Start sezonu szczepień za dwa tygodnie – jak będzie wyglądała organizacja szczepień w aptekach?
Strona główna » Informator » Kraj » Start sezonu szczepień za dwa tygodnie – jak będzi…

Start sezonu szczepień za dwa tygodnie – jak będzie wyglądała organizacja szczepień w aptekach?

INFORMATOR. Kraj

Justyna Czubak

zdrowemiasto.pl | dodane 18-08-2023

Zdjęcie ilustracyjne
 
Wraz z początkiem września rozpoczyna się kolejny sezon szczepień ochronnych. To odpowiedni moment, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami. Wciąż jednak nie wiadomo, jak potoczą się losy nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz jak będzie wyglądała wycena świadczenia szczepienia w aptece. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do tego czasu strony organizacyjnej szczepień, tak by pacjenci w jak najwygodniejszy sposób mogli się zaszczepić. Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach oraz Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych od dawna apelują o zmianę przepisów, które pozwoliłyby na serwis w aptekach po zakończeniu pandemii oraz wskazują, że apteczne punkty szczepień świetnie przyjęły się wśród pacjentów.

Szybkie przyjęcie ustawy refundacyjnej kluczowe dla organizacji szczepień w aptekach

Procedowany projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg rozwiązań dot. szczepień zalecanych. Przyczynią się one nie tylko do kontynuacji serwisu szczepień przeciw COVID-19 w aptekach po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ale pozwolą także na trwałe umocowanie w systemie szczepień przeciw grypie w aptekach czy poszerzanie serwisu o kolejne preparaty takie jak m.in. szczepienia przeciwko pneumokokom czy krztuścowi. Takie działania mogą wpłynąć znacząco na wzrost poziomu wyszczepialności w naszym kraju. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych apelują o jak najszybsze wprowadzenie nowych przepisów w życie.

„Liczymy na to, że Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej. Sezon infekcyjny się zbliża, a my jesteśmy gotowi, by świadczyć pacjentom usługi opieki farmaceutycznej, wykonując szczepienia w aptekach przeciw COVID-19 i grypie, ale także przeciw pneumokokom i innym chorobom, na co pozwolą projektowane przepisy” – mówi dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ważnym aspektem, dla którego warto rozwijać szczepienia w aptekach jest fakt, iż korzystają z nich osoby, które nigdy wcześniej się nie szczepiły, np. przeciw grypie zaszczepiło się 23% osób, które nigdy do tej pory nie poddawały się temu sposobowi profilaktyki. Co ciekawe, 83% z nich to osoby z grupy ryzyka ciężkiego zachorowania.

Nowe możliwości dla szczepień

Równolegle do procedowanych zapisów ustawy koniecznie jest rozpoczęcie prac nad przygotowaniem aktów wykonawczych, które pozwolą na skorzystanie z wypracowanych rozwiązań jeszcze tej jesieni. W ramach dalszych prac nad przepisami warto również zwrócić uwagę na kwestie umocowania w nowej legislacji szczepień, które już są wykonywane w aptekach i finansowane w ramach refundacji czy określenia ścieżki wprowadzania nowych szczepień do aptek takich jak szczepienie przeciw pneumokokom, czy też szczepienia przypominające przeciw krztuścowi.

Zgodnie z lipcową listą refundacyjną, wszystkie osoby powyżej 6. miesiąca życia będą mogły skorzystać z 50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie – chyba że receptę wypisze im farmaceuta – wtedy zapłacą pełną kwotę.

„Najlepszym rozwiązaniem byłoby uprawnienie farmaceutów do wystawiania recept refundowanych lub zniesienie obowiązku recepty, co powinny umożliwić projektowane w DNUR przepisy. Istotne jest też to, iż szczepionki przeciw grypie znalazły się w stworzonej przez AOTMiTliście bezpłatnych leków dla osób 65+ i dzieci. Aby skorzystać z przywileju bezpłatnej szczepionki, w obecnej sytuacji, pacjent będzie potrzebował recepty od lekarza, co znacząco wydłuży ścieżkę szczepienia. Konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań, aby rozwiązać ten problem” – mgr farm. Marek Tomków, Naczelna Izba Aptekarska.

Polska ma szansę na wzrost wszczepialności

W Polsce szczepienia w aptekach wykonuje się od 2021 roku. Przeciw COVID-19 farmaceuci zaszczepili dotychczas 5% populacji, natomiast przeciw grypie 8%. Jest to wynik nieporównywalnie niższy np. z Portugalią, w której w sezonie 2021/22 w aptekach zaszczepiono 63% mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, iż rozwijanie szczepień w aptekach i kompetencji farmaceutów jest jedynym sposobem na dołączenie do Unii Europejskiej w kontekście administracji szczepień sezonowych.

„Mimo stopniowego spadku dynamiki szczepień w ostatnim sezonie, zaangażowanie farmaceutów w walkę z wirusami pozostaje nadal na wysokim poziomie. Chcemy wykorzystać potencjał blisko 30 tys. farmaceutów, chociażby ze względu na to, że apteki są ogromnym odciążeniem dla gabinetów podstawowej opieki medycznej. W sezonie 2022 szczepienia przeciw COVID-19 wykonywało 3 367 farmaceutów, natomiast przeciw grypie szczepiło 2 456 aptekarzy” – dodaje Konstanty.

Zgodnie ze Strategią dla Szczepień 2030 ogłoszoną przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych należy dążyć do poszerzenia koszyka szczepień w aptekach. W Polsce jest 2,5 tysiąca aptek, które są punktami szczepień. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań.

Justyna Czubak, 18-08-2023, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe