Dbajmy o środowisko
Strona główna » Informator » Eko » Dbajmy o środowisko

Dbajmy o środowisko

INFORMATOR. Eko

Urszula Krasny

zdrowemiasto.pl | dodane 16-07-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Według raportu WHO w skali globalnej za 24% chorób i 23% przedwczesnych śmierci odpowiadają zmiany wywołane szkodliwym wpływem działalności człowieka na środowisko. Wśród dzieci w wieku 0-14 lat czynniki środowiskowe są wiązane z co trzecim zgonem. Świadomość wpływu zmian środowiska na zdrowie człowieka powinna być zachętą do działania nawet dla tych, którzy nie wierzą w zmiany klimatyczne wywołane emisją gazów cieplarnianych. O środowisko należy zacząć dbać teraz, kiedy wciąż mamy szansę poradzić sobie z problemami.

Z przeprowadzonych w 2011 r. badań TNS OBOP wynika, że choć Polacy mają na ogół pozytywny stosunek do ochrony środowiska, charakteryzują się przy tym niewielką świadomością ekologiczną. W sondażu zrealizowanym na zlecenie Ministerstwa Środowiska na początku grudnia 2011 r., 56% badanych przyznało, że w życiu codziennym nie zastanawia się nad tym czy to, co robi ma wpływ na środowisko. Niska świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że niewiele firm jest gotowych oferować takie rozwiązania. - Ekologia tworzy wartość dodaną produktu - mówi Katarzyna Florczyk z agencji Alec's Red House. - Konsumenci muszą pokazać, że zależy im na tym, aby firmy działały bez szkody dla środowiska, bo to popyt kształtuje ofertę przedsiębiorstw - dodaje.

Nasze działania nie powinny jednak ograniczać się do wybierania ekologicznych produktów. Równie ważne jest oszczędzanie wody i energii elektrycznej, segregowanie śmieci i dbanie o czystość gleby i wód.  Zakręcanie wody podczas mycia zębów pozwala oszczędzić nawet do 9 l wody na minutę. Rezygnacja z opcji stand-by w urządzeniach elektrycznych na rzecz ich całkowitego wyłączania wiąże się z zachowaniem około 474 kWh w skali roku. Ogrzewanie pochłania średnio aż 71% energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, toteż należy zadbać o to, by ciepło nie uciekało z domu, a jeśli to możliwe, najlepiej zainwestować w system rekuperacji ciepła. Warto też wybierać naturalne, hipoalergiczne kosmetyki, ponieważ posiadają niższy środowiskowy koszt produkcji i mniej zanieczyszczają wody i glebę.

Urszula Krasny, 16-07-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe