Zdrowa dieta bez mięsa
Strona główna » Informator » Świat » Zdrowa dieta bez mięsa

Zdrowa dieta bez mięsa

INFORMATOR. Świat

Urszula Krasny

zdrowemiasto.pl | dodane 09-01-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Amerykański Komitet Doradczy ds. Poradnika Dietetycznego (Dietary Guidelines Advisory Committee) usunął z rekomendowanej dla zdrowia listy produktów spożywczych mięso – informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Dietary Guidelines Advisory Committee (DGAC) to komitet powołany przez HHS (United States Department of Health and Human Service) i USDA (The United States Department of Agriculture), w którego skład wchodzą uznani eksperci z zakresu zdrowia i dietetyki. DGAC wydało swój pierwszy zestaw zaleceń w 1985 roku.

Poradnik Dietetyczny to wydawana co pięć lat publikacja, której celem jest zachęcanie obywateli USA do zdrowego odżywiania zorientowanego na utrzymanie prawidłowej masy ciała, promocję zdrowia i zapobieganie chorobom. Powołany przez amerykański Departament Zdrowia oraz Departament Rolnictwa Komitet Doradczy ds. Poradnika Dietetycznego ma za zadanie tworzenie zaleceń żywieniowych zapewniających obywatelom USA optymalną dla zdrowia dietę.

dieta.jpg

15 grudnia 2014 r., podczas ostatniego spotkania w sprawie najnowszej edycji Poradnika planowanej na 2015 rok, członkowie Komitetu usunęli mięso z listy rekomendowanych produktów spożywczych. W ostatecznej wersji zaakceptowanego dokumentu, Komitet zachęca do diety:
  • bogatej w warzywa, owoce, pełne ziarna, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, owoce morza, rośliny strączkowe i orzechy,
  • z umiarkowanym spożyciem alkoholu,
  • ograniczającej czerwone i przetworzone mięsa,
  • z niskim spożyciem cukrów (zapewniających nie więcej niż 10% dziennej energii),
  • z niskim spożyciem przetworzonych zbóż.

Nowa rekomendacja dietetyczna bardzo wzburzyła lobby mięsne w USA i z pewnością będzie ono walczyło o zmiany tych zaleceń. Rekomendacja Komisji zostanie prawdopodobnie opublikowana w ciągu 30 dni w Rejestrze Federalnym zaleceń. Po tym terminie opozycja ma 45 dni na ewentualne komentarze. Ostatecznej decyzji należy się spodziewać w czwartym kwartale 2015 roku.

Urszula Krasny, 09-01-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe