Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu dzieci
Strona główna » Informator » Świat » Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu…

Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu dzieci

INFORMATOR. Świat

Urszula Jurkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 29-04-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Badanie 2,5 mln dzieci potwierdza pozytywny wpływ wprowadzenia stref wolnych od dymu papierosowego na zdrowie. Według badań dr Jaspera Beena, pediatry z holenderskiego Uniwersytetu w Maastricht, polityka antytytoniowa przyczyniła się do spadku liczby przedwczesnych porodów oraz przyjęć najmłodszych pacjentów z atakiem astmy na oddziały ratunkowe o 10%. Wyniki badań zostały opublikowane przez wydawnictwo The Lancet[1].

Szacuje się, że ponad 40% dzieci na całym świecie jest regularnie narażonych na działanie dymu tytoniowego[2]. Najmłodsi pacjenci są bardziej podatni na infekcje i astmę spowodowane biernym paleniem niż osoby dorosłe ze względu na niedojrzałość płuc i układu immunologicznego. Aby zapobiegać chorobom i przedwczesnej śmierci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wdrażanie polityki antytytoniowej i wprowadzanie stref wolnych od dymu tytoniowego w zakładach pracy i miejscach publicznych. Wcześniejsze badania wykazały poprawę zdrowia dorosłych w wyniku nowych regulacji, np. w zakresie zdarzeń sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego. Praca dra Jaspera Beena z Uniwersytetu w Maastricht potwierdza również pozytywny wpływ wprowadzenia przepisów antytytoniowych na stan zdrowia dzieci.

We współpracy z uniwersytetami w Hasselt, Edynburgu i Harvarda dr Jasper Been przeanalizował dane dotyczące 2,5 mln dzieci i 250 tys. szpitalnych oddziałów ratunkowych. Dane wykorzystane w pracy uczelni w Maastricht pochodziły z 11 badań międzynarodowych. Wyniki analiz dowiodły obniżenia liczby przedwczesnych narodzin i przyjęć pacjentów z atakiem astmy w związku z wdrożeniem zakazu palenia papierosów w pracy i miejscach publicznych.  W obu przypadkach spadek wyniósł 10 %.
Według danych WHO przepisy dot. stref wolnych od dymu tytoniowego wprowadzono już w 32 krajach (w tym także rozwijających się). Oznacza to, że jedna szósta populacji, tj. 1,1 mld osób, jest chroniona przed nadmierną ekspozycją szkodliwe działanie papierosów[3].

- Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maastricht potwierdzają słuszność rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej wdrażania polityki antytytoniowej - powiedział dr Jasper Been. - Jest to szczególnie ważne w kontekście ochrony zdrowia dzieci, które nie są wstanie samodzielnie decydować o kontakcie z dymem papierosowym. Przestrzeganie przepisów antytytoniowych w celu ochrony zdrowia dzieci i dorosłych jest jednym z czynników wpływających na widoczną redukcję kosztów opieki zdrowotnej.

Pełna treść artykuły dostępna jest na portalu:
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2814%2960082-9/abstract

[1] Pismo medyczne wydawane przez Elsevier
[2] Effect of smoke-free legislation on perinatal and child health: a systematic review and meta-analysis. Jasper V Been, Ulugbek B Nurmatov, Bianca Cox, Tim S Nawrot, Constant P van Schayck , Aziz Sheikh. The Lancet, 28.03.2014
[3] WHO report on the global tobacco epidemic, 2013. Enforcing bans on tobacco advertising, promotion and sponsorship. Geneva: World Health Organization, 2013.

Urszula Jurkowska, 29-04-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe