Ponad 20 zgonów z powodu grypy! Ekspert alarmuje: Musimy skrócić ścieżkę pacjenta do szczepień
Strona główna » Informator » Kraj » Ponad 20 zgonów z powodu grypy! Ekspert alarmuje: …

Ponad 20 zgonów z powodu grypy! Ekspert alarmuje: Musimy skrócić ścieżkę pacjenta do szczepień

INFORMATOR. Kraj

Bartłomiej Matusik

zdrowemiasto.pl | dodane 04-01-2023

Zdjęcie ilustracyjne
 
W trakcie ostatnich 2 tygodni grudnia z powodu grypy zmarły już 24 osoby, na co wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Przedstawiciele resortu zdrowia (minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska) zapowiedzieli wprowadzenia recept farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie. Temat ma zostać poruszony na najbliższym posiedzeniu sejmowym 12 stycznia. Eksperci apelują do społeczeństwa o poddawanie się szczepieniom, a do resortu zdrowia — o jak najszybsze wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań systemowych.

Od początku września zaraportowano w Polsce aż 2 432 290 przypadków zachorowań na grypę oraz 12 230 skierowań pacjentów do szpitali. Co więcej, meldunki epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w okresie od 16 do 31 grudnia 24 osoby zmarły z powody grypy.

„Często zapominamy o tym, do czego może doprowadzić zachorowanie na grypę. Osoby powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami przewlekłymi czy dzieci poniżej 2 lat należą do grup szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby oraz poważne powikłania pogrypowe — w tym zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu czy opon mózgowych. W najtrudniejszych wypadkach dochodzi do hospitalizacji pacjenta lub zgonu. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań są szczepienia profilaktyczne” — komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

„Zaszczepmy się, póki jest na to czas”

Przedstawiciele resortu zdrowia oraz innych instytucji, m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia czy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, podkreślają, że najlepszym sposobem Biuro Prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Natalia Skarbek, e-mail: natalia.skarbek@procontent.pl, tel.: 883 688 822 zabezpieczenia swojego organizmu jest zaszczepienie się przeciw wirusowi. Pomimo tego, wiceminister Waldemar Kraska zauważa, że przeciw grypie zaszczepiło się do tej pory zaledwie 700 tys. obywateli.

„O tym, że w obecnym sezonie możemy się spodziewać szczególnie groźnej epidemii wirusa grypy, wiedzieliśmy już od kilku miesięcy. Stale obserwujemy dane epidemiologiczne i widzimy, że liczba zachorowań niebezpiecznie szybko rośnie w trakcie ostatnich tygodni. Okres noworoczny to ostatni moment na to, żeby zaszczepić się przeciw grypie i w ten sposób przygotować na szczyt zachorowań. Nie ryzykujmy zdrowia swojego i swoich bliskich. Zaszczepmy się, póki jest na to czas i nie ma dużych kolejek w POZ i aptekach” — apeluje prof. Adam Antczak.

Minister Adam Niedzielski zapowiada, że do „apogeum” zachorowań na grypę może dojść, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca. Oznacza to, że szczyt zachorowań ma dopiero nadejść.

„Konieczne jest wprowadzenie refundowanej recepty farmaceutycznej”

W celu przeciwdziałania ryzyku resort zdrowia poinformował o planach wprowadzenia rozwiązań systemowych, które pozwoliłyby na zwiększenie dostępności do szczepień dla pacjentów. Minister zdrowia, Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej 3 stycznia 2023 r. zapowiedział rozszerzenie kwalifikacji farmaceutów o możliwość wystawiania recepty farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie. Temat ma zostać poruszony na najbliższym posiedzeniu sejmowym 12 stycznia.

„Farmaceuci udowodnili, że są doskonałą grupą usprawniającą szczepienia np. na COVID-19.

Mogliby wykonywać również znacznie więcej szczepień przeciw grypie i to jednoczasowo ze szczepieniami na koronawirusa, gdyby tylko w pełni umożliwić pacjentom skorzystanie ze ścieżki szczepienia w aptekach. Konieczne są natychmiastowe działania zmierzające do skracania ścieżki pacjenta do szczepień, chociażby poprzez wprowadzenie refundowanej recepty farmaceutycznej. Pozwoliłoby to na uniknięcie długich kolejek w aptekach, które mogą się pojawić na przełomie lutego i marca, kiedy przypada szczyt zachorowań na grypę” — mówi Mikołaj Konstanty, Prezes Śląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz przedstawiciel i członek Farmaceutycznej Grupy Unii Europejskiej.

Poza tym, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do placówek POZ bezpłatne testy tzw. „combo”, które będą wykrywać wirusy grypy, COVID-19 i RSV.

Bartłomiej Matusik, 04-01-2023, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe