Geny mogą zadecydować o stanie naszej pamięci
Strona główna » Informator » Świat » Geny mogą zadecydować o stanie naszej pamięci

Geny mogą zadecydować o stanie naszej pamięci

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-04-2012
Niektóre wersje genów mogą przyspieszać kurczenie się hipokampu, struktury mózgu biorącej udział w tworzeniu nowych wspomnień - informują naukowcy na łamach pisma "Nature Genetics".

Hipokamp naturalnie skraca się wraz z wiekiem, jednak przyspieszenie tego procesu może zwiększać podatność na chorobę Alzheimera.

Choć same geny nie powodują choroby Alzheimera, mogą ograbić hipokamp ze swego rodzaju bariery ochronnej, co powoduje obumieranie komórek i kurczenie się tej kluczowej struktury mózgu. To z kolei pociąga za sobą utratę pamięci i zdolności kognitywnych.

Naukowcy obliczyli, że u osób mających określone wersje genów skracanie się hipokampa jest przyspieszone średnio o cztery lata. Po 65. roku życia ryzyko choroby podwaja się co pięć lat, zatem u osób tych byłoby ono niemal dwukrotnie wyższe.

Jeżeli choroba Alzheimera rozwinęłaby się u osoby posiadającej jeden z wariantów, zaatakowałaby już upośledzony hipokamp, co prowadziłoby do bardziej zaawansowanych stanów w młodszym wieku - wyjaśniają autorzy badań.

"To zdecydowanie problem typu +im większy, tym lepszy+. Wiemy już, że choroba Alzheimera wyrządza dużo szkód poprzez zmniejszanie rozmiaru hipokampa" - mówi współpracujący przy badaniach Charles DeCarli, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Badania prowadziło 80 naukowców z 71 jednostek badawczych w ośmiu krajach; objęły one ponad 9 tys. osób, których średnia wieku wynosiła 67 lat i u których nie zdiagnozowano demencji. Analizie poddano genotypy uczestników, a rozmiary hipokampu oceniano na podstawie obrazów uzyskanych w trakcie rezonansu magnetycznego.

Wyniki porównywano następnie z rezultatami otrzymanymi w dwóch innych grupach. W pierwszej znalazły się dodatkowo osoby z zaburzeniami kognitywnymi średnio w wieku 40 lat, z kolei w drugiej głównie seniorzy.

Analiza wykazała, że geny, które w największym stopniu są zaangażowane w proces kurczenia się hipokampu, uczestniczą w procesie dojrzewania tej struktury (WIF1), apoptozy (HRK), czyli zaprogramowanej śmierci komórek, a także mają wpływ na stres oksydacyjny (MSR3B), migrację neuronów (ASTN2), rozwój cukrzycy (DPP4), oraz ubikwitynację (FBXW8), tj. modyfikację białek poprzez przyłączenie cząsteczek innego białka, ubikwityny.

"Dzięki tym badaniom, mamy kolejny dowód na to, że konkretne geny wpływają na proces starzenia się oraz na hipokamp i pamięć - podsumowuje DeCarli. - Zrozumienie tego, w jaki sposób oddziałują one na rozwój i starzenie się hipokampu może dostarczyć nam nowych narzędzi, które umożliwią opóźnienie utraty pamięci wraz z wiekiem, a być może nawet zredukują obciążenie takimi chorobami jak alzheimer".

PAP, 25-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe