PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca

Co 9 mieszkaniec Unii Europejskiej ma zdiagnozowaną chorobę sercowo-naczyniową, a koszty leczenia blisko 50 mln mieszkańców Unii wynoszą około 210 miliardów euro rocznie. Każdego roku choroby układu krążenia powodują 3,9 miliona zgonów w Europie, stanowiąc tym samym główną przyczynę śmiertelności w wieku poniżej 65 lat. Według ekspertów stan ten można zmienić wpływając na styl życia, w tym na poziom aktywności fizycznej, która jest jednym z istotnych elementów profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym wielu chorób serca. więcej »

Agencja Badań Medycznych sfinansuje badania nad chorobami rzadkimi

Choroby rzadkie to ciężkie, często zagrażające życiu schorzenia, na które zapada 6 do 8% populacji. Oznacza to, że w Polsce żyje około 3 milionów osób z chorobą rzadką. Leczenie ich wymaga interdyscyplinarnego, wielopłaszczyznowego i skoordynowanego podejścia, wyrównującego szansę pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Agencja Badań Medycznych uruchomiła 100 mln zł grantu dedykowanemu badaniom nad najrzadszymi schorzeniami. więcej »

Rusza kampania edukacyjna „TeleSERCE - Serce pod kontrolą”

9 lutego 2021 roku trzy organizacje działające na rzecz pacjentów zainaugurowały kampanię edukacyjną pn. „TeleSERCE - Serce pod kontrolą”. Organizatorzy będą edukować Polaków na temat praktycznych zastosowań telemedycyny. W ramach kampanii przewidziano serię webinariów, inicjatyw medialnych oraz pilotażowy program opieki telemedycznej, do którego zostaną włączone różne grupy pacjentów z całego kraju. Zwieńczeniem działań będzie raport zawierający rekomendacje ekspertów dotyczące doskonalenia wdrożeń w zakresie rozwiązań telemedycznych. więcej »

Eksperci pacjentom – nowa odsłona kampanii edukacyjnej „Nerka jest modna”

Czy rak nerki to choroba dziedziczona genetycznie? Do kogo należy się zgłosić, kiedy zauważymy niepokojące objawy? Kto kwalifikuje się do przeszczepu? Czy bez dwóch nerek da się żyć? Jakie programy lekowe są dostępne w Polsce i od czego właściwie zależy to, czy pacjent zakwalifikuje się do danego programu? więcej »

Popraw kondycję swoich płuc! Ćwiczenia oddechowe nie tylko dla chorych na POChP

Jednym z niezwykle ważnych elementów leczenia chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) są ćwiczenia oddechowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni oddechowych, a co za tym idzie usprawnienie procesu oddychania. Ćwiczenia te mogą być także pomocne w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas, szczególnie jeśli przeszliśmy w ostatnim czasie infekcje, mogące osłabić układ oddechowy. więcej »

Prof. A. Urbanik: W radiologii potrzeba kompleksowej ogólnopolskiej bazy danych

Diagnostyka obrazowa w Polsce stoi na wysokim poziomie. Wiele ośrodków dysponuje nowoczesnym sprzętem a kadra jest kształcona według światowych standardów. Wyzwaniem jest zlikwidowanie nierówności geograficznych i poprawa dostępu do procedur. Ten cel pomogłoby osiągnąć poszerzenie ogólnopolskiej bazy sprzętu diagnostycznego o dane dotyczące jego wykorzystania oraz informacje o kadrach – uważa prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

Prof. Mirosław Dziuk: Pomimo pandemii COVID-19 kolejki do scyntygrafii serca nie są krótsze

Prognozy i dane z codziennej praktyki klinicznej polskich ośrodków pokazują, że zapotrzebowanie na procedury diagnostyki obrazowej będzie coraz większe. Zaobserwowaliśmy, że pomimo pandemii COVID-19 kolejki do scyntygrafii serca wcale nie uległy skróceniu. W niektórych przypadkach na badanie trzeba poczekać nawet sześć miesięcy. To zdecydowanie za długo – uważa dr. hab. n. med. Mirosław Dziuk, prof. WIM, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i zwraca uwagę na konieczność zmian w finansowaniu procedur medycyny nuklearnej. więcej »

Irena Rej w piśmie do Ministerstwa Zdrowia: Potrzebne dobre praktyki dotyczące centralizacji procesów zakupów leków refundowanych

W ostatnim czasie dostrzegamy silne tendencje centralizacyjne w ochronie zdrowia. Pionizacja Narodowego Funduszu Zdrowia i planowana reforma szpitali to niektóre z elementów tego procesu. Dostrzegając również intensyfikację działań Ministerstwa Zdrowia na rzecz centralizacji procesów zamówień niektórych kategorii leków refundowanych, uważamy, że trzeba zapewnić przejrzystość tej działalności. Opracowanie zawierające jasny opis celów i zasad postępowania w tym zakresie pozwoli zapewnić ciągłość leczenia chorych oraz budować bezpieczeństwo lekowe Polski. Zapewnienie stabilności rynku i racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi to nie mniej ważne korzyści – uważa Irena Rej, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Farmacja Polska i apeluje w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. więcej »

Sezon zachorowań na grypę trwa! Zobacz gdzie można się zaszczepić w województwie dolnośląskim?

Ze względu na znacznie zwiększone zainteresowanie spowodowane wybuchem pandemii COVID-19 szczepionki przeciw grypie przychodziły na polski rynek w sezonie 2020/2021 sukcesywnie, w transzach. Szczyt sezonu grypowego przypada na okres między styczniem a marcem, zatem wciąż nie jest za późno, aby zaszczepić się przeciw grypie. Według danych NIZP-PZH w województwie dolnośląskim zachorowało już prawie 56 tys. osób, a hospitalizowano130 pacjentów. Warto jednak zauważyć, że dane te mogą być mocno niedoszacowane z uwagi na małą liczbę testów wykonywanych pod kątem grypy i priorytetowe testowanie pod kątem SARS-Cov-2.Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przedstawia dane na temat dostępności szczepionek oraz rekomenduje, by zaszczepić najmłodszych, dzieci przedszkolne i szkolne, które właśnie powróciły do szkół. więcej »

ABM uruchamia ogólnopolskie badanie nad nową mutacją koronawirusa

Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. więcej »

Prof. Oskar Kowalski: ablacje coraz bardziej skuteczne i… delikatne

Nowoczesne elektrody używane w trakcie zabiegów ablacji arytmii mogą w ciągu jednego cyklu zebrać w sercu nie jedno, lecz nawet kilkanaście pobudzeń elektrycznych. Systemy mapowania trójwymiarowego w krótkim czasie analizują nie 100 czy 200, ale aż kilkadziesiąt tysięcy punktów. Dzięki temu elektrofizjolodzy są w stanie skutecznie leczyć najbardziej złożone arytmie. Jeszcze zaledwie kilka lat temu leczenie arytmii było dużo trudniejsze, a czasem po prostu niemożliwe – mówi prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. więcej »

Eksperci: Telemonitoring pilnie do refundacji!

Lepszy stan zdrowia i większe bezpieczeństwo pacjentów, mniej planowych wizyt specjalistycznych, oszczędność na procedurach i dodatkowe środki w budżecie płatnika publicznego – to zalety telemonitoringu urządzeń wszczepialnych wymieniane przez kardiologów i pacjentów. Zdaniem ekspertów pandemia COVID-19 pokazała wyraźnie: najwyższy czas zrefundować znaną i sprawdzoną przez lata formę opieki telemedycznej. więcej »

Co to jest HPV? Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”. więcej »

Kto przechorował COVID-19? Rusza ogólnopolskie badanie

Agencja Badań Medycznych we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH na zlecenie Ministra Zdrowia uruchamia „Ogólnopolskie Badanie Sero-epidemiologiczne COVID-19:OBSER-CO”. Projekt ma na celu ocenę rzeczywistego rozpowszechnienie wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. więcej »

ABM wsparła projekt SARSTer - sprawdzający opcje terapeutyczne stosowane w walce z COVID-19

Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia dofinansowała projekt badaczy z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), którzy sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce od początku epidemii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe