Dla starszych turystów malaria jest 10 razy groźniejsza
Strona główna » Informator » Świat » Dla starszych turystów malaria jest 10 razy groźni…

Dla starszych turystów malaria jest 10 razy groźniejsza

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-03-2012

Fot. NCI
 
Osoby starsze są niemal 10 razy bardziej narażone na śmierć z powodu malarii niż młodsi turyści - informuje "British Medical Journal."

Brytyjscy naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz University of Oxford przyjrzeli się czynnikom zwiększającym śmiertelność osób, które podczas zagranicznego wyjazdu zaraziły się powodującym malarię Plasmodium falciparum. Przeanalizowali dane ponad 25 000 pacjentów z 20 lat.

Jak się okazało, osoby powyżej 65. roku życia są niemal 10 razy bardziej narażone na zgon z powodu tej choroby (umiera 4,6 proc. starszych chorych), zaś turyści w ogóle - 9 razy bardziej niż żyjące w Wielkiej Brytanii osoby, które pochodziły z malarycznych okolic i odwiedzały rodzinne stronę.

Przy tym to właśnie osoby pochodzenia afrykańskiego wyjeżdżające do Afryki chorowały częściej - tyle, że umierały dużo rzadziej niż Brytyjczycy z dziada pradziada. Być może to kwestia wcześniejszego kontaktu z malarią oraz większej świadomości choroby i jej objawów, co sprzyja szukaniu pomocy medycznej we właściwym czasie. Najwięcej zgonów na malarię u turystów zdarza się w zimie - ponieważ lekceważą jej objawy, mylnie uważając, że to typowe dla tego okresu przeziębienie.

Co roku na świecie odnotowuje się około 250 milionów przypadków malarii i ponad 800 tys. zgonów z tego powodu. Ruch turystyczny rośnie, a Wielka Brytania odnotowuje najwięcej "importowanych" przypadków malarii - przy czym połowę stanowią zachorowania osób odwiedzających rodzinne strony.

PAP, 30-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe