Rak atakuje młodszych i mniej wykształconych mieszkańców Indii
Strona główna » Informator » Świat » Rak atakuje młodszych i mniej wykształconych miesz…

Rak atakuje młodszych i mniej wykształconych mieszkańców Indii

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Nowotwory w Indiach atakują ludzi młodszych, biedniejszych, nie posiadających wykształcenia i zamieszkujących obszary wiejskie - wynika z raportu opublikowanego przez pismo "Lancet".

Naukowcy podkreślają, że główną przyczyną jest nadużywanie tytoniu, które odpowiedzialne jest za rozwój 40 proc. nowotworów wśród mężczyzn i 20 proc. wśród kobiet.

"Rak w Indiach pojawia się na wcześniejszym etapie życia niż na przykład w Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Jest chorobą ludzi młodych" - mówi autor badań prof. Prahbat Jha z Uniwersytetu Toronto.

Prof. Jha dodaje, że młodzi ludzie w Indiach zaczynają palić wcześniej niż Chińczycy, dlatego też choroba wcześniej daje o sobie znać.

Z danych przedstawionych w raporcie "Tobacco Atlas" Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego i Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc wynika, że ponad 26 proc. mężczyzn i 3,6 proc. kobiet w Indiach pali lub żuje tytoń, co jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka jamy ustnej. To właśnie ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka mężczyzn w tym kraju (na drugim miejscu jest rak żołądka, a po nim rak płuc). W przypadku kobiet głównie odnotowuje się przypadki raka szyjki macicy, żołądka i piersi.

Porównując dane dotyczące poszczególnych regionów Indii, prof. Jha zauważył, że zachorowalność na nowotwory była dwukrotnie wyższa na obszarach wiejskich oraz wśród osób o niższym poziomie wykształcenia.

Naukowcy postulują znaczne podniesienie cen tytoniu w Indiach, co ich zdaniem byłoby jedyną skuteczną drogą do ograniczenia palenia i zmniejszenia zachorowalności.

PAP, 30-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe