Chłodziarka do mózgu w karetce
Strona główna » Informator » Świat » Chłodziarka do mózgu w karetce

Chłodziarka do mózgu w karetce

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-05-2012

Źródło: wikipedia.org
 
Przenośne urządzenie do schładzania mózgu ma zwiększyć szanse przeżycia osób z zawałem serca czy udarem mózgu - informuje serwis "BBC News/Health".

Stacjonarna aparatura tego rodzaju używana jest od pewnego czasu w brytyjskich szpitalach, jednak im wcześniej ochłodzi się mózg, tym skuteczniejsze może być zapobieganie nieodwracalnym zmianom. Jak wskazują wyniki badań na zwierzętach, wczesna pomoc nie tylko zwiększa szanse na przeżycie, ale także pozwala uniknąć uszkodzeń mózgu.

Kalifornijska firma Benechill opracowała przenośną wersję, która wdmuchuje głęboko do nozdrzy pacjenta strumień zimnego powietrza.

Urządzenie o nazwie "Rhinochill" zostało w pierwszej kolejności zainstalowane w samochodach ambulansach organizacji London's Air Ambulance, zajmującej się raczej - jak sama nazwa wskazuje - przewozami powietrznymi. Samochody wkraczają do akcji, gdy z jakichś względów na miejsce zdarzenia nie mogą dotrzeć śmigłowce. Na razie aparatury użyto pięć razy, udało się zgromadzić fundusze na jej wykorzystanie u 20 kolejnych pacjentów.

PAP, 08-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe