Flawonoidy chronią neurony przed chorobą Parkinsona
Strona główna » Informator » Świat » Flawonoidy chronią neurony przed chorobą Parkinson…

Flawonoidy chronią neurony przed chorobą Parkinsona

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 10-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Mężczyźni, których dieta obfituje w produkty zawierające flawonoidy mogą być w znacznie mniejszym stopniu narażeni na chorobę Parkinsona – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”.

Flawonoidy to grupa naturalnie występujących bioaktywnych związków chemicznych, które można znaleźć w wielu produktach pochodzenia roślinnego, m.in. w jagodach, jabłkach, herbacie czy czerwonym winie.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Anglii Wschodniej ustalili, że mężczyźni, którzy jedli najwięcej produktów bogatych w te związki byli o 40 proc. mniej narażeni na rozwój choroby Parkinsona w porównaniu z tymi, którzy jedli ich najmniej (bez względu na wiek i styl życia). Podobnej zależności nie zauważono natomiast u kobiet.

Dla mężczyzn szczególnie korzystne okazały się antocyjany, czerwono-niebieskie barwniki, które chronią rośliny przed działaniem wolnych rodników. Ich źródłem są m.in. borówki, jeżyny, wiśnie, czarna porzeczka czy bakłażany. Wśród panów, którzy konsumowali ich największe ilości zaobserwowano zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby Parkinsona o około 25 proc.

W badaniach uczestniczyło około 130 tys. osób. W ciągu 20 lat obserwacji choroba Parkinsona została zdiagnozowana u ponad 800 z nich.

Prowadzący badania dr Xiang Gao podkreśla, że wyniki te powiększają bazę dowodów świadczących o tym, że regularne spożycie flawonoidów może chronić przed szeregiem chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy demencja.

PAP, 10-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe