PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Za tysiąc lat może nie być Japończyków

Japończykom grozi wyginięcie. Jeśli w Kraju Kwitnącej Wiśni nie zwiększy się przyrost naturalny, za tysiąc lat nie będzie ani jednego potomka samurajów – alarmują specjaliści z uniwersytetu Tohoku na stronie internetowej uczelni. więcej »

Spożywanie ryb może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego

Dieta bogata w ryby może chronić przed rakiem jelita grubego, który jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe - wynika z analizy 41 badań, której wyniki ukazały się w "American Journal of Medicine". więcej »

Czytasz książki? Fikcyjni bohaterowie mogą mieć wpływ na Twoje życie

Wczucie się w postać książkowego bohatera może zmienić rzeczywiste zachowania, a nawet postrzeganie świata - informują amerykańscy naukowcy na łamach "Journal of Personality and Social Psychology". więcej »

Bieganie wydłuża życie

Regularne bieganie zwiększa oczekiwaną, dalszą długość trwania życia - o 6,2 lata u mężczyzn i o 5,6 lat w przypadku kobiet. Najnowsze analizy wyników badania duńskiej populacji omówiono na spotkaniu EuroPRevent2012 w Dublinie. więcej »

Kobiety zbyt rzadko używają kremów do opalania

Niemal co czwarta Brytyjka ankietowana przez organizację Macmillan Cancer Support nie miała zamiaru stosować podczas zagranicznych wakacji preparatów chroniących skórę przed promieniowaniem UV - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »

Dopamina wpływa na chęć do pracy

Wyraźne różnice w podejściu do pracy mogą mieć związek z aktywnością dopaminy w trzech specyficznych obszarach mózgu - informuje "Journal of Neuroscience". więcej »

Gen może pomóc w leczeniu raka trzustki

Nowa klasa leków odblokowujących gen USP9x może znaleźć zastosowanie w leczeniu agresywnego raka trzustki - informuje "Nature". więcej »

Chłodziarka do mózgu w karetce

Przenośne urządzenie do schładzania mózgu ma zwiększyć szanse przeżycia osób z zawałem serca czy udarem mózgu - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »

Zespół zaburzeń świadomości... Delirium

Delirium, czyli majaczenie to nagle występujący zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe, lęk, nagłe zmiany nastroju, dezorientacja co do miejsca i czasu oraz pobudzenie psychomotoryczne. Może występować przy wysokiej gorączce, zakażeniu, po zatruciu, operacji chirurgicznej, odstawieniu alkoholu lub narkotyków, urazie głowy czy przy niedotlenieniu mózgu - także jako skutek udaru. więcej »

Leki na nadciśnienie mogą łagodzić stres pourazowy

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zespołem zaburzeń psychicznych, które pojawiają się na skutek bardzo silnego negatywnego przeżycia (na przykład gwałtu, agresywnego napadu, walki frontowej, katastrof komunikacyjnych, klęsk żywiołowych, bombardowań, tortur). Największą grupę chorych stanowią weterani wojenni. więcej »

Światło chroni serce przed uszkodzeniami

Ekspozycja na intensywne światło, nawet światło dzienne, może zniwelować ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku zawału - twierdzą amerykańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Nature Medicine". więcej »

Stres w ciąży pozbawia dziecko żelaza

Stres odczuwany przez kobietę w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko niedoboru żelaza u noworodka - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies (PAS) w Bostonie. więcej »

Lęk sprzyja nowotworom

Skłonność do popadania w stany lękowe, ciągłe obawy i nerwowość mogą prowadzić do wzrostu ryzyka rozwoju nowotworów - informują naukowcy z Uniwersytetu Stanford w Stanach Zjednoczonych. Ich wnioski ukazały się w piśmie "PLoS ONE". więcej »

Aspiryna zmniejsza ryzyko związane z rakiem jelita grubego

Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie biorą aspirynę, są o jedną trzecia mniej narażeni na zgon z powodu tej choroby - informuje "Journal of Cancer". więcej »

Zdrowy podatek od soli

Obłożenie soli podatkiem mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca w krajach rozwijających się o 3 proc. - ogłoszono podczas Światowego Kongresu Kardiologicznego w Dubaju. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe