Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA
Rozwój leków opartych na kwasach nukleinowych (RNA i DNA) to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. Konkurs ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa epidemiologicznego państwa i profilaktyki chorób zakaźnych. Stanowi jednocześnie odpowiedź na aktualne potrzeby systemu ochrony zdrowia, związane ze zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2. więcej »
Fundacja Dr Clown dziękuje pielęgniarkom
Wolontariusze Fundacji Dr Clown z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, który obchodzony jest na całym świecie 12 maja, po raz kolejny przygotowali wyjątkową akcję dla pielęgniarek ze szpitali w prawie 50 miastach w całej Polsce. więcej »
Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii
W ostatnich latach na świecie można zaobserwować wybuch prawdziwej epidemii zaburzeń psychicznych i problemów neurologicznych, które pogarszają jakość życia osób nimi dotkniętych oraz ich najbliższych. Biorąc pod uwagę tempo starzenia się naszej populacji oraz rozpowszechnienie czynników ryzyka, choroby neurologiczne i psychiczne stają się poważnym problemem medycznym i społecznym. więcej »
Procedura RDTL - czy wciąż jeszcze jest ratunkowa?
Zmiany w programie RDTL w intencji ustawodawcy miały zwiększać dostępność terapii ratujących życie chorych. Nagle jednak pojawia się lista leków, których nie wolno uwzględniać w ramach tego programu. Pacjent, mimo postulatów wielu środowisk pacjenckich, wciąż nie jest stroną postępowania. O zmianach w programie nie wiedzą nawet sami lekarze.Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest wciąż jeszcze jakkolwiek ratunkowy? – zastanawia się Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska więcej »
Roche dzięki współpracy z ABM uruchamia w Polsce badanie nad doustnym lekiem przeciw COVID-19
Już w maju, dzięki współpracy z Agencją Badań Medycznych oraz wsparciu administracji publicznej, firma Roche uruchomi w Polsce rekrutację pacjentów do drugiej, a następnie trzeciej fazy badań klinicznych nad przeciwwirusowym lekiem AT-527. więcej »
Prof. Oskar Kowalski: W medycynie możemy już przewidzieć przyszłość - i to z miesięcznym wyprzedzeniem!
Algorytm analizujący pięć parametrów, w tym nowość: tony serca, już dziś jest w stanie przewidzieć zaostrzenie niewydolności serca nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Zdaniem prof. Oskara Kowalskiego wielotygodniowy zapas czasu daje mnóstwo możliwości terapeutycznych, które powalają uchronić pacjenta przed ciężką niewydolnością serca i hospitalizacją z jej powodu. Zabrzański ośrodek ma już na koncie sukcesy związane z nową technologią. więcej »
System lewokomorowego wspomagania krążenia LVAD – terapia oparta na pracy zespołowej
Czy i kiedy wszczepić pacjentowi system lewokomorowego wspomagania krążenia – tę decyzję podejmuje nie jeden lekarz, ale cały zespół specjalistów z zakresu: kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii, psychologii i fizjoterapii. O wyjątkowych kryteriach kwalifikacji do terapii LVAD, która ratuje zdrowie i życie pacjentów z niewydolnością krążenia mówią specjaliści ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. więcej »
Światowy Tydzień Szczepień 2021 – postęp szczepień, postępem ludzkości
Od roku świat wstrzymuje oddech. Pandemia COVID-19 w zastraszającym tempie rozprzestrzeniła się na wszystkich kontynentach, uderzając w systemy opieki zdrowotnej i społeczeństwo. Naukowcy, lekarze oraz rynek farmaceutyczny połączyły siły, żeby wspólnie wypracować sposób zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Sytuacja w jakiej się świat znalazł, otworzyła inną drogę – drogę innowacji w zakresie szczepień, jako istotnego elementu w ochronie zdrowia i życia. więcej »
ABM przekaże 300 mln na wdrożenie technologii RNA w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki powierzył Agencji Badań Medycznych koordynację merytoryczną spraw związanych z wdrożeniem produkcji szczepionek bazujących na technologii mRNA w Polsce. Podjęte działania mają na celu przygotowanie na ewentualne, przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów. więcej »
Eksperci: Pacjenci z chorobami rzadkimi w Polsce pilnie potrzebują Planu dla Chorób Rzadkich oraz refundacji zarejestrowanych leków.
13 kwietnia pod hasłem „Choroby Rzadkie – Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich a Fundusz Medyczny” odbyła się, organizowana przez Krajowe Forum ORPHAN, wirtualna debata, której celem było m.in. wskazanie najpilniejszych potrzeb pacjentów dotkniętych chorobami rzadkimi i omówienie zaproponowanych przez rząd w projekcie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich rozwiązań systemowych. W debacie, udział wzięli przedstawiciele rządu, eksperci ochrony zdrowia, klinicyści, prawnicy, oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. więcej »
Czekają nas dwie masowe akcje szczepień – przeciw COVID-19 i grypie. Jak się do nich przygotować?
Rosnące zainteresowanie szczepionkami przy globalnym niedoborze i realizacja dwóch masowych akcji szczepień to duże wyzwania dla systemu ochrony zdrowia. Jak podkreślali eksperci podczas debaty Flu&COVID-19 Meeting 2021 do organizacji szczepień przeciw grypie i COVID-19 na jesieni należy przygotować się już dziś. Propozycje rozwiązań systemowych, które udrożnią system obejmują m.in.: rozszerzanie uprawień personelu medycznego, wprowadzenie nowych refundacji szczepionek przeciw grypie, zakupy centralne. więcej »
SCCS: Sztuczna inteligencja wykryła u pacjenta migotanie przedsionków i przewidziała zaostrzenie niewydolności serca
U pacjenta Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM w Zabrzu algorytm HeartLogic po raz pierwszy w Polsce przewidział, że w niedalekiej przyszłości u chorego może nastąpić zaostrzenie niewydolności serca. Lekarze zmodyfikowali stosowaną farmakoterapię, aby zapobiec hospitalizacji. Wszczepione pacjentowi urządzenie wykryło również epizody migotania przedsionków. Kontrola w ośrodku potwierdziła diagnozę układu. W szpitalu pacjenta poddano zabiegowi ablacji. Dziś pan Bogusław Dziubek przebywa w domu i czuje się dobrze. więcej »
Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ogłosiła opinię w sprawie stosowania dapagliflozyny u pacjentów z niewydolnością serca
W dokumencie opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Kardiologia Polska” przedstawiono nowe zalecenia dotyczące zastosowania dapagliflozyny u pacjentów z niewydolnością serca. W opinii ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zastosowanie dapagliflozyny to kamień milowy: poprawia rokowanie i jakość życia pacjentów oraz przyczynia się do zmniejszenia liczby hospitalizacji chorych z powodu niewydolności serca. Dapagliflozyna to jedyny z przebadanych inhibitorów SGLT-2, który dodany do optymalnej terapii wykazał redukcję śmiertelności u pacjentów z niewydolnością serca. więcej »
Ambasadorki Profilaktyki BreastFit wyłonione!
21 kobiet zrzeszonych w pięciu kołach gospodyń wiejskich zostało ambasadorkami profilaktyki raka piersi. Uczestniczki warsztatów zorganizowanych przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej w ramach kampanii edukacyjnej BreastFit "Kobiecy Biust. Męska Sprawa" zostały propagatorkami zdrowego stylu życia i regularnych badań kontrolnych składających się na prewencję nowotworów piersi. Panie będą uczyć inne kobiety w swoich regionach jak właściwie dbać o zdrowie. więcej »
Prof. Marcin Grabowski: Teleporady pomocne, ale nie dla wszystkich
W ostatnim czasie teleporady nabrały nieco negatywnego wydźwięku. Trzeba powiedzieć jasno: telekonsultacja lekarska jest w wielu przypadkach wystarczającą a nawet optymalną formą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nie jest remedium na wszystko. Szacuje się, że nawet 50 proc. pacjentów wymaga tradycyjnej wizyty. Telemedycyna wspomaga klasyczne postępowanie, ale są sytuacje, kiedy w żadnym razie go nie zastąpi – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Merytorycznej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”. więcej »