Lekarze za ograniczeniem zbędnych testów i procedur medycznych
Strona główna » Informator » Świat » Lekarze za ograniczeniem zbędnych testów i procedu…

Lekarze za ograniczeniem zbędnych testów i procedur medycznych

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W USA przeprowadza się za dużo testów i procedur medycznych, które są często niepotrzebne, a czasem nawet szkodzą - ogłosiła w środę koalicja amerykańskich lekarzy i pacjentów. Zaleca ona ich ograniczenie.

Grupa, sponsorowana przez fundację American Board of Internal Medicine (ABIM, Amerykańska Rada Medycyny Wewnętrznej), zaleciła ograniczenie przepisywania 45 wybranych testów i procedur.

Są to m.in. takie metody, jak stosowanie antybiotyków na infekcje zatok, prześwietlenia rentgenowskie w przypadku bólu pleców, próby wysiłkowe układu krążenia u osób zdrowych i tomografia komputerowa w razie omdlenia.

Jak powiedziała dyrektor ABIM Christine K. Cassel, niektóre z przepisywanych testów i procedur mogą szkodzić pacjentom, zamiast im pomagać.

W raporcie ogłoszonym w 2005 roku amerykańska Narodowa Akademia Nauk stwierdziła, że około 30 procent wydatków medycznych przeznacza się na niepotrzebne testy i procedury.

Lekarze kierują na nie często na życzenie pacjentów, którzy chcą ich "na wszelki wypadek". Zapisują też jednak niektóre testy i procedury, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem pozwów o lekarski błąd w sztuce.

Nadmiernemu kierowaniu na rozmaite zabiegi, w tym operacyjne, może też - zdaniem niektórych ekspertów - sprzyjać system rozliczania z pacjentami i firmami ubezpieczeniowymi, którzy płacą za każdą usługę medyczną osobno.

PAP, 06-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe