Liczba zgonów z powodu odry spadła w ciągu 10 lat o trzy czwarte
Strona główna » Informator » Świat » Liczba zgonów z powodu odry spadła w ciągu 10 lat …

Liczba zgonów z powodu odry spadła w ciągu 10 lat o trzy czwarte

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Liczba zgonów z powodu odry spadła na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat o trzy czwarte. Najwięcej zgonów odnotowano w Indiach i Afryce, gdzie zbyt mało dzieci jest szczepionych - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Służby sanitarne szacują, że ok. 9,6 miliona dzieci udało się uchronić od śmierci z powodu odry w latach 2000-2010, po wielkiej akcji szczepień. Według badaczy liczba zgonów spadła w tym czasie o 74 proc., z ponad 735 tys. do ponad 139 tys.

Naukowcy zastrzegają, że dysponują wiarygodnymi danymi tylko dla 65 krajów. W kolejnych 128 państwach szacunki powstały na podstawie modeli matematycznych.

Mimo znacznego spadku niespełnione zostały cele WHO, które przewidywały redukcję zgonów z powodu odry o 90 proc. do 2010 roku.

Ekspert ds. odry w WHO Peter Strebel zwrócił uwagę, że obecnie obszar szczepień obejmuje 85 proc. i jest na najwyższym zanotowanym kiedykolwiek poziomie.

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wieku dziecięcego. Szerzy się drogą kropelkową, głównie w tych miejscach, gdzie jest dostatecznie duża grupa osób niezaszczepionych lub tych, które utraciły już odporność. Powstają wtedy tzw. miniepidemie, które wybuchają najczęściej w tych krajach, gdzie poziom tzw. wyszczepienia ludności spada poniżej 90 proc.

PAP, 25-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe