Za tysiąc lat może nie być Japończyków
Strona główna » Informator » Świat » Za tysiąc lat może nie być Japończyków

Za tysiąc lat może nie być Japończyków

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-05-2012

Fot. NCI
 
Japończykom grozi wyginięcie. Jeśli w Kraju Kwitnącej Wiśni nie zwiększy się przyrost naturalny, za tysiąc lat nie będzie ani jednego potomka samurajów – alarmują specjaliści z uniwersytetu Tohoku na stronie internetowej uczelni.

W Japonii jest 16,6 mln dzieci w wieku do 14. roku życia, ale z roku na rok jest ich coraz mniej. Prof. Hiroshi Yoshida wylicza, że co 100 sekund ubywa jeden japoński maluch. Ten proces trwa od 1975 r., od kiedy w Japonii nieprzerwanie występuje ujemny przyrost naturalny.

W Kraju Kwitnącej Wiśni jest 127,7 mln mieszkańców, ale do końca tego stulecia może być ich nawet o jedną trzecia mniej. Z prognoz demograficznych wynika, że przez następne 50 lat przyrost naturalny utrzyma się na poziomie jedynie 1,35 promila.

Jednocześnie w Japonii stale wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. W 2010 r. wyniosła ona 86,4 lat, a w 2060 r. ma się jeszcze bardziej wydłużyć do 91 lat. Japończycy się starzeją. Ponad 20 proc. ludności jest w wieku powyżej 65. roku życia, najwięcej na świecie.

PAP, 15-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe