PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

10 maja - Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

Aż 30% udarów mózgu spowodowanych jest migotaniem przedsionków. Skuteczną, lecz wciąż zbyt rzadko stosowaną w Polsce metodą ich leczenia jest zabieg ablacji. W 2014 r. wykonano w Polsce około 2200 takich zabiegów, tj. około 50 ablacji na milion mieszkańców, podczas gdy np. w Czechach wykonuje się ok 200 ablacji AF na mln mieszkańców, a w Niemczech 145. To 2-3 razy mniej niż wynosi średnia europejska. więcej »

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

W Polsce, co roku, rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika i odnotowuje 2500 zgonów. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem raka jajnika i zwiększyć czujność onkologiczną kobiet. Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2. więcej »

Pacjenci apelują w Sejmie: Dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii koniecznością, nie kwestią wyboru

21 kwietnia br. w Sejmie odbyła się konferencja „Epidemiologia, diagnostyka i terapia HCV” poświęcona zmianom w opiece nad pacjentami z WZW typu C. Brak dostępu do badań diagnostycznych, nowoczesnych terapii, ogromne koszty leczenia choroby i jej powikłań sprawiają, że obciążenie budżetu państwa związane z leczeniem HCV w najbliższych latach będzie stale rosnąć. Organizatorem konferencji była Podkomisja stała ds. Zdrowia Publicznego, a inicjatorem Koalicja Hepatologiczna. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka RP, Radosława Sikorskiego. więcej »

2015 rokiem walki z powikłaniami grypowymi. Nagrody i wyróżnienia dla placówek medycznych

Światowe organizacje zdrowia publicznego uderzają na alarm i wyznaczają cele dotyczące ograniczania śmiertelności wśród osób chorujących przewlekle. Organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy włączają się w nurt tych działań i rok 2015 dedykują walce z powikłaniami grypowymi, na które w najwyższym stopniu narażeni są pacjenci z cukrzycą, chorobami układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego. więcej »

Dziecięce porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zaburzenia centralnego układu nerwowego, wynikające z uszkodzenia mózgu. Może być ono spowodowane urazem mózgu powstałym przed, po lub w trakcie porodu. Ponad połowa chorych z MPD należy do grupy o najwyższym stopniu upośledzenia funkcjonalnego. Objawy towarzyszące porażeniu mózgowemu to: zaburzenia ruchu, spastyczność mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej, ruchy mimowolne. Objawom tym często towarzyszy padaczka, zaburzenia słuchu, mowy, widzenia, czy zaburzenia funkcji poznawczych. Ponad połowie pacjentów z porażeniem mózgowym towarzyszy spastyczność. więcej »

5 milionów Polek z mięśniakami macicy narażonych na okaleczenie!

„Dlaczego kobiety muszą być okaleczane, skoro pojawiła się zupełnie nowa jakość w medycynie, która zrewolucjonizowała system leczenia mięśniaków i dała szansę wielu kobietom na zachowanie macicy?” – to pytanie zadaje Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia. Stowarzyszenie alarmuje, bo chociaż nieinwazyjna metoda farmakologiczna leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Polsce, to niestety nie dla wszystkich! więcej »

Konkursy dla uczniów z okazji Światowego Tygodnia Mózgu

Egzaminy to czas kiedy umysł pracuje na najwyższych obrotach. Twórcy serwisu Neurogra.pl we współpracy z SWPS ruszają z kolejną odsłoną akcji „Podrasuj sobie mózg”. Młodzież gimnazjalna i licealna już od 10 marca może rozpocząć bezpłatny trening online, który zmotywuje do nauki i przygotuje do egzaminów. więcej »

Wcześniak kosztuje więcej

W Polsce przed planowanym terminem rodzi się rocznie ok. 26.000 dzieci. Ponad 32 miliony złotych (ok. 8 milionów euro) każdego roku wydają łącznie z własnej kieszeni rodzice polskich wcześniaków. Tak wynika z danych Fundacji „Wcześniak, Rodzice-Rodzicom”, które zostały przedstawione w raporcie z Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nad noworodkami „Postawmy razem pierwsze kroki”. Głównie są to wydatki na prywatną służbę zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? W placówkach publicznych czas oczekiwania na wizytę do specjalisty jest bardzo długi, a wcześniaki nie mogą czekać. Powikłania zdrowotne, z jakimi rodzą się dzieci przed planowanym terminem, wymagają wizyt kontrolnych w określonym czasie, dlatego większość rodziców, bo ponad 63%, korzysta z prywatnych wizyt u specjalistów. Koszt utrzymania wcześniaka do momentu osiągnięcia wieku szkolnego jest 4-krotnie wyższy niż koszt utrzymania dziecka urodzonego o czasie. więcej »

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Terapie zwalczające nowotwory są w naszym zasięgu

„Cancer. Not beyond us” – pod takim hasłem odbywają się w tym roku obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Głównym jego przekazem ma być podkreślenie, że pomimo, iż nowotwór wciąż zabija miliony ludzi na całym świecie, w naszym zasięgu istnieją coraz skuteczniejsze metody jego zwalczania. Jedną z nowoczesnych form terapii dających nadzieję pacjentom jest immunoonkologia. więcej »

Wyróżnienie dla Akademii Czerniaka w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014

Akademia Czerniaka zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014. Kapituła uhonorowała Akademię w kategorii Działalność Edukacyjno-Szkoleniowa. Nagrodę z rąk Tomasza Latosa, przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia odebrał prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. więcej »

Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie”

Niechęć do wstawania, szukanie podparcia przy poruszaniu się, a nawet zwiększony nacisk na podane podczas spaceru ramię, to tylko niektóre z wielu objawów zaburzenia równowagi. U osób w podeszłym wieku zaburzenia równowagi prowadzą do upadków, których następstwem są niebezpieczne dla życia urazy. Trudności z utrzymaniem równowagi powodują ograniczenie aktywności życiowej, pozostawanie w domu, a w dłuższym czasie społeczne wykluczenie i samotność. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi można skutecznie leczyć. Zapoznaj się z najnowszymi badaniami zrealizowanymi przez zespół specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dowiedz się więcej, jak pomóc swoim bliskim. więcej »

Pierwsza taka koalicja na rzecz trzeźwości na drogach

Wraz z początkiem grudnia minęło pół roku od inauguracji ogólnopolskiej inicjatywy „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego poprzez walkę z przyzwoleniem społecznym na jazdę pod wpływem alkoholu. Akcja, zainicjowana przez Związek Pracodawców - Browary Polskie, której patronuje między innymi Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Gospodarki, objęła swym zasięgiem cały kraj – docierając do niemal 1 200 000 kierowców. więcej »

Konieczna zmiana modelu leczenia raka piersi w Polsce

Unia Europejska od 11 lat zaleca krajom członkowskim tworzenie sieci ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - Breast Units. Polska konsekwentnie te zalecenia ignoruje. Efekt? Odsetek 5-letnich wyleczeń raka piersi w Polsce jest o 10% gorszy od średniej Unii Europejskiej. Ten stan wymaga natychmiastowej zmiany. więcej »

Uniwersytet w Łazach zwycięzcą konkursu

29 Listopada odbyła się Gala Finałowa konkursu „UTW/Klub Seniora promujący zdrowie”! Zwycięzcą konkursu został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Drugie oraz trzecie miejsce zajęły Uniwersytety Trzeciego Wieku w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zielonej Górze. Serdecznie gratulujemy! więcej »

W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.

Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet, które średnio wypalają dziennie ponad 15 papierosów[1]! Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90% zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcają do zdrowego stylu życia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe