PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk

W dniu 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto to zostało ustanowione w 2008 roku, aby podkreślić fakt, jak ważne jest właściwe mycie rąk, które chroni przed przenoszeniem zarazków. więcej »

Nobel z chemii dla badaczy z USA

Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka otrzymali chemicznego Nobla 2012 za badania nad receptorami, odpowiadającymi za reakcję komórek na warunki zewnętrzne. Zdaniem ekspertów osiągnięcia laureatów pozwalają tworzyć skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki. więcej »

Brian K. Kobilka - potomek piekarzy noblistą

Amerykanin Brian Kent Kobilka pochodzi z rodziny piekarzy. Zawód ten wykonywali jego dziadek i ojciec. Uczony nie poszedł jednak w ich ślady i dzięki temu doczekał się Nobla z chemii. więcej »

Kryzys zagraża zdrowiu - alarmują eksperci Europejskiego Forum Zdrowia

Programy oszczędnościowe w ochronie zdrowia wprowadzane w Europie jako odpowiedź na kryzys gospodarczy to droga donikąd – eksperci Europejskiego Forum Zdrowia w Gastein ostrzegają przed cięciem wydatków. Polityka zaciskania pasa prowadzi do załamania mechanizmów zdrowia publicznego, obniżenia jakości opieki zdrowotnej, emigracji kadr medycznych i wielu innych negatywnych zjawisk społecznych. więcej »

FC Barcelona pomoże KE wykopać nałóg palenia z Europy

Komisja Europejska i FC Barcelona ogłaszają rozpoczęcie wyjątkowej współpracy. Inicjatywa „Rzuć palenie z Barçą” („Quit Smoking with Barça” quitsmokingwithbarca.eu) zamierza połączyć sukces kampanii realizowanej przez Komisję Europejską „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” i wsparcie milionów fanów klubu Barça, aby w ten sposób pomóc 28 milionom palaczy w Europie* raz na zawsze „wykopać” ze swojego życia nałóg tytoniowy. więcej »

Pięć nowych grantów Bristol-Myers Squibb na realizację programów z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Uznając rosnącą rolę pielęgniarek w poprawie stanu zdrowia pacjentów z chorobami nowotworowymi, Fundacja Bristol-Myers Squibb ogłosiła dziś pięć nowych dwuletnich grantów na łączną kwotę prawie 750.000 dolarów. Granty te mają służyć podnoszeniu umiejętności w zakresie pielęgniarstwa onkologicznego, ogólnej opieki pielęgniarskiej oraz zdrowia publicznego w Czechach, Polsce, Rumunii i Rosji. więcej »

Etykiety nie odstraszą palaczy?

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że etykiety ostrzegawcze stosowane na opakowaniach papierosów są skuteczne. Nawet dosadne zdjęcia ilustrujące efekty palenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Zdarza się, że takie zabiegi wywołują efekt odwrotny od zamierzonego i powodują, że ludzie zaczynają palić więcej. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht na zlecenie Holenderskiej Organizacji ds. Badań Naukowych i Rozwoju w Ochronie Zdrowia (ZonMw). więcej »

USA. Kolejny lek dla chorych ze szpiczakiem mnogim

W dniu 20 lipca 2012 roku w Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Rejestracji Leków (FDA) zarejestrowała dla chorych ze szpiczakiem mnogim kolejny lek o nazwie Kyprolis (carfilzomibe). Ten nowoczesny lek z grupy inhibitorów proteasomów został zarejestrowany obecnie dla chorych w progresji choroby leczonych uprzednio dwoma liniami terapii zawierającymi bortezomib oraz leki immunomodulujące (lenalidomid lub talidomid). więcej »

Woda pitna bez estrogenów

Metodę usuwania estrogenów ze ścieków oraz wody pitnej opracowali studenci z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld. więcej »

Pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania palenia

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu nowego etapu niezwykle skutecznej kampanii na rzecz walki z nałogiem tytoniowym „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma!” (www.exsmokers.eu). W Światowym Dniu bez Papierosa (31 maja br.) została wprowadzona pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania palenia. Ten dokument, zawierający m.in. informacje o zdrowiu, ułatwi palaczom pokonanie głodu nikotynowego podczas lotu i zachęci ich do podjęcia decyzji o definitywnym rozstaniu się z nałogiem. Nowe narzędzie, dostępne na pokładach samolotów w całej Europie, zostało opracowane we współpracy z liniami lotniczymi TAP Portugal, Europejską Fundacją Płuc (ELF) i Europejskim Towarzystwem Oddechowym (ERS). więcej »

Glony pomogą stworzyć tanią szczepionkę na malarię

Białka wyizolowane z jednokomórkowej zielenicy Chlamydomonas reinhardtii mogą stać się podstawowym składnikiem niedrogiej szczepionki na malarię - informują biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego na łamach pisma "PLoS ONE". więcej »

Lekarze nie znają długotrwałych skutków chemioterapii

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają za małą wiedzę na temat odległych skutków czterech leków powszechnie stosowanych w chemioterapii nowotworów, takich jak rak piersi i jelita grubego – wynika z amerykańskich badań. więcej »

Cukier upośledza funkcjonowanie mózgu?

Amerykańscy naukowcy odkryli, że spożywanie słodkich produktów może pogorszyć procesy uczenia się i pamięci. Wyniki badania opublikowano w "Journal of Physiology". więcej »

Twarz budząca zaufanie ważniejsza w biznesie niż reputacja?

Podejmując decyzję o powierzeniu komuś swoich pieniędzy, częściej kierujemy się jego wyglądem niż reputacją - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "PLoS One". więcej »

Brak kontaktu z naturą zwiększa ryzyko alergii i astmy

Brak kontaktu z naturą oraz spadek bioróżnorodności mogą odpowiadać za to, że coraz więcej mieszkańców miast choruje na alergię i astmę – sugerują fińskie badania, które publikuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe