Ogrzany noworodek mniej wrażliwy na ból podczas szczepienia
Strona główna » Informator » Świat » Ogrzany noworodek mniej wrażliwy na ból podczas sz…

Ogrzany noworodek mniej wrażliwy na ból podczas szczepienia

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Trzymanie dziecka w cieple i przyjaznym otoczeniu może skuteczniej łagodzić ból podczas szczepienia czy zastrzyku niż metody obecnie stosowane przez lekarzy, np. podawanie smoczka lub czegoś słodkiego - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo „Pain”.

Badania na małej grupce 47 zdrowych noworodków przeprowadzili naukowcy z University of Chicago Comer Children’s Hospital (USA). Przed wstrzyknięciem maluchom szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) jedną grupę ogrzano przy pomocy specjalnego urządzenia. Natomiast u pozostałych noworodków ból próbowano łagodzić standardowo przy pomocy smoczka lub czegoś słodkiego.

W każdym przypadku obserwowano reakcje dziecka na szczepienie, m.in. płacz i grymaszenie, i rejestrowano jego akcję serca.

Okazało się, że maluchy, które przed zastrzykiem ogrzano przestawały płakać i grymasić wcześniej niż dzieci z pozostałych dwóch grup. Niemal jedna czwarta z nich nie płakała wcale, podczas gdy w grupie, która otrzymała cukier płakały wszystkie.

U każdego noworodka akcja serca szybko rosła po podaniu szczepionki, a następnie spadała w podobnym tempie w każdej z trzech grup.

Jak oceniają autorzy pracy, ogrzewanie jest metodą naturalną, prostą, a nawet skuteczniejszą niż inne sposoby łagodzenia bólu u noworodków poddawanych rutynowym procedurom medycznym, takim jak szczepienie czy pobieranie krwi.

Obecnie najczęściej stosuje się w tym celu pigułki z cukrem, smoczek lub przystawianie do piersi mamy. Leków łagodzących ból nie podaje się ze względu na obawy, że mogłyby niekorzystnie wpływać na rozwijający się mózg dziecka.

Jak podkreślają naukowcy, najnowsze wyniki wymagają jeszcze potwierdzenia w kolejnych badaniach.

PAP, 18-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe