choroby naczyń obwodowych, choroby tkanki łącznej czy niedobory żelaza bądź witamin.

Wystąpieniu onycholizy sprzyja noszenie zbyt wąskiego i ciasnego obuwia czy choćby częste i nadmierne podważanie długich paznokci. Oprócz tego wśród czynników sprzyjających wymienia się stosowanie lakierów do paznokci, silnych detergentów czy środków chemicznych. Onycholizie może sprzyjać także nadpotliwość.

onycholiza.jpg

Na wystąpienie jej objawów mogą mieć wpływ niektóre laki (np. leki antykoncepcyjne czy leki przeciwnowotworowe stosowane w chemioterapii).

Jakie są objawy onycholizy ?

Typowe objawy onycholizy to:

  • oddzielanie się paznokci od łożyska
  • pojawienie się twardych, grubych łożysk paznokci
  • nieprawidłowa granica pomiędzy różowym obszarem paznokcia a białym brzegiem paznokcia
  • przebarwienia w paznokciach i łożyskach paznokci
  • wgłębienia lub dołki w paznokciach
  • kruszenie się paznokci
  • krwawienia pod paznokciami.

Czy onycholizę można leczyć?

Nie ma lekarstwa na odrywanie się od łożyska części paznokcia - nie da się jej ponownie zespolić. Leczenie może jednak sprawić, że nowy paznokieć będzie przylegał do łożyska prawidłowo. W celu prawidłowego zdiagnozowania objawów należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub podologiem. Tylko specjaliści mogą wdrożyć prawidłowe leczenie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków farmakologicznych lub zlecić konsultację z chirurgiem.

Nawet w przypadku niewielkich zmian warto udać się do eksperta, aby ustalił przyczyny pojawienia się charakterystycznych dla onycholizy objawów oraz wykluczył współistnienie innych chorób, np. zakażenia bakteryjnego, które może wymagać antybiotykoterapii. W przypadku infekcji grzybicznej również wymagana będzie ukierunkowana terapia. We własnym zakresie można jedynie delikatnie oczyścić fragmenty oddzielonej płytki paznokcia, przemycie zmienionej chorobowo płytki paznokciowej olejkiem herbacianym lub rycynowym.

Zobacz także: esomed.pl

W.Press, 03-03-2023, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe