Częsta radiografia stomatologiczna może zwiększać ryzyko raka mózgu
Strona główna » Informator » Świat » Częsta radiografia stomatologiczna może zwiększać …

Częsta radiografia stomatologiczna może zwiększać ryzyko raka mózgu

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Częsta ekspozycja na promieniowanie jonizujące podczas badań RTG zlecanych przez stomatologów może zwiększać ryzyko rozwoju oponiaka, najczęściej diagnozowanego nowotworu mózgu w Stanach Zjednoczonych – informuje pismo „Cancer” wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

Promieniowanie jonizujące jest głównym środowiskowym czynnikiem ryzyka oponiaka (będącego zazwyczaj nowotworem łagodnym), a radiografia stomatologiczna stanowi najczęstsze źródło ekspozycji w USA – piszą autorzy artykułu.

Dr Elizabeth Claus ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale w New Haven przeprowadziła badania w grupie 1433 pacjentów, u których wykryto oponiaka w wieku od 20 do 79 lat. W grupie kontrolnej znalazło się 1350 osób, u których nie zdiagnozowano nowotworu.

Pacjenci, u których pojawił się oponiak, średnio ponad dwukrotnie częściej mieli w przeszłości wykonywany rentgen stomatologiczny. Osoby, które wykonywały to badanie co najmniej raz w roku były od 1,4 do 1,9-krotnie bardziej narażone na rozwój nowotworu.

Około trzykrotnie większe ryzyko (w zależności od wieku) zaobserwowano także u osób przynajmniej raz w roku wykonujących zdjęcie pantomograficzne, które przedstawia stan wszystkich zębów oraz otaczających je struktur. Zagrożenie dotyczy szczególnie osób, które wykonywały to badanie w młodym wieku (jeżeli zdjęcie robione było u dzieci poniżej 10 roku. życia, ryzyko rosło niemal 5-krotnie).

„Choć obecnie promieniowanie jonizujące nie jest już serwowane pacjentom w tak dużych dawkach, jak w przeszłości, opublikowanie wyników tej analizy jest okazją, by zwiększyć świadomość związaną z korzystaniem z badań RTG, które, w odróżnieniu od innych, jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka” – mówi dr Claus.

PAP, 13-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe