Aspiryna zmniejsza ryzyko związane z rakiem jelita grubego
Strona główna » Informator » Świat » Aspiryna zmniejsza ryzyko związane z rakiem jelita…

Aspiryna zmniejsza ryzyko związane z rakiem jelita grubego

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 27-04-2012

Fot. NCI
 
Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie biorą aspirynę, są o jedną trzecia mniej narażeni na zgon z powodu tej choroby - informuje "Journal of Cancer".

Trwające niemal 10 lat badania naukowców z uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) objęły 4500 holenderskich pacjentów z rakiem jelita grubego. Jedna czwarta nie brała aspiryny, kolejna jedna czwarta zaczęła ją przyjmować po rozpoznaniu raka jelita, zaś pozostała połowa przyjmowała aspirynę zarówno przed, jak i po postawieniu rozpoznania. Chodziło o niską dawkę - 80 miligramów dziennie lub mniej, zalecaną osobom z chorobami serca.

W grupie biorącej aspirynę dopiero po rozpoznaniu śmiertelność z powodu raka jelita grubego była o 23 proc. niższa od grupy niebiorącej aspiryny, natomiast w grupie, która brała ją już wcześniej redukcja wyniosła tylko 12 proc. Być może dlatego, że osoby, u których rak rozwinął się mimo przyjmowania aspiryny miały szczególnie agresywną jego postać, niereagującą na lek.

Eksperci zastrzegają, że jeszcze za wcześnie, aby rutynowo przepisywać aspirynę w raku jelita grubego, jednak może się ona okazać dobrym uzupełnieniem leczenia.

Wcześniejsze badania sugerują, że aspiryna może zapobiegać pewnym rodzajom nowotworów, a także spowalniać ich rozwój i ograniczać tworzenie się przerzutów. Jednocześnie jednak drażni śluzówkę żołądka i powoduje wewnętrzne krwotoki u niektórych osób.

PAP, 27-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe