Terapię przeciwretrowirusową lepiej rozpoczynać wcześniej
Strona główna » Informator » Świat » Terapię przeciwretrowirusową lepiej rozpoczynać wc…

Terapię przeciwretrowirusową lepiej rozpoczynać wcześniej

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-04-2012

Fot. NCI
 
Wcześniejsze zastosowanie terapii przeciwretrowirusowej jest korzystniejsze dla osób zakażonych HIV - przekonują naukowcy na łamach pisma "PLoS Medicine".

Ich badania świadczą o tym, że półroczna terapia cART (ang. combined antiretroviral therapy) w pierwszej fazie zakażenia wirusem może opóźnić wdrożenie terapii długoterminowej.

Wniosek ten płynie z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Amsterdamskiego w grupie 168 osób w pierwszej fazie zakażenia HIV, z których część nie otrzymywała żadnych leków, a pozostali poddani byli 24- lub 60-tygodniowej złożonej terapii przeciwretrowirusowej.

Obserwacje wykazały, że u osób, które otrzymywały terapię cART, wiremia (ilość wirusa w mililitrze krwi) osiągała stały poziom przy niższych wartościach w porównaniu z grupą kontrolną.

Ponadto pacjenci, którzy nie byli na początkowym etapie poddani terapii, rozpoczynali leczenie długoterminowe wcześniej (przed upływem roku) niż ci, którzy skorzystali z leczenia tymczasowego (po trzech latach w przypadku osób poddanych terapii 24-tygodniowej i po niecałych dwóch latach u osób poddanych terapii 60-tygodniowej).

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami, terapię cART należy rozpoczynać, gdy liczba limfocytów CD4 spadnie poniżej 350/µl.

"Choć dopiero dłuższa obserwacja pacjentów pozwoli ustalić długoterminowe korzyści wcześniejszego rozpoczęcia leczenia, wdrożenie terapii cART, gdy pacjent jest na nią gotowy wydaje się być obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem" - konkludują badacze.

PAP, 04-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe