PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Apteka – miejsce wyjątkowe

„Tylko w aptece jest czas na spokojną rozmowę z pacjentem, co do tego nie ma wątpliwości. A wielu osobom, zwłaszcza seniorom, taka rozmowa jest niezwykle potrzebna" - mówi dr n. med. Paweł Chrzan, prezes Rady Aptekarskiej Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. To dlatego od aptecznego okienka nie odchodzi jeden pacjent za drugim, jak klienci od kasy w markecie. Tu po prostu musi być czas na rozmowę, na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości pacjenta. Tym właśnie apteka różni się od sklepu spożywczego czy stacji benzynowej – fachowym, wykształconym personelem. więcej »

Szczyt zachorowań na grypę za nami. Od września zachorowało ponad dwa miliony osób. Statystyki wciąż niezadowalające

Meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wskazują, że w sezonie epidemicznym 2013/2014 zanotowano dotychczas ponad dwa miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal siedem tysięcy osób musiało być hospitalizowanych, kilkanaście z nich zmarło. Eksperci są zgodni: jest lepiej niż rok temu, ale wciąż nie traktujemy grypy poważnie. więcej »

Ile Kowalski traci na L-4 z powodu grypy? Fiskus mu nie pomaga

Przeciętny koszt dwutygodniowej absencji związanej z zakażeniem wirusem grypy to dla pracownika koszt 325 złotych. Profilaktyka grypy jest wielokrotnie tańsza, jednak Ministerstwo Finansów zniechęca podatników do wykorzystywania szczepień, wliczając ich koszt do podstawy opodatkowania. Proste wyliczenia wskazują, że z punktu widzenia budżetu państwa promocja szczepień ochronnych to dobry biznes. Swój interes widzą również pracodawcy, coraz częściej oferujący pracownikom nieodpłatną profilaktykę zachorowań. więcej »

Anioły Farmacji i Anioły Medycyny w światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia to światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r. Co roku wybierany jest temat przewodni, który ma na celu informować o aktualnych zagrożeniach zdrowotnych, uświadamiać ludzi jak się chronić przed tymi zagrożeniami, o środkach profilaktycznych, a także o tym jak udzielać fachowej pomocy. Dzień zdrowia to także dobry czas by przypomnieć o inicjatywie społecznej – konkursie Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. więcej »

Profilaktyka nadciśnienia bliższa Polakom - wyniki najnowszego raportu

Co trzeci Polak mierzył ciśnienie tętnicze krwi w ciągu ostatniego miesiąca, a 17% badanych w ciągu ostatniego tygodnia, co stanowi 7,5-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. – wynika z raportu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”[1]. Ponadto prawie 4 na 5 respondentów uważa, że kampanie promujące profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego powinny być organizowane, a aż 76% oczekuje kontynuacji działań podejmowanych w ramach kampanii. więcej »

„Zwyczajnie Aktywni” – po raz drugi aktywizują przewlekle chorych w pracy. Konkurs

Już po raz drugi odbywa się konkurs o grant „Zwyczajnie Aktywni”, skierowany do organizacji pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne. Jest on częścią projektu, pod tą samą nazwą, który ma na celu wsparcie pacjentów w utrzymaniu zwyczajnej aktywności zawodowej. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków może rezygnować z pracy z powodu chorób autoimmunologicznych. Aby dać im szansę na poprawę jakości życia można wygrać grant na realizację aktywizacji zawodowej pacjentów - organizatorzy czekają na zgłoszenia do 1 września 2014 roku. więcej »

80% dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18% w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty

Aż 80% polskich uczniów w wieku 6-12 lat i aż 84% w wieku 5-9 lat ma problemy z próchnicą – wynika z raportu*, przygotowanego na podstawie wyników z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci ze szkół podstawowych, zrealizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Raport pokazał, że 18% dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. więcej »

Warszawa. Bezpłatne przeglądy dentystyczne dla dzieci i rodziców

22 marca odbędzie się pierwsza „Sobota z Dentusiem”, w czasie której dzieci i ich rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z przeglądów stomatologicznych. Spotkanie stanie się również okazją do przełamywania stresu stomatologicznego. więcej »

Odwodnieni Polacy – nie piją wody, bo nie wiedzą, ile powinni

Jak wynika z najnowszych badań*, co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia. Ponadto nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu. Wyniki badań są alarmujące. Aż 11% respondentów deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a jedynie 6% badanych spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia. Większość badanych pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co nie stanowi nawet połowy zalecanej przez ekspertów ilości. więcej »

Chorzy na dystonię muszą na Śląsku czekać wiele lat na zabieg umożliwiający powrót do sprawności

Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Dystonię zwraca uwagę na ograniczenie dostępu do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation) w Śląskim Oddziale NFZ. W 2013 roku liczba zakontraktowanych procedur DBS pozwalała na wykonanie zabiegu 10 chorym. Kolejka oczekujących na zabieg wynosi już około 100 osób. więcej »

RE:akcja w depresji - bezpłatne konsultacje i warsztaty w kilku miastach

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu, z inicjatywy psychoterapeutów i psychiatrów skupionych w 9 ośrodkach w kraju, rozpocznie się miesięczna akcja psychoedukacyjna pod nazwą "RE:akcja w depresji". W akcji uczestniczą ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji i warsztatów. więcej »

Pacjenci chorzy na WZW typu B będą leczeni bezpiecznie i skutecznie także w Polsce

Opublikowany 19 lutego 2014 r. przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy refundacyjnej rozszerza program leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) o pierwszoliniową terapię entekawirem i tenofowirem. Na tę wiadomość pacjenci z WZW typu B czekali od 2008 r. Do tej pory 80% chorych leczonych było przestarzałą lamiwudyną, która zwiększała ryzyko wystąpienia raka wątroby. więcej »

Samobójstwa w Polsce w roku 2012

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie cierpi z powodu depresji już 350 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie. Depresja zajmuje trzecie miejsce na liście najczęściej występujących chorób na świecie. Prognozy WHO wskazują, iż za kilkanaście lat depresja może stać się czołową dolegliwością ludzi, która, w przypadku braku leczenia, może prowadzić do tragicznych skutków - samobójstw. Według dostępnych źródeł, w Polsce na depresję może cierpieć nawet do 1,5 miliona osób (w tym około 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie). 28 grudnia 2010 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr. 24, poz. 128). A oto co mówią statystki policyjne dotyczące zamachów samobójczych w Polsce. więcej »

Lekarze i artyści na rzecz chorych dzieci

18 stycznia w hotelu Hilton odbył się XXX Charytatywny Bal Lekarzy zorganizowany przez Fundację „Edulandia” i Polskie Towarzystwo Lekarskie. Poza lekarzami wszelkich specjalizacji z całej Polski, wydarzenie zgromadziło również znanych artystów i gwiazdy. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w aukcji, z której całkowity dochód przeznaczony będzie na zakup komputerów i tabletów dla dzieci z oddziałów onkologicznych. więcej »

Warszawa. Jutro bezpłatne kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców

Zapraszamy na kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) prowadzone przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców. 15 lutego (sobota) 2014 r. w godzinach 7.00 - 9.30 bezpłatne i dobrowolne badania (w tym m.in. pomiary ciśnienia krwi, wykonanie zapisu EKG, ocena wieku serca, pobranie krwi do analizy laboratoryjnej) będą towarzyszyły kontrolom autokarów wyjeżdżających z Warszawy z dziećmi i młodzieżą na ferie. Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń o podłożu kardiologicznym. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe