Zanim uśmierci ich rak popełniają samobójstwo lub dostają zawału
Strona główna » Informator » Świat » Zanim uśmierci ich rak popełniają samobójstwo lub …

Zanim uśmierci ich rak popełniają samobójstwo lub dostają zawału

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-04-2012

Fot. NCI
 
Wiele osób, które dowiedziały się, że są chore na raka, są tak załamane psychicznie, że popełniają samobójstwo lub dostają zawału serca zanim mogłaby uśmiercić ich choroba nowotworowa – wykazały badania opublikowane przez „New England Journal of Medicine”.

Dr Fang Fang z Karolinska Institutet w Sztokholmie twierdzi, że ryzyko samobójstwa u tych chorych w pierwszym tygodniu po postawieniu diagnozy zwiększa się aż 12 razy. Prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta sześciokrotnie w pierwszym tygodniu po wykryciu choroby i trzykrotnie w ciągu miesiąca.

Samobójstwo najczęściej popełniają osoby, które dowiedziały się, że mają raka przełyku, trzustki i wątroby. Bez względu jednak na rodzaj choroby nowotworowej wszyscy chorzy na raka trzykrotnie częściej odbierają sobie życie niż osoby zdrowe.

Szwedzki uczony powołuje się na dane epidemiologiczne 6 mln Szwedów po 30. roku życia pochodzące z lat 1991-2006 r. U ponad 500 tys. z nich wykryto w tym okresie raka. Spośród tych chorych 786 popełniło samobójstwo, przy czym 29 osób odebrało sobie życie w pierwszym tygodniu po postawieniu diagnozy.

„Większe ryzyko samobójstwa i zawału serca potwierdza na jak silne emocje narażone są osoby, które dowiedziały się, że są chore na raka” – podkreśla dr Fang. Jego zdaniem samo postawienie diagnozy jest dla chorego bardziej stresujące niż perspektywa zmagania się z ciężką chorobą.

Według uczonego badania potwierdzają, że chorzy wymagają pomocy psychologicznej nie tylko w trakcie zmagania się z rakiem, ale już w chwili postawienia szokującej dla wielu z nich diagnozy.

PAP, 25-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe