USA. Kolejny lek dla chorych ze szpiczakiem mnogim
Strona główna » Informator » Świat » USA. Kolejny lek dla chorych ze szpiczakiem mnogim

USA. Kolejny lek dla chorych ze szpiczakiem mnogim

INFORMATOR. Świat

Dr n. med. Artur Jurczyszyn

zdrowemiasto.pl | dodane 23-07-2012

Fot. NCI
 
W dniu 20 lipca 2012 roku w Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Rejestracji Leków (FDA) zarejestrowała dla chorych ze szpiczakiem mnogim kolejny lek o nazwie Kyprolis (carfilzomibe). Ten nowoczesny lek z grupy inhibitorów proteasomów został zarejestrowany obecnie dla chorych w progresji choroby leczonych uprzednio dwoma liniami terapii zawierającymi bortezomib oraz leki immunomodulujące (lenalidomid lub talidomid).

Wyniki terapii chorych leczonych Carfilzomibem są imponujące. Należy pogratulować firmie Onyx z USA za wspaniałe osiągnięcia, które przekładają się na wydłużenie życia chorych. W badaniu rejestracyjnym udowodniono skuteczność i bezpieczeństwo leku Kyprolis w grupie 266 „opornych” pacjentów leczonych uprzednio bortezomibem i lekami immunomodulującymi (lenalidomidem lub talidomidem). Odpowiedź osiągnięto u 23% pacjentów i średni czas odpowiedzi wyniósł 7,8 miesiąca.

Po 6 latach od czasu rejestracji lenalidomidu w 2006 roku to kolejny przełom w terapii szpiczaka mnogiego i niewątpliwie nadzieja dla tysięcy pacjentów na całym świecie. Kyprolis jest rekomendowany do podania dożylnego w pierwszym cyklu w dawce 20 mg/m2 podanie 6x w cyklu 28 dniowym. Przy dobrej tolerancji leczenia w drugim cyklu rekomendowane jest zwiększenie dawki do 27 mg/m2 6x podanie dożylne w 28-dniowym cyklu.  Cena leku jest niemała i wynosi obecnie około 10.000 USD na jeden cykl  28-dniowy.

W aspekcie doskonałych wyników w pierwszej linii leczenia z użyciem Carflizomibu (CRd) zaprezentowanych na zjeździe ASCO w tym roku m. in. przez dr A. Jakubowiaka, prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat Kyprolis znajdzie również swoje miejsce w pierwszej linii terapii. Dr A. Jakubowiak pokazał, iż chorzy leczeni w pierwszej linii, którzy otrzymali CRd, czyli carflizomib, lenalidomid i dexametazon osiągają w 62% całkowite głębokie remisje po terapii, zaś całkowita odpowiedź terapeutyczna wynosi aż 94%. A co najważniejsze połączenie lekowe CRd daje bardzo szybką odpowiedź w okresie 1-2 miesięcy od rozpoczęcia terapii. Leczenie to jest bardzo dobrze tolerowane z niewielkimi skutkami ubocznymi. Prawdopodobnie leczenie CRd będzie niedługo stosowane off-label w wielu miejscach na świecie z uwagi na świetne wyniki.

Kolejnym lekiem, który zostanie zarejestrowany w 2013 roku, będzie pomalidomide, następca talidomidu i lenalidomidu, który również pokazuje bardzo dobre efekty terapeutyczne. Postęp ten bardzo cieszy i napawa optymizmem, jednak polscy chorzy na szpiczaka mnogiego nadal mają kłopoty z szerokim dostępem do bortezomibu i lenalidomidu. Leczenie to jest wciąż bardzo limitowane i ograniczane. W Polsce decydują zawiłe procedury i urzędnicy a nie wiedza, postęp oraz rozsądek doświadczanych lekarzy. Trudo ocenić, kiedy to się u nas zmieni.

Na podstawie:
http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm312920.htm
http://www.myelomabeacon.com/news/2012/07/20/fda-approves-kyprolis-carfilzomib-for-relapsed-and-refractory-multiple-myeloma/

Dr n. med. Artur Jurczyszyn, 23-07-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe