Metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłych kontroli
Strona główna » Informator » Świat » Metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłyc…

Metalowe protezy stawu biodrowego wymagają ciągłych kontroli

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 03-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Brytyjska agencja rządowa zajmująca się lekami i wyrobami medycznymi - MHRA zaleca przeprowadzanie corocznych, dożywotnich badań kontrolnych u pacjentów, którym zostały wszczepione protezy stawu biodrowego wykonane w całości z metalu - informuje serwis "BBC News".

Zalecenie jest odpowiedzią na wspólne dochodzenie podjęte przez BBC oraz pismo British Medical Journal. Media te nagłośniły znane od dawna problemy z metalowymi protezami - mimo, że nie były one tajemnicą, nie podjęto wcześniej działań, które ograniczyłyby ich stosowanie.

Wymiana stawu biodrowego to operacja, która polega na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go sztucznym stawem, składającym się z dwóch części - panewki mającej kształt miseczki oraz głowy, która porusza się w panewce. Sztuczna panewka najczęściej wykonana jest z bardzo wytrzymałego plastiku lub ceramiki, natomiast głowa ze specjalnego stopu metali lub ceramiki.

W przypadku protez, których zarówno główka, jak i panewka wykonane są z metalu (twardy stop zawierający kobalt i chrom), szczególnie często dochodzi do ich uszkodzenia na skutek ścierania, a małe fragmenty metalu przedostające się do tkanek powodują komplikacje. Kobalt i chrom mogą mieć toksyczne działanie na tkanki - powodują stany zapalne, uszkadzają kości oraz mięśnie i przedostają się do krwi. Choć wiadomo o tym od dziesięcioleci, pacjentów nie informowano o ryzyku tego rodzaju powikłań.

Jak mówi Tony Nargol, chirurg-konsultant z University Hospital, u niektórych pacjentów poziom toksycznych metali we krwi przekracza normalny poziom kilkadziesiąt razy, a u rekordzisty był nawet 300 razy wyższy.

Według MHRA, spośród 65 000 brytyjskich pacjentów z całkowicie metalowymi protezami stawów biodrowych około 49 000 należy do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, powinny być u nich przeprowadzane badania poziomu jonów metali we krwi oraz badania metodą rezonansu magnetycznego, zwłaszcza, jeśli pojawiają się niepokojące objawy. Wcześniej zalecano tylko badania co pięć lat.

PAP, 03-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe