PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Telekardiologia. Szybciej, taniej, bezpieczniej

13 listopada, w Pałacu Staszica PAN w Warszawie, odbyło się spotkanie Telekardiologia - Szybciej, Taniej, Bezpieczniej. Lekarze-kardiolodzy, organizacje pacjentów i przedstawiciele administracji państwowej dyskutować będą o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Organizatorem spotkania jest Instytut Kardiologii, a partnerem Fundacja „Serce dla Arytmii”. więcej »

Światowy Dzień Wcześniaka po raz pierwszy w Łodzi

Każdego roku 15 milionów dzieci przychodzi na świat za wcześnie. 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku w organizację święta po raz pierwszy włączy się Łódź. W Manufakturze odbędą się warsztaty plastyczne dla najmłodszych i ich rodziców. Swoją premierę będzie miała również wystawa prezentująca historie osób, które na świat przyszły wcześniej, niż zaplanowała to natura. więcej »

Łódź. Zadbaj o zdrowie jesienią - bezpłatne badania

Systematycznie wykonywane badania profilaktyczne pomagają zapobiegać chorobom, mogą nawet uratować życie. 9 i 16 listopada, w Łodzi, w galerii handlowej Manufaktury pojawią się punkty medyczne oferujące przegląd stanu zdrowia. więcej »

Udar mózgu – czas jest śmiertelnie ważny

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w czwartek, 30 października br. Pasaż Wiecha w Warszawie zmienił się w „ul. Udarową”, a ustawiony pod tym wyjątkowym adresem tor wrotkarski w rekordowym tempie pokonał Zbigniew Bródka – Mistrz Olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m. Celem wydarzenia zrealizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie” było zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. Organizatorzy podkreślają, że czas ma ogromne znaczenie dla chorych: w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji. więcej »

Bezpłatne konsultacje psychologiczne w Warszawie

Złe samopoczucie czy długotrwałe wahania nastroju, a może problemy w relacjach z innymi? Psycholodzy z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS pomogą zdiagnozować przyczyny złego stanu psychicznego. Od października ruszył program bezpłatnych konsultacji. Spotkania odbywać się będą w siedzibie ACPiR przy ul. Gocławskiej 12 w Warszawie. pobierz więcej »

Nowotwory złośliwe. Rusz sie po zdrowie!

Nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Tymczasem 1/3 zachorowań na nowotwory można by zapobiec poprzez pozytywne zmiany stylu życia, dotyczące m.in. regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniego sposobu odżywiania się. Liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań . Obecnie rak jest przyczyną przedwczesnej śmierci co czwartego Europejczyka, a prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że zachorowalność będzie rosnąć . Zapobieganie nowotworom jest jednym z największych wyzwań w obszarze ochrony zdrowia. Skala problemu jest ogromna, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje skuteczny sposób walki z rakiem. J więcej »

Innowacyjna kardiologia. Telemedycyna – czas wdrożenia.

10 października, w Sopocie odbyło się Europejskie Forum poświęcone zagadnieniu telemedycyny w kardiologii. Lekarze, politycy, menedżerowie ochrony zdrowia, producenci sprzętu medycznego oraz przedstawiciele administracji państwowej rozmawiali o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Efektem spotkania jest Deklaracja Bałtycka 2014, którą podpisała większość uczestników spotkania. więcej »

Profilaktyka czerniaka w Sejmie

Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują 2 500 – 3 000 przypadków nowych zachorowań na czerniaki. Niestety blisko 40% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest bardzo łatwo uleczalny. Chcąc zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie Parlamentarny Zespół ds. Onkologii we współpracy z Akademią Czerniaka zorganizował 22 października 2014 r. Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu RP, Radosław Sikorski. więcej »

Grypoodporne służby mundurowe!

Grypa to poważna choroba zakaźna, niestety bardzo lekceważona przez Polaków. Wirus występuje na całym świecie, a przez brak odpowiedniej profilaktyki łatwo się rozprzestrzenia, tworząc realne zagrożenie epidemiologiczne, jego powikłania odbierają życie dziesiątkom Polaków rocznie. Ważną kwestią jest profilaktyka wśród służb mundurowych, które w momencie takiego zagrożenia mają zadbać o bezpieczeństwo obywateli. Z tego powodu Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy 16 października br. zorganizował w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie akcję bezpłatnych szczepień ochronnych dla policjantów, z której skorzystało blisko 200 osób. więcej »

Choroba Parkinsona – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych

Raport pt. „Choroba Parkinsona – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych” przygotowany przez Uczelnię Łazarskiego przedstawia dane umożliwiające ocenę opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona w Polsce. Zawiera także wnioski i rekomendacje dotyczące ograniczenia społecznych konsekwencji choroby Parkinsona oraz racjonalizacji wydatków publicznych w obszarze neurologii i neurochirurgii, w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, lecznictwa szpitalnego i rehabilitacji, które powinny być uwzględnione w polityce zdrowotnej państwa. więcej »

Jakość życia osób z SM w Polsce – jest o co walczyć!

Mimo wprowadzanych zmian, w zakresie jakości opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (SM), Polska wciąż jest daleko za innymi, często mniej rozwiniętymi gospodarczo państwami europejskimi. Polscy pacjenci nie są objęci kompleksową opieką, a program leczenia stwardnienia rozsianego jest realizowany nierównomiernie na terenie całego kraju. W niektórych regionach występują ponad roczne kolejki do refundowanych terapii. więcej »

Polka z pierwszą wizytą u ginekologa

Na swoją pierwszą wizytę u ginekologa wiele Polek wybiera się zbyt późno, młodzi ludzie zamiast od ginekologa dowiadują się o antykoncepcji głównie z Internetu i od rówieśników, a wiedza o nowoczesnych metodach hormonalnych praktycznie nie istnieje. więcej »

Nagrody SUPERMEDICUS po raz pierwszy w Polsce

25 października, na Wielkiej Gali rozdania nagród, poznamy laureatów pierwszej edycji konkursu SUPERMEDICUS. Jego celem jest promocja podmiotów branży medycznej, które dzięki dobrym praktykom przyczyniają się do zwiększania poziomu i dostępności usług leczniczych. więcej »

Nawet 6,5 mln seniorów w Polsce może mieć problem ze słuchem. Niedosłuch można leczyć, ale wciąż mało o tym wiemy

Niedosłuch u osób w wieku senioralnym staje się coraz poważniejszym problemem, który ogranicza aktywność znacznej części polskiego społeczeństwa. Według najnowszego raportu[1] aż 77% osób powyżej 60 roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem. Przy tym tylko 31% ma zdiagnozowany ubytek słuchu. Skala problemu kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych. Niestety, wiedza na temat skutecznych metod leczenia głębokich niedosłuchów – np. implantów słuchowych – wciąż jest niewielka. więcej »

Kujawsko-pomorskie. Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z gminy Barcin

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci mieszkających na terenie gminy Barcin. Dzięki decyzjom lokalnych władz tylko w bieżącym roku zostanie zaszczepionych 400 maluchów. Pełną ochronę (trzy dawki) otrzymają dzieci nowonarodzone. Warto podkreślić, że jest to pierwszy program – w całym województwie kujawsko-pomorskim - dla nowonarodzonych dzieci w schemacie populacyjnym 2+1. Co więcej, dwoma dawkami zostaną doszczepione dzieci, po ukończeniu pierwszego, a przed drugim rokiem życia. Dzieci pomiędzy 2. a 3. rokiem życia otrzymają jedną dawkę szczepionki. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe