PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wcześniak i co dalej? Medyczne i psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem przedwcześnie urodzonym.

Co 10-te dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce co roku ponad 25.000 dzieci rodzi się przed planowanym terminem. Często ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Współczesna medycyna daje dużo możliwości, aby uratować ich życie, jednak poród przedwczesny wiąże się z szeregiem problemów medycznych, z którymi musi poradzić sobie dziecko, a także z olbrzymim obciążeniem psychicznym, jakie przeżywają rodzice. Listopad to czas solidarności z wcześniakami – 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. To ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla wszystkich dzieci, które na świat przyszły za wcześnie i ich rodziców. W tym roku obchody w Polsce otrzymały honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP – Agaty Kornhauser-Dudy. więcej »

Ile lat mają płuca kierowców? Sprawdzono podczas kontroli ITD [film]

Długie godziny spędzone za kierownicą, siedzący tryb życia i do tego palenie papierosów - taki tryb życia prowadzą niektórzy zawodowi kierowcy. Efekt? Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Organizatorzy kampanii Płuca Polski wraz z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzili akcję bezpłatnych badań płuc dla zawodowych kierowców. więcej »

W tych maleństwach tkwi olbrzymia siła. 17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

Albert Einstein, Isaak Newton, Stevie Wonder i Mark Twain. Ich wspólny mianownik? Bez wątpienia intelekt, talent, potrzeba kreacji oraz duża charyzma. Mało kto wie, że te ogromne umysły łączy coś jeszcze… Urodzenie się przedwcześnie. Fakt ten, nie przeszkodził im jednak w tworzeniu rzeczy wielkich i wyjątkowych. Wcześniactwo to nie wyrok, a biografie znanych, najmniejszych noworodków przeczą ich wczesnym słabościom. Co je cechuje? Ciekawość świata i pragnienie życia. Często możemy mówić o prawdziwym cudzie. 17 listopada to doskonała okazja do świętowania. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Jak się okazuje… rodzi się ich coraz więcej. więcej »

Nieleczony ból może doprowadzić do depresji [film]

Zachorowałam na nowotwór. Przeszłam radioterapię, w trakcie chemioterapii byłam już po dwóch operacjach. Cierpiałam z powodu potwornego bólu. Lekarze hospitalizowali mnie ale nikt mojego bólu nie badał, nie badał jego źródła. Po roku i trzech miesiącach okazało się, że moje jelito pękło i wtedy zdiagnozowano mi przyczynę tego bólu – mówi Dorota Kaniewska, pacjentka i dodaje. – Jest udowodnione, że ból przewlekły nieleczony może doprowadzić do ciężkiej depresji i w konsekwencji do myśli samobójczych i samobójstwa. więcej »

Grypa pokonała posłów [film]

Ile politycy wiedzą o grypie? Czy grypa ich pokona? Parlamentarzyści zmierzyli się z 11 pytaniami dotyczącymi choroby. Efekt? Jedynie 28 proc. posłów poprawnie odpowiedziało na ponad połowę pytań. więcej »

Nowe metody leczenia nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach

Zabiegi embolizacji i chemoembolizacji będą dostępne przede wszystkim dla pacjentów z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby. Drogę do wykonywania dotychczas niedostępnych procedur umożliwi, otwarta 4 listopada, Pracownia Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej.Pracownia wyposażona została w najnowocześniejszy system angiograficzny. więcej »

Światowy Dzień Nowotworów NET, czyli co warto wiedzieć o nietypowych nowotworach

Ogólnoświatowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych – NET co roku obchodzony jest 10 listopada. Dotychczas w Polsce na ten typ nowotworu zdiagnozowano ponad 2 tysiące osób, ale eksperci alarmują, że chorych może być znacznie więcej. więcej »

Zbadaj wzrok w kierunku jaskry zanim jaskra odbierze Ci wzrok.

Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty. - W Polsce aż 70% przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno. Tych przypadków ślepoty możemy uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy, że uszkodzonych przez jaskrę zmian nie możemy cofnąć... więcej »

Główny Inspektorat Sanitarny zabezpieczony przed grypą!

Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu. Jak podkreślają eksperci szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom. więcej »

Wścieklizna. Groźna choroba zwierząt i ludzi

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi, a także u dzikich i udomowionych zwierząt. Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Bardzo często spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. więcej »

Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Wrzesień na całym świecie uznany jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza do poznania zasad profilaktyki raka tarczycy oraz do skorzystania z badań profilaktycznych USG tarczycy, które czekają na wszystkich chętnych warszawiaków. więcej »

Rak szyjki macicy – profilaktyka nie wystarczy. Diagnoza systemu leczenia raka szyjki macicy w Polsce na podstawie raportu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

22 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe pt. „Rak szyjki macicy – profilaktyka nie wystarczy. Eksperci o koniecznych zmianach w systemie leczenia chorych na raka szyjki macicy w Polsce”. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Krajowego Rejestru Nowotworów zaprezentowali aktualne dane, dotyczące zachorowalności i długości życia chorych na raka szyjki macicy w Polsce i w Europie oraz scharakteryzowali model leczenia tej choroby w Polsce. Przedstawione zostały kluczowe wnioski z opracowanego przez PTGO raportu „Rak szyjki macicy – diagnoza systemu” z czerwca 2016 r. a wśród nich najważniejszy: Polska coraz lepiej radzi sobie z profilaktyką zachorowań na raka szyjki macicy, ale skuteczność leczenia tej choroby plasuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie. więcej »

Wirtualny okup? Przypadki ransomware w Polsce już potwierdzone. Branża medyczna szczególnie zagrożona.

Statystyki są jednoznaczne. Polskie firmy i zwykli użytkownicy internetu dołączają do grona światowych ofiar zdumiewająco podstępnych ataków hakerskich. Wielu z poszkodowanych decyduje się na współpracę z cyberprzestępcami i płaci okupy… za dostęp do własnych komputerów. Sprawdź, jak radzić sobie ze zjawiskiem, w kontekście którego programy antywirusowe bywają bezradne. więcej »

WHO walczy z zakażeniami szpitalnymi

Tysiące ludzi umiera każdego dnia z powodu zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ZZOZ). W całym procesie opieki medycznej, to właśnie dłonie lekarza, pielęgniarki i pacjenta są głównym nośnikiem bakterii, które powodują zakażenia. Tak podstawowa czynność jak mycie rąk powinna być nieodłącznym elementem dnia każdego pracownika i beneficjenta służby zdrowia. więcej »

Dzień Wiedzy o Akromegalii

Maj to miesiąc budowania wiedzy na temat akromegalii. Zmiana rysów twarzy, powiększenie dłoni, stóp, języka to podstawowe objawy tej choroby. Choć widać ją na pierwszy rzut oka, wciąż głównym problemem pozostaje właściwa diagnoza, na którą pacjenci czekają nawet 9 lat. 6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe