Smog dotarł nawet na Pomorze. Czy warto kupić do domu oczyszczacz powietrza?
Strona główna » Informator » Eko » Smog dotarł nawet na Pomorze. Czy warto kupić do d…

Smog dotarł nawet na Pomorze. Czy warto kupić do domu oczyszczacz powietrza?

INFORMATOR. Eko

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 14-02-2017

Fot. zdrowemiasto.pl
 
O smogu mówią już praktycznie wszyscy, zwłaszcza, że w niektórych regionach normy jakości powietrza bywają przekroczone nawet o kilkaset procent. Co gorsza, niewiele wskazuje na to, aby ten problem w najbliższym czasie zaczął się poprawiać.

Polska tonie w smogu

Smog jest kojarzony głównie z południową Polską. I faktycznie, problem w dużej mierze dotyka Małopolski oraz Śląska. W Krakowie na przełomie stycznia i grudnia odnotowano zanieczyszczenie większe, niż w Pekinie, uważanym przecież za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Również w styczniu w Rybniku doszło do sytuacji, gdy normy zostały przekroczone o niemal tysiąc procent – miasto z tego powodu odwołało lekcje w szkołach.

Jednak myślenie o smogu wyłącznie w kategoriach tych dwóch regionów byłoby sporym – i niesłusznym – uproszczeniem. Dotyka on większości dużych miast w Polsce, chociażby Łodzi, Warszawy, czy Poznaniu.

Pomorze też dotknięte smogiem

Pozornie mogłoby się wydawać, że problemu nie ma na Pomorzu, gdzie choćby bliskość morza sprzyja rozwianiu zanieczyszczonego powietrza. Niestety, mimo że sytuacja jest tutaj lepsza, niż w głębi kraju, nadal nie jest dobrze. Również tutaj wiele osób pali w piecach odpadami. W Gdańsku pod koniec stycznia normy skażenia zostały przekroczone o ponad 200 procent, co jest wartością niską w porównaniu z resztą Polski, ale nadal dość wysoką, aby poważnie się martwić.

smog1.jpg

Co ze smogiem w mieszkaniu?

W dni, w których emisja smogu jest wyjątkowo duża (przede wszystkich przy niskich temperaturach, przy których ludzie mocniej palą w piecach) warto ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Rzecz w tym, że nie wyeliminuje to w pełni ekspozycji na zanieczyszczenia.

Trudno sobie wyobrazić chociażby całkowitą rezygnację z wietrzenia mieszkania czy miejsca pracy, choć w porównaniu do dni z „czystszym” (na tyle, na ile to możliwe) powietrzem, powinno się je mocno ograniczyć. Każdorazowo powoduje to dostawanie się do wnętrza smogu. Czy można się przed tym bronić?

Pomocne mogą okazać się oczyszczacze powietrza z zamontowanymi filtrami HEPA. Ich działanie jest bardzo proste – uruchomiony oczyszczacz wciąga powietrze i przepuszcza je przez filtry czyszczące. Zwłaszcza w małych pokojach oczyszczacze potrafią w ciągu kilkudziesięciu minut znacząco poprawić jakość powietrza (w przypadku większych potrzeba dłuższego czasu pracy urządzenia lub bardziej wydajnych oczyszczaczy).

Różne sposoby filtracji

Oprócz wspomnianych oczyszczaczy z filtrami HEPA, dostępne są także inne ich wersje, między innymi bazujące na filtrach wykorzystujących aktywny węgiel, filtrach ultrafioletowych, czy stosowanych m.in. w rozstawianych w niektórych miastach Polski namiotach antysmogowych filtrach jonowych.

Niestety, przy zakupie oczyszczacza należy liczyć się z faktem, że modele za kilkaset złotych co prawda są dostępne, jednak ich efektywność jest znacznie mniejsza niż w przypadku bardziej zaawansowanych egzemplarzy, których cena niejednokrotnie przekracza półtora tysiąca złotych.

Oczywiście nawet w przypadku zakupu droższych modeli nadal można częściowo zaoszczędzić korzystając z serwisów ułatwiających wyszukiwanie okazji cenowych, takich jak znajdz-taniej.pl.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając sam oczyszczacz? Obok wydajności urządzenia i rodzaju zamontowanych w nim filtrów, ważna jest także trwałość filtrów, głośność pracy i poziom zużycia energii.

Oczyszczacze powietrza nie tylko na smog

Sam oczyszczacz może służyć nie tylko w dni, w które obawiamy się smogu dostającego się do mieszkania w trakcie wietrzenia. Filtry HEPA pomagają także w pozbyciu się roztoczy, czy unoszącego się w powietrzu kurzu, który mógłby podrażniać układ oddechowy. Tym samym staje się on inwestycją nie tylko na okres jesienno-zimowy, ale i na cały rok.


W.Press, 14-02-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe