PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Niektóre kobiety żyją „z różą”

Kiedyś były goździki, teraz w Dzień Kobiet królują róże. Mało kto jednak wie, że róża to też określenie dla stomii. Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę, że kobiety ze stomią, pomimo zdrowotnych turbulencji, powinny nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie. W Polsce żyje ok. 40 tys. stomików, z czego prawie połowę stanowią kobiety. więcej »

Wirus grypy AH1N1 ponownie zbiera śmiertelne żniwo!

W tym roku nieco wcześniej rozpoczął się epidemiczny szczyt zachorowań na grypę. Od początku września w całej Polsce na grypę lub choroby grypopodobne zachorowało 1 996 815 osób, a hospitalizacji wymagało 6 223 z nich. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych. więcej »

Czarny rynek leków na zaburzenia erekcji

Gips i celuloza – te substancje najczęściej połykają pacjenci, którzy padają ofiarą fałszywych leków na zaburzenia erekcji, dystrybuowanych nielegalnie w sex-shopach i internecie[1]. Podróbki mogą stanowić nawet 62% oferowanych tam produktów[2]. więcej »

Planujesz zmienić pracę?

46 proc. pracowników sektora farmaceutycznego przyznaje w przeprowadzonym badaniu, że zmieniało miejsce pracy już trzy-, a nawet pięciokrotnie w swojej karierze[1]. Co determinuje nas do zmiany miejsca pracy? Czy decydują o tym jedynie czynniki finansowe? Jak skutecznie szukać i znaleźć pracę marzeń? więcej »

Znamy zwycięzcę Rankingu Szpitali 2015

Znamy zwycięzców i laureatów Rankingu Szpitali 2015. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców w czterech kategoriach oraz zwycięzców w województwach. Dwunastą edycję rankingu szpitali wygrało Pleszewskie Centrum Zdrowia z Pleszewa. Zdobyło 917 punktów na 1000 możliwych. Na drugim miejscu Złotej Setki znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (908 pkt), na trzecim zaś Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (902 pkt). więcej »

Wcześniak – wyzwanie na całe życie

„Wcześniak – wyzwanie na całe życie” – pod takim hasłem 17 listopada 2015 roku, czyli w piątym Światowym Dniu Wcześniaka, odbyła się debata ekspertów w nowym Szpitalu Pediatrycznym WUM w Warszawie. Wśród panelistów znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich – Konsultant Krajowy i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii w Województwie Mazowieckim, dr n .med. Iwona Terczyńska - neurolog z Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr n.med. Tamara Kąkolewska – otolaryngolog ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, dr n .med. Wojciech Hautz - kierownik Kliniki Okulistyki w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, dr Małgorzata Blachowska – pediatra, lekarz POZ, dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska - Kierownik Kliniki Neonatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mgr Bożena Cieślak-Osik - psycholog kliniczny Szpitala Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, dr. n biol Aleksandra Wesołowska - Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Dyskusja dotyczyła opieki medycznej nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, zarówno w trakcie, jak i w szczególności po zakończeniu okresu hospitalizacji. więcej »

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W dniu dzisiejszym przypada kolejny Światowy Dzień Rzucania Palenia. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są alarmujące. Papierosy pali około 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet[1]. Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca. Badania wskazują, że palenie tytoniu odpowiada za 87-91% zachorowań na nowotwór płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet[2]. Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To uzależnienie, które należy leczyć. więcej »

Dzień Nowotworów NET

10 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych - NET. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 2 tysiące zachorowań na ten typ nowotworu. Według ekspertów przypadków choroby jest zdecydowanie więcej – wielu pacjentów jest niezdiagnozowanych i niewłaściwie leczonych na pospolite choroby układu pokarmowego. Postawienie diagnozy trwa obecnie od 5 do 7 lat. Aby poprawić czas rozpoznania i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci przypominają o tej wciąż nieznanej chorobie. więcej »

Bądźmy widoczni i świećmy przykładem

Z końcem sierpnia minął rok od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu po drodze w obszarze niezabudowanym. Odblaski znacząco wydłużają czas na odpowiednią reakcję kierowcy oraz nawet pięciokrotnie zwiększają odległość, z której jest widoczny pieszy. więcej »

Pokolenie dopalaczy

Są czwartą najczęściej stosowaną przez młodzież używką. „Kadzidełka”, „artykuły kolekcjonerskie”, „Cocolino” – większość osób zażywających nowe substancje psychoaktywne zna tylko ich nazwy marketingowe. Nie wie nic o składzie chemicznym czy efektach ubocznych. Młodzi ryzykują jednak, aby integrować się z innymi i zapewnić sobie silniejsze doznania... więcej »

Choroby nowotworowe. Czym jest prewencja pierwotna?

Choroby nowotworowe stają się pierwszą przyczyną przedwczesnej umieralności (przed 65 r.ż.). Jak wynika z badań, z powodu nowotworów umiera co czwarty Europejczyk. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 1/3 nowotworów można zapobiec . Sposobem na to jest prewencja pierwotna, czyli zmiana sposobu życia na zdrowszy i aktywniejszy, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby. Przekonaj się co możesz zrobić na co dzień, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. więcej »

Decyzja, która ratuje życie. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dnia 26 października br. już po raz jedenasty obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z inicjatywy Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Fundacji „Centrum Rozwoju Medycyny” spotkali się tego dnia lekarze-transplantolodzy oraz dawcy, biorcy i ich rodziny, łącząc różne wymiary doświadczeń w jeden wspólny głos poparcia dla donacji i transplantacji narządów. więcej »

Minister zdrowia przyznał odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu”

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się dziś druga część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Minister zdrowia Marian Zembala uhonorował w ten sposób osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki. Odznaki wręczyła w jego imieniu wiceminister Anna Łukasik, która podziękowała Dawcom i złożyła im serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. więcej »

Bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców Bydgoszczy

20 września w ramach XIII edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem „TRZECIA MŁODOŚĆ TWOJEGO SERCA” odbędą się bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców Bydgoszczy. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych w godz. 10.00-18.00* w najbliższą niedzielę na Stary Rynek. Akcja pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. więcej »

50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca w Klinice Kardiologii WUM

Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obchodzi w tym roku 50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca. Z tej okazji powstała unikalna w skali kraju ekspozycja stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów wszczepianych pacjentom na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe