Światło chroni serce przed uszkodzeniami
Strona główna » Informator » Świat » Światło chroni serce przed uszkodzeniami

Światło chroni serce przed uszkodzeniami

INFORMQATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ekspozycja na intensywne światło, nawet światło dzienne, może zniwelować ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku zawału - twierdzą amerykańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Nature Medicine".

Co wspólnego ma światło z zawałem mięśnia sercowego? Odpowiedź tkwi, co może być zaskakujące, w zegarze biologicznym, który regulowany jest przez proteiny w mózgu. Te same białka znajdują się w innych narządach, także w sercu - mówi dr Tobias Eckle z Uniwersytetu Kolorado.

Naukowcy ustalili, że jedno z nich o nazwie Period 2 (Per2) odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom podczas zawału, kiedy do serca nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Niezbędna jest wówczas zmiana w metabolizmie, którego głównym substratem energetycznym zamiast kwasów tłuszczowych staje się glukoza. Bez tej zmiany komórki serca obumierają i dochodzi do uszkodzeń - wyjaśniają naukowcy.

Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że aktywowane przez ekspozycję na silne światło białko Per2 usprawnia zmiany metaboliczne, minimalizując uszkodzenia.

Dalsze badania mają pomóc lepiej zrozumieć wpływ światła na metabolizm mięśnia sercowego i możliwości wykorzystania go w leczeniu.

PAP, 07-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe