W USA przeprowadzono najbardziej rozległy przeszczep twarzy
Strona główna » Informator » Świat » W USA przeprowadzono najbardziej rozległy przeszcz…

W USA przeprowadzono najbardziej rozległy przeszczep twarzy

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Amerykańscy chirurdzy z University of Maryland przeprowadzili u 37-letniego mężczyzny najbardziej rozległy przeszczep twarzy – poinformowało BBC. Poza tkankami twarzy wszczepiono mu szczękę, zęby oraz język.

Eduardo Rodriguez, szef chirurgów plastycznych, którzy przeprowadzili operację, powiedział, że trzeba było przeszczepić całą twarz od linii włosów aż do szyi. Zabieg odbył się w dniach od 19 do 20 marca, trwał 36 godzin.

Operowanym był Richard Lee Norris, który miał całkowicie zdeformowana twarz po tym jak w 1997 r. został przypadkowo postrzelony. Stracił wtedy usta, zęby i nos. Przeszedł kilka operacji zarówno plastycznych, jak i ratujących mu życia, ale nie udało się choćby częściowo zrekonstruować jego twarzy. Ruchy ust miał mocno ograniczone.

Z powodu wyglądu przez 15 lat żył w całkowitej izolacji. Robił zakupy jedynie w nocy, a przed wyjściem z domu zakładał maskę.

Przeszczepiono mu twarz od dawcy, od którego pobrano również narządy wewnętrzne, które wszczepiono pięciu innych pacjentom.

Pierwszy przeszczep części twarzy przeprowadzono we Francji w 2005 r. u 38-letniej Isabelle Dinoire. Pierwsza transplantacja całej twarzy odbyła się w lipcu 2010 r. w Barcelonie.

W USA jest 200 weteranów wojennych ze zdeformowana twarzą, którzy są kandydatami do przeszczepu twarzy.

PAP, 29-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe