Europejskie wakacje z kartą EKUZ?
Strona główna » Informator » Wypoczynek » Europejskie wakacje z kartą EKUZ?

Europejskie wakacje z kartą EKUZ?

INFORMATOR. wypoczynek

SnS

zdrowemiasto.pl | dodane 28-06-2022

Zdjęcie ilustracyjne
 
Czy każdy planujący zagraniczny wyjazd słyszał o czymś takim jak karta EKUZ? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jej posiadacza do bezpłatnego korzystania z podstawowych świadczeń zdrowotnych w trakcie pobytu na terenie państwa należącego do UE oraz EFTA. Przypominamy, co zyskujemy dzięki EKUZ, do czego uprawnia, jakie ma ograniczenia, gdzie szukać informacji na ten temat?

EKUZ – dla kogo, gdzie i jak?


EKUZ przysługuje każdej osobie uprawnionej do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Aby uzyskać EKUZ wniosek możemy złożyć osobiście w pobliskim oddziale NFZ, wykorzystując skrzynkę podawczą ePUAP, za pośrednictwem IKP (Internetowe Konto Pacjenta), pocztą tradycyjną lub – w przypadku wniosków pracowniczych – pocztą elektroniczną. Sposobów zatem jest kilka, lecz nie warto zwlekać na ostatnią chwilę, aby np. w okresie wakacyjnym, w przypadku odbioru osobistego, nie stać w długich kolejkach.

Biorąc pod uwagę ew. tego typu utrudnienia i przede wszystkim naszą wygodę, wniosek o EKUZ warto złożyć online. Karta EKUZ wniosek online sprawdź na ekuz.com.pl. Na tej stronie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, wyjaśnienia i wskazówki. Poruszanie się po niej jest bardzo intuicyjne. Korzystanie z niej nie wymaga od użytkownika szczególnej znajomość komputera i doświadczenia w korzystaniu z zasobów Internetu.

karta ekuz wniosek online

Czy EKUZ zabezpiecza nas w pełni?


Przede wszystkim należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest BEZPŁATNYM dokumentem unijnym wystawianym dla każdej osoby oddzielnie. Zatem jeśli planujesz wyjazd z całą rodziną, musisz wystąpić o EKUZ dla każdej osoby, którą w tę podróż zamierzasz zabrać. Drugą ważną informację jest to, że EKUZ nie jest tym samym, co ubezpieczenie turystyczne, na temat którego też warto poczytać i je wykupić.

EKUZ nie uprawnia do bezpłatnej opieki medycznej bez ograniczeń. Posiadacz karty ma prawo do leczenia niezbędnego oraz nieplanowanego, ale tylko w ramach systemu opieki publicznej państwa, na terenie którego przebywa oraz zgodnie z panującymi na jego obszarze zasadami. Karta EKUZ nie zwalnia nas z poniesienia kosztów np. akcji ratunkowych. O tym wszystkim warto poczytać, zanim udamy się na nasze europejskie wakacje.

Przed wyjazdem za granicę warto zorientować się, jakie formy ubezpieczenia mogą zabezpieczyć nas przed poniesieniem kosztów w przypadkach nagłych, dotyczących naszego zdrowia czy zagrożenia życia. Nie tylko korzystanie z różnych form wypoczynku niesie szereg zagrożeń dla zdrowia. Poza terenem własnego kraju jesteśmy zdani na służbę zdrowia i służby ratunkowe obcego państwa, co dla osób nieubezpieczonych najczęściej kończy się sporymi wydatkami.

Chcąc poszerzać swoją wiedzę w zakresie EKUZ warto skorzystać z informacji zawartych na stronie https://ekuz.com.pl/leczenie-za-granica-z-ekuz/. Jeśli lubimy wszystko mieć pod ręką adres ten okaże się bardzo przydatny. Ubezpieczeni oddamy się wakacyjnym urokom bez stresu, jednak rozważni pozostańmy zawsze i wszędzie.

SnS, 28-06-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe