PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Częsta radiografia stomatologiczna może zwiększać ryzyko raka mózgu

Częsta ekspozycja na promieniowanie jonizujące podczas badań RTG zlecanych przez stomatologów może zwiększać ryzyko rozwoju oponiaka, najczęściej diagnozowanego nowotworu mózgu w Stanach Zjednoczonych – informuje pismo „Cancer” wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. więcej »

Cukrzyca i otyłość matki sprzyjają autyzmowi

Dzieci kobiet otyłych oraz chorych na cukrzycę typu 2 częściej cierpią z powodu zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu - informuje pismo "Pediatrics". więcej »

Szerzą się odporne na leki zarodźce malarii

Na świecie coraz częściej pojawiają się wywołujące malarię pasożyty, które są odporne na powszechnie stosowane leki – wynika z artykułu opublikowanego w magazynie medycznym „The Lancet”. więcej »

Flawonoidy chronią neurony przed chorobą Parkinsona

Mężczyźni, których dieta obfituje w produkty zawierające flawonoidy mogą być w znacznie mniejszym stopniu narażeni na chorobę Parkinsona – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”. więcej »

Lekarze za ograniczeniem zbędnych testów i procedur medycznych

W USA przeprowadza się za dużo testów i procedur medycznych, które są często niepotrzebne, a czasem nawet szkodzą - ogłosiła w środę koalicja amerykańskich lekarzy i pacjentów. Zaleca ona ich ograniczenie. więcej »

Najwięcej alkoholu wypijają Europejczycy?

Przeciętny dorosły Europejczyk wypija 12,5 litra czystego alkoholu rocznie, najwięcej w porównaniu do mieszkańców innych regionów świata – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). więcej »

Można zapobiec połowie nowotworów złośliwych

Aż połowie nowotworów złośliwych można byłoby zapobiec, tylko dzięki przestrzeganiu zdrowego stylu życia – przekonują autorzy raportu opublikowanego przez „Science Translational Medicine”. Trzeba tylko pozbyć się nałogu palenia tytoniu, więcej ćwiczyć i zmienić dietę. więcej »

Mikroflora jelitowa to ważny organ, o który trzeba dbać

Mikroflora jelitowa to ważny organ ludzkiego organizmu. Zaburzenia w jej składzie mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń, nie tylko układu pokarmowego, ale nawet mózgu. Dlatego powinniśmy o nią dbać już od urodzenia – oceniają eksperci. więcej »

Terapię przeciwretrowirusową lepiej rozpoczynać wcześniej

Wcześniejsze zastosowanie terapii przeciwretrowirusowej jest korzystniejsze dla osób zakażonych HIV - przekonują naukowcy na łamach pisma "PLoS Medicine". więcej »

Alkohol daje fałszywe poczucie własnej wartości

Osoby sięgające po alkohol oceniają siebie jako bardziej atrakcyjne. Wystarczy nawet sugerować komuś, że serwowany napój zawiera „procenty”, by już poprawiło się poczucie jego wartości – sugerują badania publikowane przez „Journal of Psychology”. więcej »

Leczenie encefalopatii wątrobowej zapobiega wypadkom samochodowym

Dzięki wykrywaniu i leczeniu upośledzającej sprawność kierowców encefalopatii wątrobowej można by zapobiec wielu wypadkom - wynika z analizy, której rezultaty publikuje specjalistyczne pismo "Hepatology". więcej »

Rak atakuje młodszych i mniej wykształconych mieszkańców Indii

Nowotwory w Indiach atakują ludzi młodszych, biedniejszych, nie posiadających wykształcenia i zamieszkujących obszary wiejskie - wynika z raportu opublikowanego przez pismo "Lancet". więcej »

Muzyka łagodzi lęk podczas zabiegów chirurgicznych

Odtwarzanie muzyki podczas zabiegów w znieczuleniu miejscowym może zredukować lęk pacjentów, a nawet przyspieszyć gojenie - twierdzą naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie " Annals of the Royal College of Surgeons". więcej »

Dla starszych turystów malaria jest 10 razy groźniejsza

Osoby starsze są niemal 10 razy bardziej narażone na śmierć z powodu malarii niż młodsi turyści - informuje "British Medical Journal." więcej »

W USA przeprowadzono najbardziej rozległy przeszczep twarzy

Amerykańscy chirurdzy z University of Maryland przeprowadzili u 37-letniego mężczyzny najbardziej rozległy przeszczep twarzy – poinformowało BBC. Poza tkankami twarzy wszczepiono mu szczękę, zęby oraz język. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe