PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zmiany klimatu zagrażają herbacie rooibos

Czerwona herbata pochodząca z krzewów rooibos z Republiki Południowej Afryki zyskuje na popularności dzięki przypisywanym jej właściwościom zdrowotnym. Lokalni farmerzy obawiają się jednak, że zmiany klimatu zaburzą delikatny ekosystem, od którego zależą ich zbiory – podała agencja AFP. więcej »

Metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłych kontroli

Brytyjska agencja rządowa zajmująca się lekami i wyrobami medycznymi - MHRA zaleca przeprowadzanie corocznych, dożywotnich badań kontrolnych u pacjentów, którym zostały wszczepione protezy stawu biodrowego wykonane w całości z metalu - informuje serwis "BBC News". więcej »

Siarkowodór ma znaczący wpływ na komórki macierzyste

Siarkowodór, gaz o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj, może znaleźć zastosowanie w badaniach nad komórkami macierzystymi - wynika z japońskich badań, opublikowanych na łamach "Journal of Breath Research". więcej »

Pigułki nasenne czterokrotnie zwiększają ryzyko zgonu

Pigułki nasenne pomagają lepiej przespać noc, ale gdy są stosowane przewlekle aż czterokrotnie zwiększają ryzyko zgonu - wynika z badań opublikowanych przez „British Medical Journal”. O 35 proc. bardziej też narażają na nowotwory złośliwe. więcej »

Niektóre osoby z cukrzycą typu I nadal wytwarzają insulinę

Wbrew dotychczasowym poglądom, osoby, u których rozpoznano cukrzycę typu I wytwarzają insulinę nawet po kilkudziesięciu latach od postawienia diagnozy - informuje "New Scientist". więcej »

Pacjenci po udarze mózgu często zagrożeni niedożywieniem

Jeszcze w trzy miesiące po udarze mózgu, u ponad połowy pacjentów utrzymują się problemy z jedzeniem mogące grozić niedożywieniem – sugerują badania szwedzkie. więcej »

Składnik plastików powiązany z ryzykiem choroby serca

Osoby, które w organizmie mają wyższe stężenie składnika plastików o nazwie bisfenol A, częściej zapadają na chorobę wieńcową serca - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma „Circulation”. więcej »

Pogorszenie słuchu to większe ryzyko upadków

Problemy ze słuchem wśród osób starszych mogą trzykrotnie zwiększać ryzyko upadków - wynika z badań opublikowanych w "Archives of Internal Medicine". więcej »

Alkoholizm wśród chirurgów częstszy niż sądzono

Około 15 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet pracujących jako chirurdzy ma problemy związane z nadużywaniem alkoholu - wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, o których informuje Reuters. więcej »

Chińscy uczeni zbudowali ruchomą protezę dłoni

Uczeni chińscy, monitorując 200 neuronów w mózgu rezusa zbudowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonująca ruchy palcami. Może się to przyczynić do zbudowania protezy rąk i dłoni odbierającej impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej – poinformowały media. więcej »

Chlorek litu może naprawiać komórki nerwowe

Myszy, którym podawano chlorek litu zregenerowały uszkodzone komórki nerwowe i odzyskały możliwość ruszania wąsikami - informuje "New Scientist". więcej »

Kolonoskopia chroni przed zgonem z powodu raka jelita grubego

Badania z użyciem kolonoskopii, wziernikowania jelita grubego, jest kłopotliwe dla wielu osób, ale w znacznym stopniu chroni przed zgonem z powodu raka tego narządu – po raz pierwszy wykazało badanie opublikowane przez „New England Journal of Medicine”. więcej »

Naukowcy rozwikłali zagadkę zakażeń szpitalnych

Portugalsko-brytyjski zespół naukowców rozpoczął opracowywanie leku przeciwko bakterii Candida albicans, stanowiącej jedno z największych zagrożeń zakażenia w szpitalach. Prace bazują na wynikach studium, które wykazało, że pasożyt posiada zdolność rozróżniania ludzkich tkanek. więcej »

Rekordowy przeszczep nerek w USA

Dzięki rekordowemu łańcuchowi przeszczepów 30 pacjentom przeszczepiono zdrowe nerki od 30 żyjących dawców - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »

Fruktoza w nadmiarze nie powoduje otyłości bardziej niż inne cukry

Fruktoza, często dodawana do żywności oraz napojów, wcale nie przyczynia się do otyłości bardziej niż inne rodzaje cukru, jak dotąd podejrzewano – sugeruje metaanaliza badań na ten temat opublikowana na łamach „Annals of Internal Medicine”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe