PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Choroby neurologiczne. Zmobilizowani, by żyć jak najlepiej

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas – przeprowadzenia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia – ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Niestety, wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, a przez to czas do postawienia diagnozy znacznie się wydłuża. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa nt.chorób neurologicznych oraz wspierać pacjentów i ich bliskich. Będzie podejmować temat stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia (NMOSD / choroba Devica). więcej »

Jak zachęcić Polaków do szczepień? Raport OPZG

Rosnąca niechęć do szczepień, szerzące się fałszywe informacje(tzw. fake news), akcentują pilną potrzebę podniesienia poziomu świadomości i wiedzy na temat profilaktyki chorób zakaźnych. Światowa Organizacja Zdrowia wśród10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, wymieniła aż 5 mających związek z chorobami zakaźnymi. Raport „Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności” zawiera informacje, jak promować profilaktykę zdrowotną, wpisaną w indywidualne zakresy obowiązków wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Obowiązki te są dostosowane do wykonywanego zawodu, kompetencji i specjalizacji danego pracownika. Kluczowe jest zbudowanie wzajemnej pozytywnej relacji sprzyjającej wymianie informacji pomiędzy wszystkimi grupami mającymi wpływ na realizacje szczepień. Autorzy raportu podkreślają, że konieczna jest ścisła współpraca na linii lekarz-pielęgniarka-farmaceuta. więcej »

Prof. J. Kaźmierczak: Spadki wykonywanych procedur elektrofizjologii i elektroterapii to zapowiedź dużego wyzwania

67 tysięcy zgonów więcej rok do roku to tylko częściowo wina pandemii COVID-19. Wzrost umieralności w Polsce był prognozowany już wcześniej. Niepokojące tendencje i spadki liczb wykonywanych procedur w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej można potraktować jako papierek lakmusowy dla sytuacji w całej polskiej kardiologii. Pewne jest jedno: czeka nas poważne wyzwanie – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. więcej »

Premier i Prezes ABM przekazali na ręce rektora SUM czek na utworzenie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Premier Mateusz Morawiecki oraz Prezes Agencji Badań Medycznych (ABM) Radosław Sierpiński przekazali na ręce rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach symboliczny czek na kwotę 9 322 552,18 zł na Utworzenie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach konkursu ABM na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Inicjatywa utworzenia w naszym kraju wyspecjalizowanych środków CWBK ma na celu zwiększenie liczby zarówno badań klinicznych, jak i ich uczestników w Polsce, a także wykorzystanie potencjału sektora badań klinicznych dla zwiększenia konkurencyjności krajowej gospodarki. więcej »

Maria Libura i Magdalena Władysiuk: Polityka onkologiczna oparta na danych to polityka skuteczna

Rośnie rola danych medycznych i ich przetwarzania, zarówno w systemach ochrony zdrowia, jak i w medycznym sektorze badań i rozwoju na całym świecie. Szczególnego znaczenia nabiera wykorzystanie wiedzy płynącej z danych do tworzenia i realizacji polityk publicznych, które poprawiają jakość i dostępność opieki medycznej. W tym kierunku powinna podążać również Polska – mówią Maria Libura i dr Magdalena Władysiuk, autorki raportu Fundacji Onkologicznej Alivia pt. „W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”. więcej »

Choroba, która zabiera twarz i zmienia duszę. Światowy Dzień Twardziny

Twardzina układowa jest rzadką, autoimmunologiczną chorobą, atakującą tkankę łączną. Ze względu na charakterystyczne objawy skórne, określana bywa jako choroba, która zabiera twarz.Choroba może również dotykać płuc, powodując śródmiąższową chorobę płuc. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 70 pacjentów chorujących na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc-ILD) pokazały, że ma ona duży wpływ na kondycję psychiczną pacjenta i jego relacje rodzinne. Blisko połowie badanych (45%) niepokój związany z chorobą towarzyszy każdego dnia. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, obchodzonego 29 czerwca, warto zwrócić uwagę na konieczność kompleksowej opieki nad pacjentem z twardziną. więcej »

„Kłujący” problem wśród personelu medycznego

Co roku w Polsce, dochodzi aż do 37 000 zakłuć i zranień wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań zawodowych. Według danych WHO, 37%zakażeń WZW typu B, 39%WZW typu C oraz 4,4% HIV – to odsetek rozpoznawanych chorób po zranieniu się sprzętem używanym w placówkach sektora ochrony zdrowia. Konsekwencją tego typu zdarzeń są zakażenia personelu poważnymi chorobami zakaźnymi, co przyczynia się m.in. do absencji w pracy. Zranienia i zakłucia stanowią ryzyko dla zdrowia i życia nie tylko lekarzy czy pielęgniarek, ale również dla pacjentów.Ze względu na wagę problemu powstała Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, która opracowała deklarację pt.: „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” odnośnie zakłuć i zranień wśród personelu medycznego. więcej »

Nowoczesne leki pozwalają opóźnić postęp stwardnienia rozsianego – ważne, aby pacjenci otrzymali je jak najwcześniej

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która dotyka osób w wieku 20-40 lat. SM jest uważane za jedną z głównych przyczyn nieurazowej niepełnosprawności ruchowej młodych osób. Choroba ta powoduje cały szereg objawów, w tym osłabienie siły mięśniowej, zmęczenie i zaburzenia widzenia, a jej postępujący charakter sprawia, że kolosalne znaczenie ma czas. Szybka diagnoza i włączenie nowoczesnego leczenia pozwala znacznie spowolnić progresję niepełnosprawności. Wyniki najnowszych badań klinicznych potwierdzają, że okrelizumab korzystnie wpływa na hamowanie progresji SM u pacjentów z rzutowo-remisyjną i pierwotnie postępującą postacią tej choroby. Dawkowanie leku co 6 miesięcy jest wygodne dla pacjentów i korzystnie wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, a to również jest bardzo istotne. więcej »

Czy farmaceuci będą szczepić w aptekach?

Podczas posiedzenia Sejmu w ubiegłym tygodniu Posłowie pozytywnie rozpatrzyli postulaty dotyczące wykonywania szczepień ochronnych w aptekach. To bardzo ważna i przełomowa decyzja, bo w obecnym stanie prawnym farmaceuci będą mogli samodzielnie realizować szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach niepokoją jednak doniesienia medialne, zgodnie z którymi Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi działań na rzecz rozszerzenia zakresu tych usług o szczepienia przeciw grypie, co wydaje się naturalnym etapem rozwoju tego procesu i palącą potrzebą wobec nałożenia się dwóch akcji masowych szczepień w nadchodzącym sezonie grypowym. Dodatkowo eksperci zastanawiają się, kiedy zostanie wdrożony pilot opieki farmaceutycznej odnośnie wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach przez farmaceutów? więcej »

29 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Doceńmy rolę układu pokarmowego w procesie leczenia chorób nowotworowych

Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania, nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę. więcej »

Kiedy pacjent może zacząć leczenie pod respiratorem w domu?

Z powodu COVID-19 coraz więcej pacjentów, jest wypisywanych ze szpitali do domu ze wskazaniem korzystania z respiratora. Jak podkreślają eksperci w systemie nadal występują bariery dla rozwoju wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. Podstawowym problemem pozostają niskie limity na świadczenia w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjentów przebywających pod respiratorem wciąż przybywa. Dlatego pokazujemy jak pomimo barier można zakwalifikować chorego do refundowanego leczenia w warunkach domowych i starać się o świadczenie poprawiające jakość życia pacjenta. więcej »

Energią w źródło arytmii? Ablacja

Ablacja jako metoda leczenia może być stosowana w terapii różnych schorzeń. W przypadku arytmii za jej pomocą leczy się miejsca nieprawidłowego wytwarzania lub przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Niskie lub wysokie temperatury pomagają unieszkodliwić wybrane fragmenty tkanek i poprawić stan oraz samopoczucie pacjenta. Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Eksperci: Znieczulenie regionalne to nowy etap w rozwoju techniki implantacji S-ICD

Zastosowanie znieczulenia regionalnego wraz analgosedacją zamiast znieczulenia ogólnego z intubacją podczas wszczepienia całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD)będzie tematem przewodnim interdyscyplinarnego spotkania anestezjologów i kardiologów elektrofizjologów. W środę 26 maja 2021 roku specjaliści podyskutują online o nowej strategii anestezjologicznej, która w opinii ekspertów może poprawić bezpieczeństwo zabiegu, ograniczyć ryzyko powikłań i skrócić czas hospitalizacji pacjenta z układem S-ICD. więcej »

Pomoc telemedyczna? Bezcenna!

Czy nasz pacjent z zaburzeniami rytmu serca czuje się dobrze? Jak pracuje wszczepione mu urządzenie? W pozyskaniu tych informacji w czasie pandemii COVID-19 bardzo pomocne okazały się różne rozwiązania telemedyczne, w tym teleporady i telemonitoring urządzeń wszczepialnych. Nie mniej potrzebne będą po pandemii – uważa dr Łukasz Pastwa z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, członek Rady Merytorycznej kampani edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”. więcej »

Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA

Rozwój leków opartych na kwasach nukleinowych (RNA i DNA) to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. Konkurs ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa epidemiologicznego państwa i profilaktyki chorób zakaźnych. Stanowi jednocześnie odpowiedź na aktualne potrzeby systemu ochrony zdrowia, związane ze zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe