Uniwersalny klej do komórek
Strona główna » Informator » Świat » Uniwersalny klej do komórek

Uniwersalny klej do komórek

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-03-2012

Fot. NCI
 
Metoda łączenia żywych komórek powinna także pomóc w dostarczaniu leków dokładnie do tych tkanek, którym jest to potrzebne - bez narażania reszty organizmu na szkodliwe efekty uboczne - informuje pismo "Nature Materials".

Wszystkie komórki ssaków są otoczone błoną, pokrytą poliwalentnymi grupami fosforanu choliny (PC), które odpychają cząsteczki wody, chroniąc komórkę przed wpływami środowiska.

Zespołowi Donalda Brooksa z University of British Columbia w Vancouver(Kanada) udało się zmienić właściwości cząsteczek w tych grupach, a co za tym idzie - ich polaryzację. Tak powstały grupy CP. Następnie naukowcy pokryli grupami CP duże cząsteczki polimeru.

Po dodaniu tak uzyskanych cząsteczek do próbki ludzkiej krwi, grupy CP sczepiły się z przeciwnie naładowanymi grupami PC na powierzchni komórek krwi.

Według Brooksa pokryty CP opatrunek mógłby powstrzymać krwawienie, ponieważ przykleiłyby się do niego komórki krwi. Co więcej, klejące właściwości CP można by zneutralizować, dodając więcej PC i uwalniając w ten sposób komórki. Jako że niektóre tkanki potrafią absorbować grupy CP można by je dodawać do leków (na przykład onkologicznych) tak aby docierały tylko do tej specyficznej tkanki.

PAP, 22-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe