Diagnoza raka zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału lub samobójstwa
Strona główna » Informator » Świat » Diagnoza raka zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawał…

Diagnoza raka zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału lub samobójstwa

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-04-2012

Fot. NCI
 
Osoby, u których właśnie wykryto raka mają znacznie wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu zawału serca bezpośrednio po diagnozie - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo „New England Journal of Medicine”.

Diagnoza choroby nowotworowej jest traumatycznym doświadczeniem, które może mieć natychmiastowe konsekwencje zdrowotne, niezwiązane z przebiegiem samej choroby czy skutkami terapii.

Aby to sprawdzić, naukowcy szwedzcy z Instytutu Karolinska i Uniwersytetu w Oerebro razem z badaczami z Uniwersytetu Islandii w Reykjaviku przeanalizowali dane zebrane wśród 6 mln Szwedów. W latach 1991-2006 u ponad 500 tys. z nich zdiagnozowano nowotworów złośliwy.

W analizie uwzględniono wcześniejszą historię medyczną pacjentów, w tym choroby układu krążenia czy zaburzenia psychiczne.

Ogólnie odsetek pacjentów, którzy bezpośrednio po diagnozie raka popełnili samobójstwo był niewielki. Jednak w pierwszym tygodniu po wykryciu choroby ryzyko, targnięcia się na własne życie było w tej grupie 12-krotnie wyższe niż u osób bez choroby nowotworowej.

Natomiast ryzyko zgonu z powodu tzw. zdarzenia sercowego (jak zawał serca) było wyższe 6-krotnie w pierwszym tygodniu oraz 3-krotnie w pierwszym miesiącu po diagnozie.

Dotyczyło to zwłaszcza nowotworów, dla których rokowania ciągle są bardzo złe, jak rak płuca czy trzustki. W najmniejszym stopniu związek ten był widoczny u chorych na raka skóry.

W pierwszym roku po wykryciu raka prawdopodobieństwo, że pacjent popełni samobójstwo lub dozna fatalnego zawału serca szybko spadało (w przypadku samobójstwa spadło czterokrotnie).

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że wyższy wskaźnik samobójstw i śmiertelnych zawałów ma raczej związek z diagnozą, a nie z cierpieniem fizycznym lub psychicznym towarzyszącym postępom choroby i terapii.

„Zarówno samobójstwo, jak i zgon z powodów sercowych można uznać za przejaw skrajnego stresu emocjonalnego wywołanego diagnozą raka. Wyniki naszych badań wskazują, że stres psychiczny związany z wykryciem nowotworu może stanowić bezpośrednie i zasadnicze zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego" – komentuje kierująca badaniami Fang Fang z Instytutu Karolinska.

Autorzy pracy oceniają, że lepsze zrozumienie konsekwencji związanych z diagnozą raka może mieć istotne znaczenie zarówno dla krewnych i bliskich pacjentów, jak i dla personelu medycznego.

„Mamy nadzieję, że nasze badania mogą doprowadzić do poprawy opieki nad pacjentami z nowo wykrytym nowotworem, a przez to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu związanego z diagnozą" - ocenia Fang.

PAP, 13-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe