Choroby, które zabijają ponad 2 miliony ludzi rocznie
Strona główna » Informator » Świat » Choroby, które zabijają ponad 2 miliony ludzi rocz…

Choroby, które zabijają ponad 2 miliony ludzi rocznie

INFORMATOR. Świat

sciencenews.pl (arch. 10-07-12)

zdrowemiasto.pl | dodane 07-02-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Globalne badania, opierające się na mapowaniu ludzkich chorób pochodzących od zwierząt, m. in. gruźlicy, AIDS, ptasiej grypy lub gorączki doliny Rift wykazały, że są one odpowiedzialne za chorobę 2,4 miliarda ludzi rocznie. Zdecydowana większość zakażeń i zgonów odnotowana została w krajach ubogich oraz tych o średnich dochodach, ale miejsca o dużej częstotliwości zachorowań to także Stany Zjednoczone i Europa, gdzie choroby szczególnie uodporniły się na podawane pacjentom leki.

„Wybuch światowego popytu na produkty zwierzęce oznacza prawdopodobnie powiększenie się problemu z chorobami przenoszonymi przez zwierzęta” - twierdzą naukowcy.

"Od torbieli, przez tasiemce do ptasiej grypy - choroby odzwierzęce stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt" - mówi Delia Grace, główna autorka badania.

W ramach badania, przeprowadzonego przez ILRI czyli Institute of Zoology w Wielkiej Brytanii oraz Hanoi School of Public Health w Wietnamie,  sporządzono listę 20 miejsc geograficznych, które najczęściej borykają się z problemem chorób odzwierzęcych.

Po przeanalizowaniu badan okazało się, że Etiopia, Nigeria, Tanzania oraz Indie mają najwyższe wskaźniki zachorowań, a także śmiertelności związanej z tymi chorobami. 

Jednak także Stany Zjednoczone, Europa (zwłaszcza Wielka Brytania), Brazylia i części Azji Południowo-Wschodniej coraz częściej padają ofiarami chorób odzwierzęcych.

Jedną z takich chorób jest bruceloza, znana również jako gorączka śródziemnomorska, którą można się zarazić, spożywając mleko lub mięso zakażonych zwierząt. Naukowcy szacują, że około jedno na osiem zwierząt w krajach dotknięte jest brucelozą. Tym samym, na ryzyko zachorowania narażone jest 8 % ludzi. Szacuje się, że na świecie istnieją 24 mld zarażonych zwierząt, w tym świnie, drób, bydło, kozy, owce, wielbłądy.

Badania początkowo podawały, że 56 istniejących chorób odzwierzęcych, powoduje razem rocznie około 2,5 miliardów przypadków chorób ludzkich oraz 2,7 mln ludzkich zgonów. Jednak wskaźnik ten powiększa się o 13 kolejnych chorób, które występują jedynie w krajach ubogich. Dodatkowo 27% zwierząt w krajach rozwijających się dość szybko, nosi w sobie bakterie chorobowe.

Naukowcy szacują, że co najmniej jedna trzecia światowych przypadków chorób biegunkowych powodowana jest przez choroby odzwierzęce u człowieka.

„Te choroby to obecnie jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego” - zauważyli.

sciencenews.pl (arch. 10-07-12), 07-02-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe