Komórki macierzyste - jakie choroby leczą?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Komórki macierzyste - jakie choroby leczą?

Komórki macierzyste - jakie choroby leczą?

INFORMATOR. Ciekawostki

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 01-04-2019


 
Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej są skuteczną metodą leczenia wielu groźnych chorób.

Czym są komórki macierzyste?


Komórki macierzyste są pierwotnymi i niezróżnicowanymi komórkami tworzącymi struktury organizmu. Posiadają one zdolność do samoodnawiania się, intensywnego namnażania i przekształcania w dowolną komórkę organizmu. Dzięki tym cechom znalazły zastosowanie w medycynie – można nimi zastąpić tkankę, która uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku choroby. Przeszczep komórek macierzystych pozwala więc leczyć wiele ciężkich i groźnych dla zdrowia i życia schorzeń.

Początkowo źródłem komórek macierzystych był szpik kostny, który pobierano od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego z krwi obwodowej lub talerza kości biodrowej. Jednak badania naukowe wykazały, że innym, cennym źródłem komórek macierzystych jest krew pępowinowa. Ponadto te komórki są bardziej pierwotne i mają większą zdolność namnażania się od tych, które pozyskiwano ze szpiku kostnego. Pobranie materiału biologicznego stało się prostsze i dużo bardziej powszechne.

Jakie choroby leczą komórki macierzyste?

Komórki macierzyste wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, które przez długi czas były uważane za nieuleczalne. Ich przeszczepianie jest oficjalnie uznaną metodą terapeutyczną. Zabieg ma na celu wymianę wszystkich komórek krwiotwórczych na nowe. Dzięki temu erytrocyty, leukocyty, płytki krwi i układ odpornościowy zaczynają funkcjonować prawidłowo. Wskazania do terapii komórkami macierzystymi to:
  • ostre i przewlekłe białaczki,
  • niedokrwistość oporna na leczenie,
  • choroby spowodowane defektami komórek macierzystych,
  • wrodzone zaburzenia układu immunologicznego,
  • wrodzone anomalie czerwonych krwinek,
  • zespoły mieloproliferacyjne,
  • niektóre nowotwory złośliwe.


Liczne badania naukowe potwierdziły skuteczność terapii komórkami macierzystymi w kilkudziesięciu chorobach. Ich liczba stale rośnie, ponieważ wciąż trwają terapie eksperymentalne i dalsze analizy. Przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej może zostać wykonany osobie, od której została ona pobrana, jej rodzeństwu lub pacjentowi niespokrewnionemu, jeżeli występuje odpowiedni poziom zgodności.

Leczenie komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej uznawane jest za wysoce skuteczne. Pierwszego przeszczepu dokonano w 1988 roku u 5-letniego chłopca. Od tamtej pory na świecie wykonuje się około 40 tysięcy zabiegów rocznie.

W.Press, 01-04-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe