Czytasz książki? Fikcyjni bohaterowie mogą mieć wpływ na Twoje życie
Strona główna » Informator » Świat » Czytasz książki? Fikcyjni bohaterowie mogą mieć wp…

Czytasz książki? Fikcyjni bohaterowie mogą mieć wpływ na Twoje życie

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wczucie się w postać książkowego bohatera może zmienić rzeczywiste zachowania, a nawet postrzeganie świata - informują amerykańscy naukowcy na łamach "Journal of Personality and Social Psychology".

Zatracenie się w lekturze, które pozwala na doświadczanie przygód i myśli fikcyjnej postaci jako własnych, jest w stanie odmienić codziennie życie czytelnika i wpłynąć na jego poglądy oraz zachowania, co najmniej na jakiś czas. Badacze z Ohio State University nazwali ten proces przejmowaniem doświadczeń (experience-taking).

"Przejmowanie doświadczeń może być potężnym środkiem do zmieniania zachowań i myśli w znaczący i korzystny sposób" - przekonuje Lisa Libby, współautorka badania.

Jak wynika z przeprowadzonych eksperymentów, wymyślony bohater może skłonić nas do wzięcia udziału w wyborach lub hamować nasze stereotypowe myślenie, sprawiając, że jesteśmy bardziej przyjaźnie nastawieni do ludzi o odmiennej orientacji płciowej lub innym kolorze skóry.

Warunkiem wystąpienia zjawiska przejmowania doświadczeń jest postrzeganie fikcyjnej postaci jako podobnej do nas lub przynajmniej nie różniącej się w diametralny sposób. Efekt potrafi zniweczyć już informacja, że bohater uczęszcza na inny uniwersytet (badano studentów) lub wczesna wzmianka, że jest homoseksualistą (jeśli taka informacja pojawiła się w dalszej części tekstu, gdy już zdążyliśmy się utożsamić z książkową postacią, miała pozytywny wpływ na czytelnika).

czytamy_660.jpg
Fot. zdrowemiasto.pl

Naukowcy podkreślają, że należy odróżnić przejmowanie doświadczeń (experience-taking) od przejmowania cudzej perspektywy (perspective-taking), gdyż w drugim przypadku czytelnicy starają się zrozumieć poczynania bohatera, ale nie wczuwają się w jego postać, chwilowo zapominając o własnej tożsamości.

"Przejmowanie doświadczeń jest dużo bardziej głębokie - zastępujesz siebie kimś innym" - zaznacza Libby i dodaje - "Przejmowanie doświadczeń może być niezwykle silne, gdyż ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że im się to przytrafia. To proces nieświadomy".

PAP, 11-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe