Pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania palenia
Strona główna » Informator » Świat » Pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania paleni…

Pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania palenia

INFORMATOR. Świat

Sylwia Jaczyńska

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2012

www.exsmokers.eu
 
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu nowego etapu niezwykle skutecznej kampanii na rzecz walki z nałogiem tytoniowym „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma!” (www.exsmokers.eu). W Światowym Dniu bez Papierosa (31 maja br.) została wprowadzona pierwsza na świecie lotnicza karta rzucania palenia. Ten dokument, zawierający m.in. informacje o zdrowiu, ułatwi palaczom pokonanie głodu nikotynowego podczas lotu i zachęci ich do podjęcia decyzji o definitywnym rozstaniu się z nałogiem. Nowe narzędzie, dostępne na pokładach samolotów w całej Europie, zostało opracowane we współpracy  z liniami lotniczymi TAP Portugal, Europejską Fundacją Płuc (ELF) i Europejskim Towarzystwem Oddechowym (ERS).

Wyniki badania opinii społecznej, przeprowadzonego w maju 2012 r. na palaczach we wszystkich krajach Unii Europejskiej wykazały, że u ponad jednej trzeciej ankietowanych (40,7%) nałóg palenia papierosów negatywnie wpływa na komfort podróżowania samolotem, z czego 7,0% palaczy woli jeździć samochodem, a 6,8% twierdzi, że często czuje głód nikotynowy, gdy przebywa na pokładzie samolotu. Najbardziej negatywnie oceniają wpływ swojego nałogu na komfort latania Luksemburczycy (97,8%), na drugim miejscu są Polacy. Dwie trzecie (66,7%) ankietowanych palaczy z Polski uważa, że ich nałóg negatywnie wpływa na komfort latania samolotem, z czego 16,9% twierdzi, że czuje potrzebę zapalenia papierosa podczas podróży. 16% deklaruje, że woli poruszać się komunikacją naziemną. 26,9% ankietowanych, którzy oceniają, że palenie papierosów negatywnie wpływa na ich komfort latania, stwierdziło też, że jeżeli zdecydowaliby się na podróż samolotem, wybraliby jedynie loty krótkodystansowe, natomiast 40,2% ankietowanych zrezygnowałaby z latania całkowicie.

Nowe narzędzie - „lotnicza karta rzucania palenia” - daje wskazówki zdrowotne podróżnym, którzy nie mogą palić podczas lotu i zachęca ich do trwałego porzucenia nałogu. Karta zawiera również linki do innych narzędzi wspierających rzucenie palenia, takich jak witryna „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma” oraz interaktywna platforma iCoach, oferująca bezpośrednią pomoc w procesie rzucania palenia - www.exsmokers.eu.

ICoach określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach nałogu, sytuacjach w jakich zwykle pali, a następnie drogą mailową dostarcza zestawy ćwiczeń, testy, porady i wskazówki motywujące do rzucenia nałogu. To internetowy osobisty trener i motywator.

W związku ze Światowym Dniem bez Papierosa europejski komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów, John Dalli, powiedział: „Wprowadzenie kampanii Eks-palacze — nic ich nie zatrzyma oraz lotniczej karty rzucania palenia na pokładach samolotów linii TAP Portugal to nowatorskie przedsięwzięcie. Wykorzystanie czasu podróży na rozważenie korzyści z rzucenia palenia jest znakomitym pomysłem. Działania tego rodzaju ułatwią zwiększenie wiedzy na temat zalet życia bez tytoniu”.
Odnosząc się do lotniczej karty rzucania palenia, Monica Fletcher, członek zarządu Europejskiej Fundacji Płuc i dyrektor generalna organizacji charytatywnej Education for Health (Edukacja na rzecz zdrowia), powiedziała: „Jest to znakomite przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że opracowane przez nas praktyczne porady i wskazówki ułatwią palaczom podjęcie decyzji o rozstaniu się z nałogiem jeszcze przed zakończeniem podróży”.

Europejska kampania „Eks-palacze — nic ich nie zatrzyma” w wyjątkowy sposób koncentruje się nie na zagrożeniach związanych z paleniem, lecz na zaletach rzucenia nałogu, podkreślając inspirujące osiągnięcia eks-palaczy. Kampania prowadzona na terenie Unii Europejskiej skierowana jest do 28 mln palaczy w wieku od 25 do 34 lat i jest oparta na nowatorskiej cyfrowej platformie ochrony zdrowia iCoach.

Wkrótce minie rok od rozpoczęcia kampanii, która okazała się sukcesem ze względu na ponad 173 000 zarejestrowanych użytkowników witryny iCoach. Obecnie jeden na tysiąc palaczy w Europie aktywnie korzysta z tego interaktywnego narzędzia, aby pomóc sobie w rozstaniu z nałogiem. Witryna iCoach umożliwia analizę zwyczajów związanych z paleniem, a także oferuje stałe wsparcie i spersonalizowane wskazówki. Badania przeprowadzone wśród uczestników programu iCoach potwierdzają, że przeciętny palacz nie jest pewien własnych możliwości na tyle, aby rzucić palenie, co jeszcze bardziej podkreśla wartość nowatorskiej kampanii motywacyjnej prowadzonej przez Komisję Europejską.

Kampanię „Eks-palacze - nic ich nie zatrzyma” wspiera także Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia  w Pracy (EU-OSHA), która 31. maja rozpoczyna kampanię informacyjną „Miejsca pracy wolne od dymu”, wzywając pracodawców i pracowników do wyeliminowania środowiskowego dymu tytoniowego we wszystkich miejscach pracy w Europie. Aby pomóc im osiągnąć ten cel opracowano trzy broszury w 24 wersjach językowych, film „Płuca w pracy”, z udziałem animowanej postaci Napo oraz inne materiały informacyjne (http://osha.europa.eu/en/topics/whp/index_html#tabs-1).Szacuje się, że w Unii Europejskiej (UE) ponad pół miliona przypadków śmierci rocznie jest związanych z paleniem, przy czym uznaje się, że 79 000 takich przypadków wynika z samego narażenia na oddziaływanie środowiskowego dymu tytoniowego. EU-OSHA podkreśla, że pomieszczenia przeznaczone do palenia w miejscach pracy nie zapobiegają narażeniu pracowników na oddziaływanie dymu tytoniowego.

Broszura „Porady dla pracodawców dotyczące tworzenia zdrowego środowiska pracy” dostarcza pracodawcom praktycznych porad na temat sposobu wdrażania programów rzucania palenia w miejscach pracy, a także podstawowych informacji na temat zdrowotnych i ekonomicznych aspektów palenia w miejscu pracy. Natomiast porady dla pracowników przedstawiono w broszurach „Wskazówki dla palących” i „Wskazówki dla niepalących”. Obie broszury zachęcają pracowników do inicjowania wewnętrznych dyskusji dotyczących palenia w miejscu pracy i aktywnego angażowania pracodawców w działania służące rozwiązaniu tego problemu.

Sylwia Jaczyńska, 05-06-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe