Energooszczędny dom. W trosce o środowisko i własny portfel
Strona główna » Informator » Eko » Energooszczędny dom. W trosce o środowisko i własn…

Energooszczędny dom. W trosce o środowisko i własny portfel

INFORMATOR. Eko

ADV

zdrowemiasto.pl | dodane 22-01-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Oszczędność energii to w dzisiejszych czasach ważna sprawa. Duże znaczenie ma tu ochrona środowiska oraz dbałość o stan domowego budżetu. Im mniejsze zużycie energii – tym niższe rachunki za prąd. Zainteresowanie tymi urządzeniami, które promowane są jako energooszczędne dziwić zatem nie powinno. Mimo wyższej ceny początkowej można dzięki nim sporo zaoszczędzić w najbliższym czasie, a jednocześnie zadbać o poprawę stanu środowiska naturalnego. Jakie rozwiązania pozwalające na oszczędniejsze gospodarowanie energią zyskały w Polsce popularność?

Kolektory słoneczne


Kolektory, dzięki którym można wykorzystać promienie słoneczne do ogrzewania wody, już dawno stały się popularnym rozwiązaniem wśród posiadaczy własnych domów. Umieszczone na dachu pobierają energię słoneczną, a specjalny system pozwala odprowadzić ją do wnętrza domu. Za pomocą kolektorów można ogrzewać wodę wykorzystywaną do bieżących potrzeb, można również wykorzystać tę technologię jako dodatkowy sposób ogrzewania domu. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie szybko stało się popularne w Polsce, zaś specjalne programy (m.in. atrakcyjne kredyty na zakup i zamontowanie takiej instalacji) są dodatkową zachętą dla tych, którzy pragną zainwestować w swój przyjazny dla środowiska dom.

Technologia LED

W trosce o własny portfel oraz o środowisko można wykorzystać również nowoczesną technologię LED. To przede wszystkim ekonomiczne i ekologiczne oświetlenie, które można wykorzystać w domu. Diody LED (light emilting diode) są bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne żarówki, chronią również przed niepotrzebnym marnowaniem energii. Nie wydzielają ciepła, szybciej osiągają swą pełną moc, są przy tym bardziej trwałe niż dotychczasowe rozwiązania stosowane w oświetleniu. Nic dziwnego, że coraz częściej wypierają one tradycyjne źródła sztucznego światła nie tylko w biurach, ale i w prywatnych domach.
Technologia LED ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Sprawdza się świetnie i jako oświetlenie samochodowe, zaś w domu na dodatkową oszczędność energii pozwalają telewizory podświetlane takimi właśnie diodami.

Technologia LED oraz kolektory słoneczne nie są jedynymi sposobami na oszczędność energii. Producenci sprzętu AGD również dbają o to, by ich najnowsze produkty pobierały mniej prądu. Lodówki oraz płyty grzewcze to kolejne inwestycje, które pozwalają nie tylko zadbać o środowisko, ale i o dobrą kondycję domowego budżetu.

 


ADV, 22-01-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe