Grzyby są pomocne w walce z ołowiem w glebach
Strona główna » Informator » Eko » Grzyby są pomocne w walce z ołowiem w glebach

Grzyby są pomocne w walce z ołowiem w glebach

INFORMATOR. Eko

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-01-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Grzyby mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniami gleb ołowiem. Okazuje się, że potrafią wiązać ten metal i zamieniać go w trwałą, mineralną formę - piromorfit - czytamy w "Current Biology".

Takie oddziaływanie między grzybami a groźnym dla organizmów żywych metalem może w przyrodzie zachodzić dość często - oczywiście pod warunkiem, że w jednej okolicy obecne będą oba te elementy. Okazuje się też, że wprowadzanie grzybów do jakiegoś środowiska mogą być strategią przydatną do oczyszczania gleb.

"Ołów uważa się za pierwiastek dość stabilny" - przypomina Geoffrey Gadd ze szkockiego University of Dundee. - A myśl, że grzyby i inne mikroorganizmy mogłyby go atakować i zmieniać jego formę, jest dość zaskakująca".

Ołów i jego związki często stosuje się w przemyśle, m.in. w produkcji amunicji, kabli, baterii, czcionek drukarskich czy farb, a dawniej także rur wodociągowych. Niestety, tak powszechne jego używanie doprowadziło do skażeń na całej Ziemi. Tymczasem ołów jest trujący i łatwo kumuluje się w organizmach. Trwale wiąże się z białkami, enzymami, RNA czy DNA, przez co zaburza przemiany metaboliczne i procesy tworzenia krwi, prowadzi też do nadciśnienia, neuropatii i uszkodzeń mózgu.

Jeśli już dojdzie do skażenia ołowiem, ludzie najczęściej starają się z problemem walczyć. Ołów w glebach próbowano opanować m.in. za pomocą związków fosforu - pierwiastka, który wiąże ołów w trwałą formę, minerał zwany piromorfitem. Dotychczasowe próby ingerencji w przypadkach takich skażeń polegały na wykorzystaniu zjawisk chemicznych lub fizycznych. Teraz okazuje się, że z ołowiem można walczyć również biologicznie.

W "Current Biology" naukowcy opisują wyniki doświadczeń z kulkami śrutu, trzymanymi w laboratorium z mikroskopijnymi grzybami - albo bez nich. Przy obecności grzybów na ołowianym śrucie po miesiącu zaczął się pojawiać piromorfit, i z czasem wyraźnie go przybywało. Natomiast podobne minerały znalezione na kulkach śrutu izolowanych od grzybów były mniej trwałe, gdyż powstawały przy okazji procesów związanych ze zwykłą korozją.

Zdaniem Gadda, w procesach unieszkodliwiania ołowiu przez grzyby ważna jest zdolność tych organizmów do produkcji różnych substancji, m.in. kwasów organicznych, które reagują z obecnymi w środowisku związkami fosforu i powodują tworzenie piromorfitu.

Nie wszystkie gatunki grzybów mogą tak wpływać na ołów - zastrzegają badacze. Wydaje się jednak, że wiele z nich może takie procesy inicjować. Nie jest też do końca jasne, skąd w ogóle u grzybów takie właściwości. Być może pomagają im przetrwać w skażonych glebach - sugerują autorzy badania.

Nowe odkrycie to kolejny przykład na "niezwykłości, jakich mogą dokonać w środowisku grzyby i inne mikroskopijne organizmy" - podkreśla Gadd. - Nawet metale mogą się stać przedmiotem ich kolonizacji i ataku".

PAP, 17-01-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe