PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Akupunktura w walce z zanikiem mięśni

Zabiegi akupunktury mogą poprawić stan pacjentów cierpiących na zanik mięśni szkieletowych - przekonują japońscy naukowcy, którzy przedstawili swoje wnioski na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w San Diego. więcej »

Kokaina przyspiesza starzenie się mózgu

Zanik istoty szarej w mózgu następuje znacznie szybciej u ludzi uzależnionych od kokainy - informują angielscy naukowcy. Wyniki ich badania zostaną opublikowane w "Molecular Psychiatry". więcej »

Liczba zgonów z powodu odry spadła w ciągu 10 lat o trzy czwarte

Liczba zgonów z powodu odry spadła na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat o trzy czwarte. Najwięcej zgonów odnotowano w Indiach i Afryce, gdzie zbyt mało dzieci jest szczepionych - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). więcej »

Geny mogą zadecydować o stanie naszej pamięci

Niektóre wersje genów mogą przyspieszać kurczenie się hipokampu, struktury mózgu biorącej udział w tworzeniu nowych wspomnień - informują naukowcy na łamach pisma "Nature Genetics". więcej »

Powojenne pokolenie Amerykanów samotnie wkracza w starość

Baby boomers - tak mówi się o bodaj największym w historii Stanów Zjednoczonych pokoleniu ludzi urodzonych po wojnie, w latach 1946 - 1964. Obecnie najmłodsi z nich zbliżają się do 50., najstarsi mają grubo ponad 60 lat i wkraczają w starszy wiek - zwracają uwagę naukowcy z National Center for Family and Marriage Research (NCFMR) na Bowling Green State University. więcej »

Nowa powłoka dla implantów

Nanopowłoka opracowana przez specjalistów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) sprzyja wzrostowi kości, co pozwala mocno związać implant z własną kością pacjenta - informuje pismo "Advanced materials". więcej »

Zanim uśmierci ich rak popełniają samobójstwo lub dostają zawału

Wiele osób, które dowiedziały się, że są chore na raka, są tak załamane psychicznie, że popełniają samobójstwo lub dostają zawału serca zanim mogłaby uśmiercić ich choroba nowotworowa – wykazały badania opublikowane przez „New England Journal of Medicine”. więcej »

Problemy w domu sprzyjają otyłości dziewczynek

Dziewczynki wychowujące się w domach, w których istnieje m.in. problem przemocy czy narkotyków, są niemal dwukrotnie bardziej narażone na otyłość w wieku pięciu lat – informują naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Pediatrics”. więcej »

Nowe szkła kontaktowe dla amerykańskich żołnierzy

Amerykańska armia chce wdrożyć nowy typ szkieł kontaktowych – rozszerzających pole widzenia żołnierzy, umożliwiających wyświetlanie w okularach informacji o polu walki i wyostrzających obraz otoczenia – poinformowały media. więcej »

Ogrzany noworodek mniej wrażliwy na ból podczas szczepienia

Trzymanie dziecka w cieple i przyjaznym otoczeniu może skuteczniej łagodzić ból podczas szczepienia czy zastrzyku niż metody obecnie stosowane przez lekarzy, np. podawanie smoczka lub czegoś słodkiego - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo „Pain”. więcej »

Fast foody w Europie zdrowsze niż w USA

To samo zamówienie złożone w restauracji typu fast food w Ameryce i w Europie może znacznie różnić się pod względem zawartości soli – wynika z raportu opublikowanego w „Canadian Medical Association Journal”. więcej »

Bakterie z głębin Ziemi oporne na antybiotyki

Bakterie oporne na antybiotyki odkryto w głębokiej jaskini w Stanach Zjednoczonych. Jaskinia Lechuguilla w stanie Nowy Meksyk jest jedną z najgłębszych i najbardziej odizolowanych od ludzi jaskiń na świecie. Badania nad żyjącymi w jej wnętrzu bakteriami przeprowadzili naukowcy z McMaster University i University of Akron w USA. więcej »

Chorzy na cukrzycę dwukrotnie bardziej narażeni na parkinsona

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 są ponad dwukrotnie bardziej narażone na chorobę Parkinsona - wynika z 12-letnich badań prowadzonych w populacji Tajwańczyków. Informację na ten temat zamieszcza pismo „Parkinsonism and Related Disorders”. więcej »

Choroba Huntingtona obniża ryzyko raka

Nieuleczalna choroba układu nerwowego zmniejsza o połowę ryzyko nowotworów - informuje pismo "Lancet Oncology". Jak wykazały badania naukowców z uniwersytetu w Lund, oparte na analizie szwedzkich danych obejmujących okres niemal 40 lat (1969-2008), pacjenci z chorobą Huntingtona zapadają na nowotwory o 53 proc. rzadziej. więcej »

Diagnoza raka zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału lub samobójstwa

Osoby, u których właśnie wykryto raka mają znacznie wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu zawału serca bezpośrednio po diagnozie - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo „New England Journal of Medicine”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe