PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kolejna lista refundacyjna bez leku dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

W projekcie lipcowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia brakuje innowacyjnego leku dla chorych z nawrotowym lub przerzutowym płaskonabłonkowym nowotworem głowy i szyi. Mimo starań pacjentów, lekarzy, organizacji, stowarzyszeń związanych ze zdrowiem i wielu rozmów z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, chorzy z tym typem nowotworu nadal nie mają dostępu do leczenia niwolumabem. Immunoterapię mogą uzyskać tylko dostając się do badania klinicznego lub w ramach czasochłonnej procedury RDTL (do tej pory wydano już 10 zgód na ten proces). więcej »

LWOPR: LWOPR: Sezon się rozpoczął, środków na ratownictwo brak

Fala upałów zbiera śmiertelne żniwo nad wodą. Nad Jeziorem Zegrzyńskim w ostatnich dniach doszło do trzech tragedii. Tylko w tym tygodniu utonęło trzech mężczyzn. Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe alarmuje, że w związku z nierozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego organizacja stara się zapewnić gotowość ratowniczą we własnym zakresie, jednak dyżury i prace społeczne w żadnym razie nie odpowiadają potrzebom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa tysiącom osób wypoczywającym latem nad Jeziorem Zegrzyńskim. więcej »

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z prestiżową nagrodą

Cztery instytucje, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, zostały uhonorowane prestiżową nagrodą „Kroki milowe w leczeniu zawału serca” za opracowanie koncepcji programu KOS-Zawał. Obecność kardiologów na liście tegorocznych nagrodzonych jest wyrazem uznania dla podejmowanych przez towarzystwo działań, polegających na wprowadzaniu nowatorskich metod diagnostyki i leczenia zawału serca w Polsce. więcej »

Czy w Polsce jest epidemia odry?

Prawie 1300 przypadków zachorowań na odrę od początku 2019 rokuoznacza wzrost oponad 300% w stosunku do lat ubiegłych. A jeszcze niedawno naukowcy za cel stawiali sobie eradykację odry, czyli sytuację, kiedy wirusa odry już nie będzie i nikt nie będzie chorował. Niestety, odmowy szczepień, których w Polsce w tym roku były aż 42 tysiące, zniweczyły te plany. Co gorsza nadal uważa się odrę za niegroźną chorobę wieku dziecięcego, podczas gdy do jej najpoważniejszych powikłań można zaliczyć nawet śmierć. więcej »

Koordynowana opieka nad pacjentami chorymi na nerki

Rusza pilotaż koordynowanej opieki nad pacjentami chorymi na nerki, reforma uratuje życie 80 tysięcy Polaków rocznie - zapowiada konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu. więcej »

Niewidoczne symptomy SM. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

Ze stwardnieniem rozsianym zmaga się ponad 2,5 miliona osób na całym świecie. W Polsce na tę chorobę cierpiokoło50 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane najczęściej dotyka osoby młode w przedziale wiekowym 20-40 lat. Większość pacjentów to kobiety. 30 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Głównym motywem tegorocznych obchodów są niewidzialne objawy SM, z których większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, a które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie chorych. więcej »

Prof. Andrzej Budaj: Terapia przeciwpłytkowa to terapia ratująca życie

Zaniechanie stosowania leczenia przeciwpłytkowego przez pacjentów po przebytym zawale serca ma w wielu przypadkach śmiertelne konsekwencje. Dlaczego nawet połowa pacjentów przestaje stosować niezbędną terapię, mimo dostępności w Polsce nowoczesnych leków, zgodnych z wytycznymi europejskich towarzystw naukowych i co ma w tym kontekście do zrobienia środowisko lekarskie - wyjaśnia Prof. Andrzej Budaj, Ordynator Oddziału Kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w szpitalu Grochowskim w Warszawie. więcej »

Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce w 2019 roku - najważniejsze informacje

Cyfryzacja służby zdrowia to sprawdzony i skuteczny sposób na poprawę efektywności pracy polskich placówek medycznych. Dzięki niej możliwe jest obniżenie kosztów utrzymania służby zdrowia w Polsce, poprawa efektywności leczenia oraz ułatwienie pracy personelowi medycznemu. W Polsce działają już niektóre z rozwiązań cyfrowych, do których należą m. in. e-zwolnienia, e-recepty oraz Internetowe Konto Pacjenta. Kolejne mają być natomiast systematycznie wdrażane w tym i kolejnych latach. Jakie zmiany czekają polską służbę zdrowa w 2019 r.? więcej »

Możemy dać dodatkowy czas nerkom i opóźnić postęp przewlekłej choroby nerek – apelują eksperci

Przewlekła choroba nerek jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w Polsce, postępującym i nieuchronnie prowadzącym do konieczności terapii nerkozastępczej. U części chorych możliwe jest spowolnienie progresji choroby i odsunięcie w czasie momentu kosztownej dializoterapii lub transplantacji narządu poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego łączącego postępowanie farmakologiczne i dietetyczne. Obejmuje ono terapię ketoanalogami aminokwasów w połączeniu z dietą niskobiałkową. więcej »

Światowy Dzień Autyzmu: własne komórki macierzyste pomagają dzieciom chorym na autyzm. Do polskich szpitali po rewolucyjne eksperymentalne terapie przyjeżdżają mali pacjenci z całej Europy.

Obchodzony na całym świecie 2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu to okazja by okazać solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm i ich bliskimi. Na jej znak coraz więcej osób przypina tego dnia niebieskie wstążeczki i bierze udział w imprezach integracyjnych. Jednak wsparcie dla osób zmagających się z autyzmem to nie tylko akceptacja, ale też innowacyjne podejście do leczenia jego skutków i poprawy jakości życia. więcej »

Zawał - musi być leczony nowocześnie nie tylko przez chwilę

Choć leczenie interwencyjne Ostrego Zespołu Wieńcowego jest w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie, eksperci dostrzegają istotne obszary wymagające poprawy w tej jednostce chorobowej. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej – od etapu podania terapii w karetce pogotowia ratunkowego do kontynuacji leczenia po wypisie pacjenta ze szpitala. więcej »

30 marca − Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem - wyzwania dla polskiej hematoonkologii

Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem obchodzony jest w tym roku w sobotę 30 marca. To okazja do omówienia istotnych dla pacjentów kwestii związanych z transplantacją komórek krwiotwórczych oraz dyskusji na temat problemów pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym. Pierwsza linia leczenia w tej chorobie w Polsce prowadzona jest prawie na poziomie standardu europejskiego. Jednak nadal istnieją niezaspokojone potrzeby pacjentów ze szpiczakiem nawrotowo-opornym, którzy są kwalifikowani do przeszczepu. więcej »

Polska neurologia w Senacie na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia

Szybko rosnąca liczba ludzi starszych w Polsce spowoduje wzrost liczby pacjentów z chorobami mózgu, co sprawi, że koszty leczenia tych schorzeń gwałtownie wzrosną. Niestety polski rząd nie uwzględnia chorób mózgu w swojej polityce zdrowotnej na najbliższe lata, a brak rozwiązań systemowych pogłębia problemy polskiej neurologii. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego od kilku miesięcy apelują o zmiany, które poprawią sytuację środowiska neurologicznego i zapewnią bezpieczeństwo pacjentom. więcej »

Stymulacja pęczka Hisa. Polska w czołówce krajów wdrażających nową metodę

Bezpośrednia stymulacja pęczka Hisa jest stosunkowo nową metodą terapeutyczną, po raz pierwszy opisaną w 2000 roku. Polega na zaimplantowaniu elektrody bezpośrednio w element układu bodźcoprzewodzącego pęczek Hisa. Umożliwia to najbardziej korzystną depolaryzację komór, ponieważ podczas stymulacji wykorzystuje się naturalną fizjologiczną drogę rozchodzenia się impulsów. W literaturze stymulacja pęczka Hisa opisywana jest jako skuteczny rodzaj stymulacji u pacjentów z utrwalonym migotaniem przedsionków o wolnej częstości i z przewlekłą niewydolnością serca. więcej »

VIII Forum Pacjentów Onkologicznych. DEKADA PACJENTÓW – jak pacjenci zmieniają oblicze onkologii

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności, któremu przyświeca hasło „Dekada Pacjentów”. Ostatnia dekada to czas istotnego postępu w onkologii oraz wzrostu aktywności i roli organizacji pacjentów, które stają się partnerami dla decydentów i ekspertów – to postęp w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. VIII Forum Pacjentów Onkologicznych, to okazja do debaty o sytuacji chorych na nowotwory w gronie liderów organizacji, ekspertów, specjalistów i decydentów. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe