Lek przeciwko HIV pomaga zapobiegać malarii
Strona główna » Informator » Świat » Lek przeciwko HIV pomaga zapobiegać malarii

Lek przeciwko HIV pomaga zapobiegać malarii

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-03-2012

Fot. NCI
 
Z badań przeprowadzonych w Ugandzie wynika, że terapia antyretrowirusowa wspomaga działanie leków przeciwko malarii - informuje tygodnik "Science". Zdaniem naukowców interakcja ta może mieć istotne znaczenie dla mieszkańców krajów, które muszą stawiać czoła rozprzestrzeniającej się malarii i HIV jednocześnie.

Diane Havlir z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Moses Kamya z Uniwersytetu Makerere w Ugandzie porównali dwie mieszanki leków przeciwko HIV, z których jedna zawierała inhibitory proteaz. Badania prowadzili wśród 170 dzieci poniżej 5. roku życia, które były zakażone HIV i zamieszkiwały szczególnie zagrożone malaria obszary Ugandy.

W grupie, która otrzymywała lopinawir i rytonawir w ciągu dwóch lat zaobserwowano 41-procentowy spadek zachorowań na malarię w porównaniu z grupą, która przyjmowała leki nie zawierające tych inhibitorów.

Dalsze badania ujawniły, że leki antyretrowirusowe zawierające wymienione wyżej inhibitory proteazy same w sobie jedynie w niewielkim stopniu wpływały na pasożyty malarii. Okazało się natomiast, że rytonawir przedłużał działanie ochronne lumefantryny, popularnego leku przeciwmalarycznego.

Lumefantryna pozostaje w organizmie przez kilka tygodni zapewniając pewien poziom ochrony przed malarią. Rytonawir, blokując cytochrom P450, czyli enzym odgrywający kluczową rolę w metabolizmie leków, sprawia, że efekt ochronny utrzymuje się dłużej - wyjaśniają naukowcy.

Analiza krwi wykazała, że u dzieci otrzymujących ten inhibitor poziom lumefantryny siedem dni po jej podaniu był niemal pięciokrotnie wyższy niż u pozostałych.

"41-procentowa redukcja epizodów malarii jest statystycznie i klinicznie znacząca. Szczególnie pokrzepiający jest fakt, ze rezultat ten został osiągnięty w jednej z najbardziej narażonych na malarię populacji na świecie" - podkreśla Paula Brentlinger z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, która prowadzi badania nad malarią i HIV w Mozambiku.

PAP, 19-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe