Chorzy na cukrzycę dwukrotnie bardziej narażeni na parkinsona
Strona główna » Informator » Świat » Chorzy na cukrzycę dwukrotnie bardziej narażeni na…

Chorzy na cukrzycę dwukrotnie bardziej narażeni na parkinsona

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 są ponad dwukrotnie bardziej narażone na chorobę Parkinsona - wynika z 12-letnich badań prowadzonych w populacji Tajwańczyków. Informację na ten temat zamieszcza pismo „Parkinsonism and Related Disorders”.

Co ważne, okazało się również, że leki przeciwcukrzycowe będące pochodnymi sulfonylomocznika podnosiły ryzyko parkinsona dodatkowo o 57 proc. Natomiast pacjenci, którzy stosowali stary i tani lek przeciwcukrzycowy – metforminę – nie byli bardziej narażeni na to schorzenie. Podobnie zastosowanie kombinacji obu leków nie zwiększało, a wręcz obniżało ryzyko choroby Parkinsona.

Naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Tajwanie razem z prof. Markiem Wahlqvistem z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych uzyskanych z tajwańskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Dotyczyły one 800 tys. osób, z czego nieco ponad 64 tys. miała cukrzycę typu 2.

Porównywano chorych na cukrzycę w wieku 50 lat lub więcej z osobami zdrowymi dobranymi pod względem wieku, płci, miejsca zamieszkania, dostępu do służby zdrowia.

„Metformina zdaje się chronić mózg przed neurodegeneracją, która przyczynia się do rozwoju choroby Parkinsona” – komentuje prof. Wahlqvist. Jego zdaniem rodzi to nadzieję, że lek może również być stosowany w zapobieganiu demencji (czyli pogorszeniu pamięci i innych zdolności poznawczych) w procesie starzenia się.

Na razie autorzy nie potrafią wyjaśnić, na czym polega ochronne działanie metforminy wobec neuronów. Podejrzewają jednak, że lek wpływa korzystnie na regulację metabolizmu komórek, w tym komórek mózgu.
Ich zdaniem podobne korzyści mogą prawdopodobnie dawać odpowiednia dieta i ćwiczenia, które są zdrowym sposobem na regulację przemian energetycznych w komórkach.

Metformina została wyizolowana w drugiej połowie lat 50. XX w. z rutwicy lekarskiej (Galega officinalis). Tę roślinę z rodziny bobowatych stosowano w europejskiej medycynie ludowej od czasów średniowiecza.

Metformina obniża poziom glukozy we krwi i jest stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 od ponad pół wieku. Jest tania i ma dobry profil bezpieczeństwa. Badania ostatnich lat wskazują, że lek ten zmniejsza wśród diabetyków śmiertelność z powodu chorób serca oraz obniża ryzyko wielu nowotworów (które jest podwyższone w cukrzycy – PAP), np. raka jelita grubego, trzustki i wątroby.

Lek ten zwykle stosuje się w początkowym okresie po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 (jeśli choroba nie dała już poważnych powikłań), ale z czasem konieczne jest dołączanie kolejnych doustnych leków przeciwcukrzycowych, a w końcu zastosowanie insulinoterapii.

Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, które ma bardzo silny związek ze zbyt kaloryczną dietą i brakiem ruchu. Większość osób, które na nią cierpi, ma nadwagę lub otyłość.

Choroba Parkinsona jest jednym z najczęstszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego wśród osób w wieku 60 lat lub starszych. Ale przypadki schorzenia zdarzają się również u osób 40-letnich i młodszych. Parkinson objawia się spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni, drżeniem kończyn, zaburzeniami równowagi, zmianami mimiki twarzy. Z czasem prowadzi też do pogorszenia sprawności intelektualnej.

PAP, 18-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe