Leczenie encefalopatii wątrobowej zapobiega wypadkom samochodowym
Strona główna » Informator » Świat » Leczenie encefalopatii wątrobowej zapobiega wypadk…

Leczenie encefalopatii wątrobowej zapobiega wypadkom samochodowym

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dzięki wykrywaniu i leczeniu upośledzającej sprawność kierowców encefalopatii wątrobowej można by zapobiec wielu wypadkom - wynika z analizy, której rezultaty publikuje specjalistyczne pismo "Hepatology".

Encefalopatia - to ogólne określenie uszkodzenia mózgu, którego skutkiem są zaburzenia zachowania. W przypadku encefalopatii wątrobowej na mózg działają toksyczne substancje, których nie usuwa chora wątroba.

Występująca u niektórych osób z marskością wątroby minimalna encefalopatia wątrobowa (angielski skrót - MHE) powoduje zaburzenia sprawności psychoruchowej i poznawczej, choć nie towarzyszą jej inne objawy. MHE występuje u około 55 proc. pacjentów z marską wątrobą i znacząco zwiększa zagrożenie wypadkami samochodowymi, ponieważ pogarsza się uwaga i koordynacja.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez doktora Jasmohana Bajaja z Virginia Commonwealth University School of Medicine, wczesne wykrycie MHE dzięki badającemu poziom uwagi testowi ICT i leczenie podawaniem laktulozy to najbardziej efektywne podejście - dzięki niemu można uniknąć wielu wypadków samochodowych i ogromnych kosztów, jakie są z nimi związane. W USA koszty wypadków szacowane są na 200 miliardów dolarów rocznie - co obejmuje obniżoną produktywność, koszty medyczne, zniszczone samochody oraz wydatki na ubezpieczycieli. Jak się szacuje, w 71 do 98 proc. przypadków przyczyną jest błąd kierowcy.

Koszt uniknięcia wypadku samochodowego dzięki wykryciu metodą ICT i leczeniu encefalopatii laktulozą wyniósł 24 454 dolary, podczas gdy wypadek powodował straty, których wysokość wynosiła przeciętnie 42 100 dolarów.

PAP, 30-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe