PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Przemoc wobec dziecka może wyrządzić trwałe szkody w jego mózgu

Zaniedbywanie dziecka i stosowanie wobec niego przemocy wywołuje silny stres, który może hamować u niego rozwój hipokampa, czyli struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »

Starochiński lek może pomóc na stwardnienie rozsiane i opóźnić starzenie

Oszukując komórki, znany od tysiącleci chiński lek działa na procesy związane z chorobami autoimmunologicznymi, a nawet może opóźniać proces starzenia - informuje "Nature Chemical Biology". więcej »

Po marihuanie o wypadek dwa razy łatwiej

W ciągu trzech godzin po wypaleniu skręta pozostający pod wpływem marihuany kierowcy stwarzają dwa razy większe zagrożenie wypadkiem niż osoby niebędące pod wpływem alkoholu ani narkotyków - informuje "British Medical Journal". więcej »

Skłonność do choroby wieńcowej można odziedziczyć po ojcu

Mężczyźni mogą być bardziej narażeni na chorobę wieńcową z powodu cech genetycznych związanych z dziedziczonym po ojcu chromosomem Y - informuje "The Lancet". więcej »

Cynk może ratować życie dzieci z zapaleniem płuc

Podawanie suplementów cynku znacznie podnosi szansę na przeżycie leczonego antybiotykami ciężkiego zapalenia płuc u dzieci - informuje pismo "BMC Medicine". więcej »

Bąbelkowa rakieta w żołądku

Naukowcy z USA skonstruowali „nanorakiety” z nanorurek węglowych, mogące dostarczać szybko leki w organizmie ludzkim. Są kierowane przez słabe pole magnetyczne urządzeń do rezonansu magnetycznego – poinformował „New Scientist”. więcej »

Chore serce może sprzyjać rakowi prostaty

Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". więcej »

Cukrzyca zwiększa ryzyko wady wrodzonej u dziecka

Kobiety z cukrzycą, które zachodzą w ciążę mają czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, w porównaniu z paniami, które nie mają zaburzeń metabolizmu glukozy – wynika z pracy na łamach pisma „Diabetologia”. więcej »

Drukowany układ elektroniczny zabezpieczy żywność i szczepionki

Międzynarodowy zespół naukowców i inżynierów opracował pierwszy w pełni funkcjonalny elektroniczny układ drukowany z własnym zasilaniem. Posłuży on do kontroli żywności i medykamentów – poinformował magazyn Technology Review. więcej »

Błędne badanie jaskry nazywanej mordercą wzroku

Na podstawie jedynie pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej nie można ocenić ryzyka zachorowania na jaskrę, jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku – twierdzi w internetowym wydaniu „Der Spiegel”. więcej »

Badanie krwi może ujawnić uszkodzenie stawów

Wysoki poziom dwóch substancji we krwi może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej - poinformowano podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Orthopaedic Research Society w San Francisco. więcej »

Pierwszy człowiek z drukowaną żuchwą z tytanu

83-letniej kobiecie wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce - informuje serwis "BBC News-Technology". więcej »

Odkryto kolejną mutację genetyczną związaną z ryzykiem udaru

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował wariant genu, który zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu - poinformowało pismo "Nature Genetics". więcej »

Powszechne infekcje związane z ryzykiem udaru mózgu u dzieci

Powszechne infekcje zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego u dzieci – wynika z badań amerykańskich, o których informuje serwis EurekAlert. Jednak, mimo wszystko jest to zdarzenie bardzo rzadkie. więcej »

Niemcy coraz bardziej wypaleni zawodowo

Niemcy najlepiej radzą sobie z kryzysem gospodarczym w Europie, ale coraz częściej cierpią na zaburzenia psychiczne, szczególnie na tzw. wypalenie zawodowe – pisze AFP. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe