Zespół zaburzeń świadomości... Delirium
Strona główna » Informator » Świat » Zespół zaburzeń świadomości... Delirium

Zespół zaburzeń świadomości... Delirium

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Nowy mysi model delirium dostarczył ważnych danych dotyczących tego rodzaju zaburzeń - informuje "Journal of Neuroscience".

Delirium, czyli majaczenie to nagle występujący zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe, lęk, nagłe zmiany nastroju, dezorientacja co do miejsca i czasu oraz pobudzenie psychomotoryczne. Może występować przy wysokiej gorączce, zakażeniu, po zatruciu, operacji chirurgicznej, odstawieniu alkoholu lub narkotyków, urazie głowy czy przy niedotlenieniu mózgu - także jako skutek udaru.

Według danych brytyjskiego Royal Colege of Psychiatrists, co dziesiąty pacjent szpitala doświadcza delirium. Chodzi zwłaszcza o osoby starsze - delirium jest traumatycznym przeżyciem zarówno dla pacjentów, jak i ich rodzin. Także koszty związane z leczeniem pacjentów z delirium idą w miliardy. Wiadomo, że wystąpienie tego rodzaju zaburzeń to niepomyślnie rokujący objaw, jednak wciąż niewiele wiadomo na temat powodującego je mechanizmu.

Według jednej z teorii do delirium prowadzą zmiany zapalne w mózgu, inni twierdzą, że chodzi o zaburzenia związane z wydzielaniem ważnego neuroprzekaźnika - acetylocholiny, spowodowane na przykład przez leki.

Dr Colm Cunningham z Trinity College w Dublinie połączył obie teorie, tworząc i badając mysz podatną na stany deliryczne. Jak się okazało, uogólniony stan zapalny wyzwala duże zaburzenia pamięci krótkotrwałej, będące jednym z głównych objawów delirium - ale tylko u zwierząt, które już straciły komórki wytwarzające acetylocholinę (cholinergeiczne). Co ważne, ani sam proces zapalny, ani sama utrata komórek cholinergicznych nie prowadzą do delirium.

Naukowcy wykazali również, że w niektórych przypadkach skutki mogą być częściowo odwrócone przez podawanie donepezilu, leku, który spowalnia rozkład acetylocholiny i jest stosowany w leczeniu łagodnych przypadków choroby Alzheimera.

PAP, 08-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe